Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izveštaj o zloupotrebama bezviznog režima u junu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija će u junu dati celovit izveštaj o primeni režima bez viza za državljane Zapadnog Balkana koji putuju u Evropsku uniju, a tada bi mogla biti razmotrena i pravna mogućnost za uvođenje mehanizma za privremenu suspenziju bezviznog režima za pojedinačne zemlje u slučaju velikih problema. To je 24. februara u Briselu izjavila evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malstrom), naglasivši da je režim vizne liberalizacije u celini bio "dobro iskustvo" uprkos zloupotrebama.
"Mi ćemo to proučiti i pokušati da u dijalogu sa zemljama kojih se to tiče isposlujemo da se učini sve da se ubuduće izbegnu takve situacije", rekla je Malstrem, nakon što je ministre unutrašnjih poslova upoznala sa primenom mehanizma za pojačani nadzor režima vižne liberalizacije za Zapadni Balkan.
Ona je objasnila da je predlog Holandije i Francuske da se uvede hitan postupak za suspenziju režima bez viza, koji je samo nezvanično razmotren, "bio opšti zahtev za mogućnost da se, u sasvim izuzetnim okolnostima, privremeno obustavi režim bez viza". ŽKad ponovo budem u junu izvestila Savet ministara o sveobuhvatnoj oceni, onda ćemo, naravno", stavila je do znanja komesarka Malmstrem, "sagledati i pravnu mogućnost da li nešto u tom smislu možemo učiniti - ali nikako nije cilj da se na udaru nađe neka posebna zemlja ili područje".
Holandija i Francuska su predlog za uvođenje vanrednog postupka privremene obustave režima bez viza za Zapadni Balkan podnele Savetu ministara EU i Evropskoj komisiji, koja je nadležna da proceni da li će taj predlog i zvanično podneti na razmatranje Savetu ministara unutrašnjih poslova.
Predlog je iznet u novembru prošle godine, kad je donošena odluka o ukidanju viza za BiH i Albaniju. Francuska je tada ocenila da je ukidanje viza za te dve zemlje preuranjeno jer one ne mogu potpuno jamčiti da će režim bez viza delovati bez posledica po bezbednost EU. Francuska je tad bila pod pritiskom velikih bezbednosnih problema s rumunskim i bugarskim Romima. U Holandiji je manjinska vlada pod pritiskom stranke koja se protivi otvaranju granica EU, a koja daje dragocenu parlamentarnu podršku vladi u Hagu.
Background Savet ministara Evropske unije ukinuo je 30. novembra 2009. godine vize za putovanja državljana Srbije, Crne Gore i Makedonije u zemlje članice EU. Ta odluka je stupila na snagu 19. decembra 2009. godine, a oko godinu dana kasnije bezvizni režim uveden je i za Bosnu i Hercegovinu i Albaniju. Tada je doneta odluka da se uspostavi mehanizam nadzora kako bi se omogućila brza reakcija u slučaju zloupotreba bezviznog režima.
Nakon ukidanja viznog režima zabeležen je porast podnosilaca zahteva za azil iz Srbije u zemljama EU. U najvećem broju slučajeva reč je o Romimа, Albаnаcimа i Bošnjаcima sа područjа Južne Srbije, Sаndžаkа, centrаlne Srbije i Beogrаda. Prema podacima koje je izneo ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, azil je tokom 2010. u zemljama EU zatražilo oko 10.000 hiljada građana, a više od 4.000 je vraćeno u Srbiju.Zemlje EU mogu takozvane lažne azilante, nakon odbijanja zahteva, da vrate u skladu sa Sporazumom o readmisiji, koji je stupio na snagu 1. januara 2008.
Iz Srbije je najviše zahteva za azil u Švedskoj, Nemačkoj i Belgiji. Prema podacima vlasti tih zemalja, azil je prošle godine u Švedskoj tražilo više od 6.000 građana Srbije, u Nemačkoj gotovo 5.000 građana Srbije, a u Belgiji oko 1.200.
Evropske diplomate smatraju da francusko-holandski predlog sada predstavlja prevashodno politički pritisak da se ne popusti u pomnom praćenju priliva "lažnih azilanata" i sprovođenja obaveza koje su zemlje Zapadnog Balkana preuzele sporazumom sa EU. Francuska i Holandija su, međutim, kao razloge navele ne samo veliki broj "lažnih azilanata", već i probleme pouzdanosti jako uzdrmanih institucija vlasti u nekim zemljama, a posebno u Albaniji gde su zbog političkih sukoba dovedni u pitanje javni red, bezbednost i vladavina zakona.
Između mehanizma za nadzor, koji je obrazložila komesarka Malmstrem, i francusko-holandskog predloga za vanredni postupak ne postoji neka neposredna veza, predočili su izvori EU.
Vizna liberalizacija je pozitivno iskustvo
Agencija Beta je na konferenciji za štampu komesarku Evropske komisije zamolila da kaže u čemu se sastoji i kako deluje pojačani mehanizam za praćenje vizne liberalizacije i da li je bilo nekih težih kršenja tog režima.
"Evropska komisija u zajedničkom telu prati stalno stanje na terenu u saradnji sa predstavnicima sadašnjeg mađarskog i budućeg poljskog predsedništva EU, Fronteks agencijom za kontrolu spoljnih granica Unije, policijskom agencijom Europol". Evropska komisija će, po njenim rečima, stvoriti i zajednički mehanizam - s Fronteksom, Europolom, članicama EU i predstavništvima Unije u zemljama koje su obuhvaćene viznom liberalizacijom, s ciljem da se taj nadzor sprovodi na delu. Dodala je da je upravo dobila izveštaj Fronteksa i da još ne može dati neke jasnije ocene.
Komesarka Malmstrem je naglasila će širi izveštaj podneti u junu Savetu ministara EU.
"U celini je, svakako, režim vizne liberalizacije bio povoljan i dobro je da su ljudi, studenti i putnici u dobroj veri putovali", rekla je evropska komesarka za unutrašnje poslove. "Sveukupno je to dobro iskustvo, mada je, uprkos tome je bilo zloupotreba", dodala je ona. "Mi ćemo to proučiti i", dodala je, "pokušati da u dijalogu sa zemljama kojih se to tiče isposlujemo da se učini sve da se izbegnu ubuduće takve situacije".
Zvaničnici EU su pre sastanka ministara novinarima rekli da je do sada u zapadno-balkanskim zemljama bilo rezultata koji su povoljni i obećavaju kada je reč o ranijem problemu dolaska velikog broja "lažnih azilanata".
Vlada Srbije 24. februara je osnovala Komisiju za praćenje bezviznog režima sa Evropskom unijom (EU), čiji je zadatak da razmatra pitanja koja se odnose na povećanje broja lažnih azilanata u zemljama EU koji dolaze sa teritorije Srbije. Komisija će Vladi predlagati odluke za smanjenje broja lažnih zahteva za azil, navodi se u saopštenju.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|