Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Turska ponovo preti obustavljanjem sporazuma o migracijama sa EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.03.2017. |
|
|
|
|
|
|
Turska je 15. marta, usred tenzija u odnosima sa članicama EU, ponovo zapretila da će odustati od sporazuma o migracijama kojim je usporen priliv migranata u Uniju. U najnovijem verbalnom napadu na EU turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je rekao da Evropom vlada "duh fašizma". Analitičari smatraju da Erdogan koristi krizu u odnosima sa Unijom kako bi na krilima nacionalizma pridobio birače i osigurao pobedu na referendumu na kome će se u aprilu građani izjašnjavati o proširenju njegovih ovlašćenja kao predsednika.
Turska je u okviru sporazuma o migracijama koji je sklopila sa EU u martu 2016, pristala da pojača kontrolu na granici na moru i razbije mreže za krijumčarenje migranata preko Egejskog mora u Grčku.
Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu zapretio je 15. marta da Ankara može obustaviti primenu tog sporazuma.
"Mi ga možemo jednostrano okončati. Još nismo obavestili naše sagovornike (EU), sve to je u našim rukama", rekao je Čavušoglu u intervjuu za TV Kanal 24.
"Već sada možemo da kažemo: 'Nećemo ga više sprovoditi, gotovo je' ", dodao je on. "Ne treba nam ničija dozvola".
On je kritikovao EU što, suprotno sporazumu, nije odobrila liberalizaciju režima viza za kraći boravak državljana Turske u EU. Pored vizne liberalizacije, sporazum predviđa i finansijsku pomoć Ankari od tri milijarde evra.
Čavušoglu je rekao da Turska više ne primenjuje ključni deo sporazum prema kome je trebalo da prima nazad migrante koji bi se iskrcali na grčkoj obali. "Ttrenutno ne primnjujemo sporazum o readmisiji pošto nije uvedena vizna liberalizacija", rekao je on.
Odnosi Turske i Evropske unije su se pogoršali pošto su Nemačka i Holandija prošle nedelje odbile da dopuste turskim ministrima da na njihovoj teritoriji učestvuju na mitinzima podrške proširenju ovlašćenja turskog predsednika, o čemu će u Turskoj odluka biti doneta na referendumu 16. aprila.
Erdogan je u više navrata optužio te dve zemlje da se ponašaju kao "nacisti".
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je rekao 15. marta da je skandalizovan tom izjavom, i da je ona nespojiva sa ambicijama Turske da pristupi EU, dok je predsednik Evropskog saveta Donald Tuska rekao je da Erdoganove tvrdnje nemaju veze sa stvarnošću.
Šef grupe liberala u Evropskog prlamentu Gi Verhofstad rekao je da je dobro to što Junker i Tusk osuđuju dešavanja u Turskoj ali da treba biti iskren i odmah zamrznuti pregovore o pristupanju Turske EU.
Turski hakeri su napali više naloga na društvenj mreži Tviter, ubacivši poruke „naci Nemačka” i naci Holandija” uključujući nalog fudbalskog kluba Borusija iz Dortmunda, tenisera Borisa Bekera, organizacije Amnesit internešenal, francuskog ministra ekonomije i Bi-bi-sijevog servisa za severnu Ameriku.
U poruci se nalazila i svastika, kao i video sa delovima Erdoganovih govora, a pominjana je i borilačka veština takozvani otomanski šamar. Za sada niko nije preuzeo odgovornost za te napade.
Analitičari smatraju da Erdogan koristi krizu u odnosima sa EU kako bi na krilima nacionalizma pridobio birače i osigurao pobedu na referendumu.
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Grenoblu Žan Marku rekao je da je vladajuća turska Partija pravde i razvoja (AKP) namerno igra na kartu tenzija jer nije sigurna u ishod referenduma.
Erdogan je 14. marta razbesneo Hag pošto je okrivio Holanđane za zločin u Srebrenici rekavši da holandski bataljon mirovnih snaga UN 1995. nije uspeo da zaštiti oko 8.000 muslimanskih muškaraca i mladića od pokolja.
Premijer Holandije Mark Rute je tu izjavu ocenio kao "bolesno falsifikovanje istorije" i optužio Erdogana da nastavlja da pogoršava situaciju.
Erdogan je 15. marta otišao korak dalje optuživši Holanđane za zločin u Srebrenici. "Nemaju oni nikakve veze sa civilizacijom. Oni su masakrirali više od 8.000 bosanskih muslimana", rekao je on.
Izvor: AFP, EurActiv.com
Foto:
Povezani sadržaj
|
|
|