Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sterdžon misli da je kraj 2018. pravo vreme za referendum
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.03.2017. |
|
|
|
|
|
|
Premijerka Škotske i liderka Škotske nacionalne partije Nikola Sterdžon smatra da bi jesen 2018. godine moglo da bude pravo vreme za održavanje drugog referenduma o nezavisnosti Škotske, ako odluči da ga raspiše. Ona misli da će najbolje vreme za referendum biti u trenutku kada bude jasno kako će izgledati dogovor Britanije i EU o Bregzitu. Ipak, Sterdžon ističe da još nije donela tu odluku.
Pažljivo biranim rečima, Nikola Sterdžon (Nicola Sturgeon) je kazala da se slaže sa vodećima u krugu nacionalista, uključujući njenog prethodnika Aleksa Samonda (Alex Salmond), koji veruju da bi jesen 2018. bilo idealno vreme za referendum.
Za dokumentarnu emisiju BBC o Bregzitu Sterdžon nije precizirala vreme ali je rekla: "U tom periodu će se videti obrisi sporazuma Britanije i EU oko britanskog izlaska, mislim da će to biti pravo vreme da Škotska izabere, ako je to put kojim smo odlučili da idemo".
Odgovori potvrđuju da će njena strategija biti održavanje referenduma dok je Britanija pravno još u EU, kako bi pojačala svoj zahtev da Škotskoj bude dozvoljeno da ostane članica.
Sterdžon veruje da bi referedum o nezavisnosti u tom trenutku olakšao Škotskoj da postane nova članica EU. Neke pristalice te strategije sugerišu da bi Škotska mogla da pokuša da preuzme britansko članstvo u Uniji.
U Škotskoj nacionalnoj partiji (SNP) uvereni su da bi čekanje da Britanija izađe iz EU učinilo ponovni ulazak Škotske u Uniju težim i mnogo kompleksnijim. Međutim, eksperti EU upozoravaju da bi do usvajanja članstva Škotske mogle da prođu i četiri godine.
Savetnici Nikole Sterdžon kažu da je ona spremna da govori o svojoj referendumskoj strategiji za nekoliko dana, sa približavanjem pozivanja Londona na član 50 Lisabonskog ugovora krajem marta. U toj strategiji ona bi mogla da potvrdi da će "izneti na sto" zakon kojim se u škotskom parlamentu omogućava referendum.
Ona takođe mora da traži od Vestimstera pravnu moć za to, što bi moglo da znači nove bitke sa britanskom vladom oko trenutka održavanja referenduma i pitanja koje će biti postavljeno, piše britanski Gardijan.
Prolećna konferencija SNP održaće se sledeće nedelje u Aberdinu ali se očekuje da Sterdžon izabere neko neutralno mesto za govor o referendumu kako bi izbegla udaljavanje glasača koji nisu nacionalisti a koje se nada da će ubediti da podrže nezavisnost.
Visoki funkcioneri torijevaca nagoveštavaju da bi premijerka Tereza Mej (Theresa May) mogla da dozvoli referendum jedino nakon što Britanija bude spremna za izalazak iz EU i nakon što budu dogovoreni uslovi sporazuma o Bregzitu. Rut Dejvidson (Ruth Davidson), liderka škotskih torijevaca, rekla je pre par dana da škotski birači moraju da znaju za šta ili protiv čega glasaju.
Mej je pak direktno izazvala Sterdžon u govoru škotskim torijevcima pošle nedelje kada je odbacila zahtev škotske premijerke da Škotska dobije poseban dogovor sa poboljšanim prustupom jedinstvenom tržištu i nagovestila da će biti samo ograničenog prenosa ovlašćenja na Edinburg.
Protivnici stalno optužuju Sterdžon da blefira jer su škotske finansije ozbiljno pogođene padom cena nafte iz Severnog mora a škotski izvoz u EU je mali, samo četvrtina prodaje u drugim delovima Britanije.
Za sada se ne otvara pitanje koju bi valutu koristila nezavisna Škotska - neku novu, funtu ili bi se očekivalo da usvoji evro.
Škotski minstri tvrde da imaju mandat da raspišu referendum jer je u njihovom manifestu iz 2016. jasno rečeno da će to izjašnjavanje biti opravdano u slučaju "značajne ili materijalne promene" ustavne pozicije Škotske, kao što je u slučaju glasanja o izlasku iz EU.
Građani Škotske u većini su glasali da Britanija ostane u EU - 62% prema 38% za izlazak, ali su se birači u Engleskoj i Velsu izjasnili za izlazak.
Sterdžon je rekla da ministri iz redova torijevaca koji misle da ona blefira greše. "Nisam i nikada neću", istakla je ona za BBC i dodala: "Uvek sam mislila da to govori više o njima nego o meni zato što sugeriše da naši političari u Vestminsteru i svi ostali misle da je Bregzit neka vrsta igre".
Međutim, Sterdžon rizikuje da "padne na prvom testu" iz manifesta po kome Edinburg treba "da ima pravo da održi još jedan referendum ako bude jasnih i održivih dokaza da je nezavisnost postala poželjna opcija za većinu Škota".
Ona je članovima SNP, kada je objavila manifest u aprilu 2016, rekla da bi "bilo pogrešno utvrđivati datum za referendum pre nego što Škoti budu ubeđeni da je nezavisnost najbolja za njihovu budućnost".
Istraživanja javnog mnjenja od jula 2016. naovamo međutim ne ukazuju da Sterdžon ima tu većinu. Podrška nezavisnosti u proseku je oko 45% i samo trećina škotskih glasača podržava referendum pre Bregzita.
Istovremeno trećina glasača SNP podržava napuštanje EU, uključujući neke iz redova lidera, i pred Sterdžon je sve veći izazov da ih ubedi da podrže dalje članstvo u EU i istovremeno traži birače među onima koji nisu nacionalisti da podrže nezavisnost umesto glasača SNP koji bi se uzdržali ili glasali protiv na referendumu.
Evroskeptik Džim Silars (Jim Sillars), bivši zamenik lidera SNP, rekao je ranije ove nedelje da bi on bio uzdržan, kao i mnoge pristalice SNP. On smatra da bi bilo glupo održati referendum pre Bregzita.
"Ne mogu da zamislim da pokret za (nezavisnost Škotske) pobedi 2018, usred pregovora (o Bregzitu). Bili bi predmet vapaja iz Vestminstera: 'Zašto ne sačekate da vidite kakav će biti sporazum?", rekao je Silars.
Škotska se jednom izjasnila protiv nezavisnosti, na referendumu u septembru 2014. Tada je protiv nezavisnosti glasalo 55,3%, odnosno više od dva miliona glasača, a za 44,7%. Na referendum je izašlo gotovo 85% birača.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|