Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Turska pristaje na malo odlaganje vizne liberalizacije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Visoki turski zvaničnik ublažio je bojazni Evropske unije rekavši da će njegova zemlja u celosti ispuniti svoj deo sporazuma i zadržati migrante van evropskih obala čak i u slučaju da EU ne ukine vize građanima Turske. Ipak, on je upozorio da proširenje saradnje EU i Turske u domenu migracija zavisi od vizne liberalizacije. Turska je spremna da se rok za viznu liberalizaciju pomeri sa oktobra na novembar ili decembar ali ne posle toga.
Kako u izdanju od 4. septembra piše nemački list Velt am zontag (Welt am Sonntag) pozivajući se na zvaničnike turske vlade, Turska je spremna da pristane da od EU dobije viznu liberalizaciju do kraja godine umesto do kraja oktobra, kako je bilo predviđeno.
Ankara je ranije zapretila EU da će odustati od sporazuma o migrantima sa blokom ako u oktobru ne dobije viznu liberalizaciju, međutim, turski ministar za Evropu Omer Čelik (Celik) je nakon sastanka sa zvaničnicima EU odbacio takav pristup.
Velt am zontag citira turskog zvaničnika koji je rekao da je odlaganje sporazuma o viznoj liberalizaciji do novembra ili decembra prihvatljivo. Međutim, turski zvaničnici insistiraju da do toga dođe "ne kasnije od kraja godine".
"Mehanizam za migrante više neće biti dovoljan ... zato nam je potreban novi mehanizam", kazao je Čelik i dodao: "I, ukoliko ne bude liberalizacije, Turska neće biti veoma pozitivna oko novog mehanizama", prenela je agencija AP.
Čelik je zaključio da je neformalni sastanak u Bratislavi sa ministrima spoljnih poslova EU 3. septembra završen "veoma snažnim konsenzusom o fokusiranju na pozitivnu agendu i dalje unapređenje saradnje Turske i EU".
Istovremeno nemački list piše da u izvorima EU kažu da su dve strane smanjile razlike oko turskog antiterorističkog zakona koji je jedan od uslova za davanje vizne liberalizacije Turskoj ali detalji nisu objavljeni.
EU, koja zavisi od delovanja Ankare na zauzdavanju priliva migranata u Uniju, želi da ublaži tenzije sa Turskom nakon što je kritikovala predsednika Redžepa Tajipa Erdogana zbog postupanja posle neuspelog vojnog udara u julu.
Čelik je kazao da će se Ankara držati sporazuma o migrantima sa EU ali da "nije racionalno" očekivati da Turska ublaži zakone o borbi protiv terorizma u vreme kada se bori sa Islamskom državom u susednoj Siriji i kurdskim militantima na svojoj teritoriji.
EU strahuje da Turska primenjuje svoje antiterorističke zakone suviše široko kako bi obuhvatila i Erdoganove kritičare.
Evropski zvaničnici
Nemačka kancelarka Angela Merkel je posle sastanka sa Erdoganom na marginama samita Grupe 20 u Kini bila optimista i kazala je da očekuje napredak oko dva sporna pitanja koja su ugrozila nemačke i evropske odnose sa Ankarom.
Angela Merkel je rekla da se nada da EU i Turska mogu da premoste razlike oko putovanja bez viza za Turke ali da za sporazum treba još nekoliko nedelja.
"Razgovori sa Evropskom komisijom su intenzivni i nastavljaju se", kazala je nemačke kancelarka, preneo je EurActiv.com.
Šefica diplomatske službe EU Federika Mogerini (Federica Mogherini) kazala je posle sastanka u Bratislavi da će Turska dobiti viznu liberalizaciju samo ako ispuni sva "merila" EU o ljudskim pravima.
Čelik je rekao i da se na sastanku požalio na slabo iskazivanje podrške od strane EU Erdoganu i turskoj demokratiji u vreme pokušaja državnog udara.
Nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer (Frank-Walter Steinmeier) kazao je da su takve žalbe Turske u izvesnoj meri opravdane i da su podršci EU Turskoj posle pokušaja puča možda nedostajali "potrebna forma i intenzitet".
Štjanmajer je istovremeno zatražio od Turske da goni umešane u pokušaj državnog udara uz "umerenost i primenu vladavine prava".
Ankara je ljuta na EU i zbog poziva zvaničnika vlada nekih članica da suspenduje, možda čak i potpuno prekine, više od deset godina duge pregovore o ulasku Turske u EU, ponovo zbog bojazni oko stanja ljudskih prava. Čelik kaže da takvi pozivi stavljaju "budućnost Evrope u opasnost".
Ipak, čini se da je pred sastanak sa Čelikom više evropskih ministara bilo spremno za "dalji hod po žici" bez novog pogoršanja odnosa.
Šef diplomatije Litvanije Linas Linkevicius rekao je da je Turska "veoma značajna za rešenje izazova sa kojima se suočavaju Evropa i svet" dodajući da "postoji mnogo, mnogo razloga da se razgovara".
Međutim, belgijski ministar spoljnih poslova Didije Rejnders (Didier Raynders) nije štedeo kritike različitih segmenata turskog društva posle neuspelog puča.
"Kada imate tolika hapšenja, takav razvoj situacije (u zemlji), mi smo zabrinuti", kazao je Rejnders i izrazio posebne bojazni zbog Erdoganovog "očijukanja" sa ponovnim uvođenjem smrtne kazne. To bi, kako je rekao, bio "kraj nada (Turske) da će se pridružiti EU".
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|