Projekat podržali
Sponzori mreže
|
RS dat rok od sedam dana da poništi odluku
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izjavio je 5. maja da je vlastima Republike Srpske (RS) dat rok od sedam dana da ponište odluku o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH. Rok je dat, prema pisanju sarajevske štampe, na zahtev Evropske unije. Upravni odbor Saveta za sprovođenje mira u BiH (PIC) je ocenio da pitanje državnih institucija nije u nadležnosti entiteta dok vlasti RS tvrde da je odluka o raspisivanju referenduma u skladu sa Ustavom.
Nakon sastanka Saveta za sprovođenje mira u BiH, Incko je za bijeljinsku BN televiziju rekao da putuje u Sjedinjene Američke Države da bi početkom iduće sedmice u Njujorku obavestio zvaničnike Ujedinjenih nacija, a potom i američke zvaničnike o stanju u BiH.
"Po povratku iz Amerike videću da li je odluka o referendumu povučena. Čekamo da vidimo šta će uraditi vlasti RS. Ako ne povuku odluku o referendumu, mi ćemo to učiniti umesto njih", kazao je visoki predstavnik.
Incko je istakao da su s tim upoznati predsednik RS Milorad Dodik i predsednik Skupštine RS Igor Radojičić.
Visoki predstavnik u BiH je dodao da na sednici Saveta za sprovođenje mira (PIC) u BiH, održanoj 5. maja u Sarajevu, nije bilo reči o sankcijama prema RS.
Na sastanku Saveta za sprovođenje mira Incko i najveći deo međunarodne zajednice poručili su da Dejtonski mirovni sporazum mora biti poštovan i podržan, na ovaj ili onaj način. "Nijedan entitet nema ustavni mandat da se bavi pitanjem državnih institucija, uključujući Sud BiH", saopšteno je iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR). U saopštenju se dodaje da "svaki nivo vlasti mora poštovati svoje nadležnosti i ne sme narušavati ostale".
"Političari iz Republike Srpske to znaju i trebaju znati da narušavanje mirovnog sporazuma predstavlja opasnu političku avanturu koja može imati nepredvidive posledice", upozoravaju iz OHR-a.
Background Skupština Republike Srpske je 13. aprila 2011. na posebnom zasedanju, održanom na zahtev predsednika RS Milorada Dodika, donela odluku o raspisivanju referenduma o nekim odlukama visokog predstavnika, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH. Odluka je postala pravosnažna po objavljivanju prošle nedelje u Službenom listu RS.
Vlasti RS zameraju pravosudnim telima BiH odnos prema pitanju ratnih zločina počinjenim nad Srbima i smatraju spornim mešanje tih pravosudnih institucija u enitetske nadležnosti sudova, retroaktivnu primenu krivičnog zakona, kao i pitanje apelacione nadležnosti suda u prvostepenom i drugostepenom postupku.
Savet za sprovođenje mira (PIC) formiran je 1995. godine i čine ga 55 zemalja i organizacija koje na različite načine pružaju podršku mirovnom procesu u BiH. Članice Upravnog odbora su Francuska, Italija, Japan, Kanada, Nemačka, Rusija, SAD, Velika Britanija, predsedavajuća zemlja Evropske unije, Evropska komisija i Organizacija islamske konferencije (OIC) koju predstavlja Turska.
Ako postoje pitanja o državnim pravosudnim institucijama,o njima treba raspravljati unutar Parlamenta BiH, poručili su predstavnici PIC-a.
Sarajevski Dnevni avaz navodi da je visoki predstavnik odložio za sedam dana odluku o poništavanju odluke o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj, i to na zahtev Evropske unije. Prema nekim izvorima u Briselu, time se zvaničnicima tog entiteta BiH daje još jedna šansa da sami ponište referendum.
Dodik ne odustaje od referenduma
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ponovio je 5. maja da RS nema nameru da odustane od referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH, naglasivši da je odluka o tome zasnovana na Ustavu i zakonu. Dodik je za Prvi program Radio-Beograda da je referendum "unutrašnje pitanje RS, a ne pitanje kojim treba da se bave strani ambasadori".
On je ocenio da bi eventualna odluka visokog predstavnika Valentina Incka da zabrani referundum u RS, "morala prvo da bude objavljena u Službenom galsniku RS da bi mogla da se primeni, što neće biti" učinjeno. Dodao je da bi se o tome raspravljalo i u parlamentu, ali je izrazio uverenje da "u ovoj situaciji nije toliko važno pitanje koliko sam čin održavanja referenduma".
"Što se nas tiče odluka o referendumu je potpuno ustavno utemljena, zasnovana na zakonu o referendumu i najboljoj demokratskoj praksi... Pitanje koje je postavljeno je pitanje od vitalnog interesa za RS... Mi nemamo nameru da odustanemo i da povučemo tu odluku", rekao je predsednik RS.
Predsednik Socijalističke partije i ministar u Vladi RS Petar Ðokić rekao je 5. maja da odlukom Skupštine RS o raspisivanju referenduma o sudu i tužilaštvu BiH, nije prekršen Dejtonski sporazum.
Ðokić je u programu Televizije BN rekao da Skupštini RS nije dostavljen nijedan argument koji bi ukazivao da je odlukom o referendumu na bilo koji način prekršen Ustav BiH, i da bi je zbog toga trebalo poništiti.
On je napomenuo da u slučaju da međunarodna zajednica preko visokog predstavnika uvede sankcije RS, o "eventualnom povlačenju srpskih predstavnika iz zajedničkih organa (BIH) i o daljim koracima, treba da odluči parlament RS". "Bilo bi opasno, ako bi to bila odluka neke političke partije ili pojedinca. Sve što se bude dalje činilo, treba da ima potvrdu institucija RS", zaključio je Djokić koji je ministar rada i ministar rada i boračko-invalidske zaštite.
Stavovi
Američki ambasador u BiH Patrik Mun (Patrick Moon) izjavio je 5. maja u Banjaluci da je neodustajanje vlasti Republike Srpske (RS) od referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH stvorilo ozbiljnu situaciju koju treba rešavati. "U toku narednih dana i sedmica to će se razmatrati", kazao je Mun novinarima, dodavši da "treba sačekati i videti".
Ruski ambasador u BiH Aleksandar Bocan-Harčenko je rekao da Rusija smatra da odluka Skupštine Republike Srpske o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH nije u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom. On je beogradskim Večernjim novostima od 6. maja rekao da se Rusija protivi upotrebi "bonskih ovlašćenja" za eventualno kažnjavanje vlasti u Banjaluci i da se rešenje mora tražiti dijalogom.
Šef poslaničke grupe Soscijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija u Skupštine Srbije Branko Ružić rekao je 5. maja novinarima da je referendum unutrašnje pitanje RS i dodao da ne može da daje ocene da li je raspisivanje referenduma u skladu sa zakonom ili ne.
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković rekao je da nije vreme za raspisivanje referenduma i da takva odluka može da pokvari odnose u međunarodnoj zajednici.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Bojan Ðurić rekao je da je stanje u BiH posledica nefunkcionisanja države u okviru koji je postavljen pre 15 godina.
Lider Nove Srbije Velimir Ilić rekao je novinarima da ta stranka podržava inicijativu Skupštine RS i naglasio da bi bilo kakvo odstupanje od te odluke predstavljalo omalovažavanje RS i njene vlade.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović takođe je podržao odluku Skupštine RS i rekao da veruje da će predsednik RS Milorad Dodik ostati pri odluci o održavanju referenduma.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|