Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prošla godina nije donela veći napredak regiona u integracijama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Zemlje Zapadnog Balkana uglavnom nisu iskoristile 2012. godinu da naprave krupnije korake u procesu evropskih integracija, zbog čega su odluke odložene za 2013. godinu. Tako je 2013. postala još jedna godina očekivanja i nadanja za region, a za Hrvatsku godina ulaska u Uniju. Izvestan napredak je ostvarila i Crna Gora sa kojom je EU u junu 2012. otvorila pregovore o članstvu, i Srbija kojoj je u martu prošle godine dodeljen status kandidata, dok Bosna i Hercegovina ozbiljno zaostaje u integracijama za regionom.
Ministri spoljnih poslova a zatim i lideri EU su u decembru prošle godine izrazili podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, ali nisu želeli da, za razliku od odluka donetih u decembru 2011, utvrđuju uslovne datume za napredak zemalja regiona. To se nije desilo uglavnom zbog nedovoljnog napretka koji su zemlje regiona ostvarile na planu reformi ali i bilateralnih sporova i delom prilika u samoj Uniji koja nastoji da se izbori za krizom u zoni evra.
Odlučivanje je odloženo za prvu polovinu 2013. godine, kada Unijom predsedava Irska, a izveštaji o napretku većine zemalja očekuju se na proleće.
Na proleće 2013. godine će se ponovo procenjivati da li Srbija ispunjava sve uslove za početak pregovora o članstvu, pre svega kada je reč o normalizaciji odnosa sa Prištinom i, ako ocena bude povoljna, Savet EU će do juna odrediti datum početka pregovora.
Na sličan način, na osnovu izveštaja Evropske komisije i visoke predstavnice za spoljnu politiku koji će biti predstavljen na proleće, razmotriće se napredak koji je potreban za pokretanje pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom.
Makedonija je ponovo u decembru 2012. ostala bez datuma za otvaranje pregovora, a otvaranju pregovora se, pored nerešenog spora oko imena sa Grčkom, ovog puta isprečila i Bugarska zbog neslaganja oko nekih etničkih pitanja sa Skopljem.
Napredak Makedonije će, takođe, biti ponovo ocenjen na proleće, a ako ocena bude pozitivna, Savet EU će zatražiti od Komisije da "bez odlaganja" počne pripreme za početak pristupnih pregovora.
U želji da podstakne pridruživanje Makedonije, Evropska unija je pokrenula 15. marta 2012. dijalog sa Skoplje kako bi postakla reforme, dok bi se paralelo s tim procesom rešavao spor oko imena. Međutim, u rešavanju spora s Grčkom oko imena nije bilo pomaka.
Kašnjenje Bosne i Hercegovine u preduzimanju neophodnih koraka zbog nesloge vlasti na različitim nivoima posebno izaziva nezadovoljstvo Unije, jer vlasti BiH nisu ispunile obaveze koje su na sebe preuzele krajem juna 2012. godine da bi zemlja napredovala ka EU.
Da je ispunila obaveze BiH je, prema dogovoru sa EU, mogla da do kraja prošle godine podnese zahtev za članstvo u EU. BiH je jedina zemlja Zapadnog Blakana koja još nije podnela zahtev za članstvo.
Evropski komesar za proširenje Štefan File je krajem novembra u Sarajevu upozorio da će doći do dodatnog zaostajanja BiH u evropskim integracijama i naglasio da se zadaci postavljeni pred tu zemlju neće menjati.
Albaniji u decembru nije dodeljen status kandidata, iako je Evropska komisija preporučila dodeljivanje statusa, i za razliku od Srbije u zaključcima Saveta EU iz decembra ne pominju se načelno nikakvi vremenski okviri. I pored izvesnog napretka u reformama u 12 prioritetnih oblasti, Albanija mora da pre svega dokaže da je u stanju da sprovede izbore u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima.
Čelnici i ministri EU su pozdravili otvaranje pregovora sa Crnom Gorom u junu 2012, ali su pozvali Podgoricu da nastavi reforme. Crna Gora je 18. decembra prošle godine otvorila i privremeno zatvorila prvo poglavlje u pregovorima i to poglavlje o nauci i istraživanju. U toku je analitički pregled za poglavlja 23 i 24, koja će se od ključnih i obimnijih poglavlja prva otvarati i zatvarati u pregovorima.
Hrvatska će postati 28. članica EU 1. jula 2013. godine.
Izvor. EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|