Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


EU podeljena oko akcije protiv Libije      

Objavljeno : 18.03.2011. | Ažurirano : 21.03.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska unija je pozdravila 18. marta usvajanje rezolucije u Savetu bezbednosti UN koja predviđa mogućnost upotrebe sile protiv Libije i saopštila da je spremna da je primeni "u okviru svojih nadležnosti i mandata". Članice EU, međutim, i dva dana nakon početka vojne intervencije, imaju različite stavove o učešću u njoj. EU je 21. marta pooštrila sankcije režimu libijskog lidera Moamera Gadafija. Šefovi diplomatija EU 21. marta razmatraju mere koje će još preduzeti a o tome će krajem nedelje razgovarati i lideri EU.

 

EU je 21. marta proširila zabranu putovanja i zamrzavanje imovine na još 11 osoba bliskih Gadafiju. Unija je odlučila i da zamrzne imovinu još devet organizacija.

 

Vojna intervencija u Libiji počela je 19. marta, a predvode je Sjedinjene Američke Države, Francuska i Velika Britanija. Frans pres piše da se unutar same koalicije u kojoj su iz EU Francuska, Velika Britanija, Italija, Belgija, Danska, Grčka i Španija, čuju različiti glasovi.

 

Nemačka, koja se i pre intervencije protivila intervenciji, i dalje zastupa takve stavove. Ministar inostranih poslova te zemlje Gido Vestervele (Guido Westerwelle) rekao je da je Nemačka, nakon početka vojnih udara, još odlučnija u stavu da u njima neće učestvovati. On je ukazao na kritike koje je iznela Arapska liga. Šef Lige Amr Musa ocenio je da se vojna akcija zapadnih sila udaljila od cilja Rezolucije da se osigura zona zabrane letova iznad te zemlje i spreči represija Gadafijevih snaga nad libijskim civilima.

 

Vestervele je ukazao, međutim, da njegova zemlja nije bez stava po pitanju libijskog režima Moamera Gadafija i dodao da "je potpuno jansno da on mora da ode s vlasti".

 

Vestervele se založio za to da EU pooštri ekonomske i finansijske sankcije protiv libijskog režima, pre svega u domenu gasa i nafte.

 

Skepticizam po pitanju vojnih udara izneli su predstavnici još nekih zemalja, poput Italije i Kipra.

 

Ministar spoljnih poslova Italije Franko Fratini (Franco Frattini) kayao je da njegova zemlja ne prihata da se protiv Libije "povede rat" i istakao da je potrebno utvrditi da li je akcija koja se sprovodi u saglasnosti sa Rezolucijom UN.Kako je istakao, ciljevi bi trebalo da budu postizanje primirja, prekid nasilja i zaštita stanovništva, a osnovni prioritet postizanje pomirenja sukobljenih strana u Libiji.

 

Četiri italijanska aviona Tornado učestvovala su u intervenciji u nedelju, a Italija je zapadnoj koaliciji na raspolaganje stavila osam aviona koji se mogu iskoristiti "u svakom trenutku".

 

Fratini je ocenio da bi bilo dobro da NATO preuzme intervenciju u Libiji i da to više ne bude akcija koju sprovodi "koalicija dobrovoljaca". Međutim, neke zemlje NATO-a, poput Turske i Francuske, ne slažu se s tim da glavnu ulogu preuzme NATO, a razlog je strah da će time steći odbojnost arapskih država.

 

Fratini je pozvao evropske zemlje da pomognu Italiji da smanji rizik od masovnog priliva izbeglica i potencijalnih imigranata iz Severne Afrike preko italijanskog ostrva Lampeduza, koje se nalazi nadomak Libije. Prema zvaničnim podacima, tokom prethodnih sedmica broj potencijalnih imigranata koji dolaze na Lampeduzu bio je dva puta veči nego u celoj 2010. godini. Lampeduza je ostrvce od 20 kilometara kvadratnih, južno od Sicilije. U ponedeljak 21. marta na jugu Sicijlije iskrcalo se stotinak potencijalnih imigranata, koji su tvrdili da su iz Libije, ali su, prema policijskim izvorima, uglavnom Egipćani.

 

Bugarski premijer Bojko Borisov koji se protivi intervenciji u Libiji, osudio je "avanturu" motivisanu interesima za naftu.

 

Evropska unija je, međutim, složno podržala samu Rezoluciju UN i nameru da se zaustavi stradanje civila u Libiji.

 

"U potpunosti podržavamo zahtev UN da se zaustave nasilje, napadi i zloupotreba civila i pronalaženje rešenja za krizu", navodi se u zajedničkom saopštenju predsednika Evropskog saveta Hermana Van Rompeja (Rompuy) i visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton), izdatom 18. marta.

 

Van Rompej i Ketrin Ešton su izrazili duboku zabrinutost zbog položaja stanovništva u Libiji i podsetili na zaključak Evropskog saveta od 11. marta da "bezbednost ljudi mora biti omogućena svim neophodnim merama".

 

"Rezolucija 1973 (SB UN) pruža jasnu pravnu osnovu za članove međunarodne zajednice da pruže zaštitu stanovništvu", navodi se u saopštenju predsednika Evropskog saveta i visokre predstavnice EUi dodaje da je EU spremna da primeni rezoluciju u okviru svog mandata i nadležnosti.

 

U saopsštenju se navodi da će na sastanku ministara spoljnih poslova EU 21. marta a zatim i na sastanku Evropskog saveta 24. i 25. marta biti razmotrena situacija u Libiji i usvojene neophodne odluke.

