Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nova italijanska vlada mnogo liči na prethodnu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
S ciljem da se očuva politička stabilnost, novi premijer Italije Paolo Đentiloni sastavio je koalicionu vladu na čelu s Demokratskom strankom koja toliko liči na prethodnu Rencijevu vladu da je nazivaju Rencilonijevom vladom. Đentiloni je rekao da će mu glavni cilj kao premijera biti da podstakne ekonomski rast na jugu i zaposlenost mladih koji su velikom većinom zaokružili "ne" na referendumu o ustavnim promenama početkom decembra. Uglavnom nepromenjen sastav nove vlade podstakao je opoziciju, čak i neke iz Đentilonijevih vladajućih demokrata, da traže da se što pre održe vanredni izbori. Italijani su se inače navikli na političke krize i ta zemlja je za 70 godina imala 64 vlade.
I u novoj vladi će ekonomista Pjer Karlo Padoan (Pier Carlo) biti ministar ekonomije suočene sa pogoršanjem bankarske krize, stagnacijom i drugim problemima koji su obeležili i Rencijev mandat.
Đentiloni (62) je bio ministar spoljnih poslova Matea Rencija koji je otišao sa funkcije nakon što su Italijani na referendumu 4. decembra odbacili ustavne reforme koje je predložila njegova vlada. Renci je održao obećanje i povukao se 7. decembra.
"Neću da krijem političke probleme nastale zbog ishoda referenduma i političku krizu koja je usledila", kazao je Đentiloni dodajući da će njegova vlada nastaviti sa Rencijevim "inovacijama".
Novi predsednik italijanske vlade istovremeno je priznao konstantne ekonomske probleme Italije: "Ne možemo da ignorišemo patnju, posebno srednje klase i na jugu, gde se teško dolazi do posla", prenela je agencija AP.
Stopa nezaposlenosti mladih u Italiji se spustila na 36 sa 40% na nacionalnom nivou ali je na nerazvijenom jugu zemlje oko 50%.
Novi premijer vatreni je pristalica Rencija i još pre nego što je objavio sastav nove vlade neki posmatrači su je nazvali "Rencilonijevom" vladom.
Sa prvim glasanjem o poverenju novoj vladi u parlamentu novi premijer će se suočiti 13. odnosno 14. decembra.
Liga za sever i Pokret pet zvezda najavili su da će se uzdržati od glasanja u znak protesta što je Đentilonijeva vlada "fotokopirana" Rencijeva. Opozicioni političari kažu da izbor vlade pokazuje da se ignorišu rezultati referenduma na kome su Italijani većinom odbacili Rencijeve reforme.
Đentiloni je "Rencijev dvojnik", rekao je za dnevnik Korijere dela Sera (Corriere della Sera) lider populističkog Pokreta pet zvezda Roberto Fičo (Fico).
Pokret pet zvezda, koji je osnovao komičar Bepe Grilo (Beppe Grillo), najjača je opoziciona snaga u italijanskom parlamentu i želi da što pre na izborima dobije mgućnost da izađe sa svojim prvim premijerom. Taj pokret kritikuje teške mere štednje koje zagovara EU i zalaže se za referendum na kome će se Italijani izjasniti da li žele da im evro i dalje bude valuta.
"To je ista vlada kao prethodna, ali još lomnija", ocenio je guverner italijanskog regiona Ligurija Đovani Toti (Giovanni Toti) iz opozicione partije desnog centra bivšeg premijera Silvija Berluskonija.
Među kadrovima iz Rencijevog kabineta u Đentilonijevoj vladi je i Roberta Pinoti (Pinotti) koja će i dalje biti ministarka odbrane.
Ostao je i Anđelino Alfano (Angelino Alfano), koji je pre nekoliko godina prešao iz Berluskonijeve partije. On sa pozicije ministra unutrašnjih poslova, na kojoj se bavio velikim prilivom migranata preko Mediterana do italijanskih obala i strategijom borbe protiv terorizma, prelazi na čelo ministarstva spoljnih poslova.
Đentiloni je zadržao i Rencijeve ministre pravde, zdravlja, infrastrukture, kuture.
Predsednik Serđo Matarela (Sergio Mattarella) pozvao je Đentilonija 11. decembra i zatražio od njega da pokuša da formira vladu da vodi Italiju do izbora koji treba da se održe u februaru 2018. U večernjim časovima 12. decembra Đentiloni se vratio u predsedničku palatu sa ministrima čija je imena objavio samo sat i po ranije.
Lider anti-imigrantske Lige za sever Mateo Salvini (Matteo) rekao je nakon toga da će na ulicama Palerma i Milana za vikend tražiti potpise za raspisivanje novih izbora "odmah". Kasnije je na Fejsbuku Salvini kritkovao samo minorne promene u vladi. "To nije vlada. To je zbrka čuvara fotelja", napisao je on.
Bivši premijer Masimo D'Alema (Massimo) priključio se ostalima u Demokratskoj partiji koji debakl referenduma vide kao izraz nestrpljenja građana za nove izbore. "Mislim da vlada ima ograničen zadatak", rekao je D'Alema.
Mnogi se slažu, počev od predsednika Matarele, da Italija pod hitno mora da preispita izborni zakon sa ciljem da se zemljom bolje upravlja.
Važeći zakon ima jedna izborna pravila za Senat a druga za donji dom parlamenta. Glasači su na referendumu odbacili izmene koje bi omogućile da se Senat ne bira direktno.
Važno pitanje za Italiju ostaje ekonomija. Rencijeve reforme tržišta rada, po kojima je taj političar najpoznatiji, pogurale su ekonomiju u slabašan rast ali kriza trese italijanski bankarski sektor opterećen nenaplativim zajmovima.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|