Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lokalni izbori u Makedoniji 24. marta
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Građani Makedonije u nedelju 24. marta izlaze na lokalne izbore, podeljeni na pristalice vlasti i opozicije, ali i po etničkim linijama na albanski i makedonski blok. Najžešća politička bitka za glasove makedonskih birača vodi se između kandidata vladajuće koalicije VMRO DPMNE i opozicionog Socijaldemokratskog saveza (SDSM). U albanskom političkom bloku bitka se vodi između članice vladajuće koalicije Demokratske unije za integracije (DUI) i Demokratske partije Albanaca (DPA). Prema rezultatima anketa, najveće šanse za pobedu ima vladajuća koalicija VMRO DPMNE. Anketa Centra za međunarodnu saradnju, koja je obuhvatila 825 ispitanika, pokazuje da 48,5% građana smatra da će na izborima pobediti VMRO DPMNE a 15,5% odlučilo se za SDSM.
Među Albancima, prednost se daje DUI (8,5%) u odnosu na opozicionu DPA za koju bi, prema anketi, glasalo 4,3% birača. Anketa je takođe pokazala da je gotovo petina birača (17,7%) neodlučna, dok više od dve trećine građana (72,8%) veruje da će izbori biti fer i demokratski.
Predizborna kampanja vladajuće VMRO DPMNE bila je masovna, praćena velikim brojem bilborda spotovima i oglasima u većini medija, dok se opozicija odlučila za skromnu kampanju bez reklama i bilborda i obraćala se biračima pretežno na mitinzima.
VMRO DPMNE je prema izvešatjima o troškovima tokom prvih deset dana kampanje, dostavljenim Državnoj izbornoj komisiji, potrošila 730.000 evra, uglavnom za reklame, a prikupila je prihode od samo 49.000 evra od donacija.
Opozicija koja je kasnije počela kampanju zbog toga što je bila u dilemi da li uopšte da izlazi na lokalne izbore, zbog finansiranja kampanje stavila je deo imovine pod hipoteku i uzela još jedan kredit od banke. SDSM još otplaćuje kredit od 1,5 miliona evra koji je uzela za parlamentarne izbore 2011.
Tokom predizborne kampanje nije bilo većih incidenata ni napetosti. Tenzije su bile veće pre početka kampanje zato što je opozicija htela da bojkotuje izbore jer vladajuća koalicija nije prihvatila njihove zahteve za izmene izbornog zakona i primenu porepuruka OEBS.
Nakon velikog pritiska međunarodne zajednice Socijaldemokratski savez prihvatio je da izađe na izbore, a njihov moto je "Otpor".
Analitičari procenjuju da su male šanse da opozicija drastično promeni stanje u gradovima. Prema prvim prognozama, veruje se da opozicija ne može da osvoji većinu gradova, već da će očuvati lokalnu vlast tamo gde je i sada ima.
I pored velikog rivaliteta između vladajućih partija i opozicije i u makedonskom i u albanskom bloku, u dva grada u zapadnoj Makedoniji gde je izmešano makedonsko i albansko stanovništvo, napravljene su predizborne koalicije po etničkom principu.
U gradovima Struga i Kičevo sa zajedničkim kandidatima izlaze VMRO DPMNE i SDSM protiv kandidata albanskih partija DUI i DPA.
Makedonske partije ušle su u koaliciju u pokušaju da spreče da za gradonačelnika bude izabran albanski kandidat pošto su opštinama Struga i Kičevo pripojena okolna albanska sela čime je znatno uvećan broj albanskih birača.
S druge strane partije Albanaca, posebno Demokratska unija za integraciju (DUI) koja je u vladajućoj koaliciji sa VMRO DPME pokušava da pridobije glasače pre svega nacionalističkom retorikom na predizbornim skupovima uz podsećanje da su članovi te stranke 2001. za vreme sukoba bili pripadnici Oslobodilačke narodne armije (ONA).
Lider DUI Ali Ahmeti preko društvenih mreža poziva birače da glasaju uz fotografije iz 2001. na kojima su lideri DUI sa klašnjikovima i u uniformama ONA.
Borba za glasače u Kičevu i Strugi prenela se i na dijasporu. Svetski makedonski kongres (SKM) pozvao je sve Makedonce iz dijaspore da dođu i da u nedelju glasaju u Kičevu i Strugi, a takav poziv upućen je i sa albanske strane, Albancima koji žive u inostranstvu. U dane vikenda očekuje se veći broj čarter letova iz Švajcarske gde ima najviše albanske dijaspore.
Opozicija optužuje vladajuću VMRO DPMNE da je uoči izbora primila u državljanstvo veliki broj Makedonaca koji žive u Albaniji, kako bi došli na glasanje, ali i da manipuliše socijalnom pomoći i na druge načine da pridobiju glasače.
Makedonija je za lokalne izbore podeljena na šest izbornih jedinica, a građani će moći da glasaju na ukupno 2.976 biračkih mesta.
Izborna kampanja je počela 4. marta a završava se dan pre glasanja, u subotu 23. marta. Nakon prvog izbornog kruga kandidati koji nemaju dovoljan broj glasova idu u drugi krug koji će se održati 7. aprila.
Izvor: Snežana Lupevska, dopisnica agencije Beta
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|