 

U saopštenju se podseća da je Evropski savet ranije pozvao libijskog lidera Muamera Gadafija da odmah napusti vlast a Libiju da odmah pristupi mirnoj tranziciji ka demoktratiji putem dijaloga.

 

Van Rompej i Eštonova su istakli značaj uloge Arapske lige i arapskih partnera, ocenivši da je njihova saradnja ključna. "Moramo nastaviti da tesno koordinišemo, zajedno sa UN, Arapskom ligom, Afričkom unijom i drugim međunarodnim partnerima pronalaženje što je pre moguće najboljeg načina da doprinesemo primeni odluka Saveta bezbednosti UN", dodaje se u saopštenju.

Background

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je 17. marta rezoluciju koja odobrava "sve neophodne mere" za zaštitu civila i da bi se libijska vojska prinudila da prekine vatru. To uključuje uvođenje zone zabrane letova nad Libijom, čime je otvoren put za vazdušne intervencije u toj zemlji.

 

Od 15 članica Saveta bezbednosti UN rezoluciju je podržalo 10 članica, dok su dve stalne članice - Kina, Rusija, kao i Nemačka, Brazil i Indija bile uzdržane.

 

Evropske diplomate su rekle da nije predviđeno da EU kao takva učestvuje u eventualnim vazdušnim napadima ili uvođenju zone zabrane letova. Saopštenje se, kako navodi AFP, više odnosi na sankcije i mere za poštovanje embarga na oružje, koje su predviđene rezolucijom, nego na vojnu intervenciju.

 

Predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek (Jerzy) rekao je 18. marta da je zadovoljan zbog odluke međunarodne zajednice da konačno konkretno deluje kako bi sprečila Gadafija da "ubija svoj sopstveni narod". "Nema više vremena za gubljenje u uspostavljanju zone zabrane letova. Gadafi mora znati da je prošlo njegovo vreme", navodi se u saopštenju predsednika Evropskog parlamenta koji je u poseti Tunisu.

 

Kada je reč o ciljevima vazdušnih udara, francusko ministarstvo odbrane istaklo je da je cilj međunarodne koalicije u Libiji primena Rezolucije 1973 UN u kojoj se ni izdaleka ne pominje uklanjanje pukovnika Moamera Gadafija. "Cilj koalicije jeste sprovođenje rezolucije, odnosno zaštita stanovnika", rekao je 21. marta radiju Evropa 1 portparol francuskog ministarstva Loran Teser.

 

Na pitanje: "Da li znate gde je Gadafi, da li ćete pucati u njega?", Teser je odgovorio: "Ne, odgovor je ne", rezolucija UN ni izdaleka ne predviđa tu pretpostavku. Šef francuske diplomatije Alen Žipe u subotu je izjavio da je cilj međunarodne intervencije u Libiji da se "pomogne libijskom narodu da se oslobodi" Gadafija iako to nije eksplicitno predviđeno Rezolucijom 1973 UN.

 

Ponovo podele u evropskim redovima

 

Francuska je već pre početka vazdušnih udara otvoreno izrazila žaljenje zbog stava Nemačke, koja je bila uzdržana i prilikom glasanja u Savetu bezbednosti UN.

 

Portparol francuske vlade Fransoa Baroen (Francosi Baroin) rekao je 18. marta da vojna intervencija "nije okupacija libijske teritorije" već sredstvo vojne prirode za zaštitu libijskog naroda "koje će mu pomoći da ide do kraja u borbi za slobodu i time pad Gadafijevog režima".

 

Portparol francuske vlade je istakao da u tome treba odati priznanje ulozi koju je odigrala Francuska i njen predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy). Baroen je rekao da je Francuska razočarana što Nemačka nije na samitu EU 11. marta podržala napore Pariza i Londona u pravcu vojne intervencije.

 

Nemačka je izrazila protivljenje bilo kakvoj vojnoj intervenciji, ocenivši da je ona rizična i da nosi značajne opasnosti.

 

"Mi smo jednako skeptični u pogledu mogućnosti vojne intervencije. Smatramo da je rizična i da nosi značajne opasnosti", rekao je 18. marta nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele (Guido Westerwelle).

 

Neslaganja oko Libije su probudila sećanja na 2003. godine i pitanje invazije na Irak u cilju svrgavanja iračkog lidera Sadama Huseina, ali sporenja nisu tako žestoka.

 

U vreme invazije na Irak Velika Britanija, Italija, Španija i kasnije Poljska i Češka su podržavali vojnu akciju, dok su se Nemačka i Francuska tome protivile.

 

Podela je sada drugačija - Francuska, Britanija, Danska i Poljska izjasnile su za vojnu intervenciju protiv Gadafija dok su Nemačka, Italija i Švedska protiv toga.

 

Lider grupe Zelenih u Evropskom parlamentu Danijel Kon-Bendit (Daniel Cohn-Bendit) rekao je za AFP da se ne ponosi stavom Nemačke i njenim hladnim odnosom prema revolucijama. Dodao je da je oprez Berlina delimično zasnovan na tradiciji pacifizma ukorenjenoj u toj zemlji traumatizovanom nacizmom.

 

Zbog libijskog pitanja EU će verovatno morati da preispita sprovođenje svoje zajedničke bezbednosne i spoljne politike. "Posle Balkana i Kosova, EU je radila na njenom definisanju", ali se s njome sada nigde nije stiglo. "Sprovođenje spoljne politike zasniva se na definisanju strateških interesa, ali da li Evropljani zaista dele iste interese?", rekao je analitičar Centra za evropske reforme Hjugo Brejdi (Hugo Brady).

 

Izvor: AFP i EurActiv.rs

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA