Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


U Libiji počinje trka za naftu      

Objavljeno : 24.08.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Dok se borbe u Tripoliju nastavljaju i svetski lideri povećavaju pritisak na libijskog lidera Muamer Gadafija da napusti vlast, naftne kompanije pokušavaju da osiguraju svoje investicije u Libiji. Italijanska naftna kompanija Eni predvodi povratak u Libiju dok su pobunjenici koji slave kraj Gadafijeve ere upozorili kompanije iz Kine, Rusije i Brazila da će možda izgubiti svoje unosne pozicije jer nisu podržali njihovu borbu. Istovremeno, Evropa i SAD se pripremaju da odmrznu libijska sredstva, ali oporavak privrede u Libiji neće biti ni brz ni lak.

 

Pad Gadafija će ponovo otvoriti vrata najvećih rezervi nafte u Africi i omogućiti nekim novim akterima da se uključe u eksploataciju kao što je katarska državna naftna kompanija ili Vitol koji se bavi trgovinom. Oni će pokušati da se takmiče sa već pozicioniranim kompanijama iz Evrope i Amerike.

 

"Mi nemamao problem sa zemljma Zapada kao što su francuske, italijanske ili kompanije iz Velike Britanije. Ipak možda ćemo imati nekih političkih nesuglasica sa Rusijom, Kinom i Brazilom", rekao je Abdeldžalil Majuf iz naftne kompanije AGOCO koju su preuzeli pobunjenici. Takav komentar može ukazati na nepovoljan položaj onih zemalja koje su se protivile sankcijama Gadafiju ili su zahtevale dalje pregovore, što će ostaviti evropske i američke kompanije u velikoj prednosti da preuzmu ugovore za eksploataciju nafte i izgradnju infrastrukture koji vrede milijarde dolara u zemlji koja je članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC).

 

Akcije kompanije Eni koja je bila najveći proizvođač pre rata u Libiji skočile su 7%, a njen predsednik Đuzepe Reki (Giuseppe Recchi) rekao je da će izvoz libijske nafte i gasa početi i pre zime. U međuvremenu cena nafte u svetu opet je pala u očekivanju povratka libijske nafte na tržište. Akcije austrijskog OMV-a i francuskog Totala takođe su skočile između 3% i 5% a a firme iz Amerike koje se bave proizvodnjom ili trgovinom naftom koje posluju u Libiji takođe su zabeležile rast.

 

Italijanski ministar spoljnih poslova Franko Fratini (Franco Frattini) izjavio je da su službenici Enija već stigli u postrojenja na istoku Libije da bi ih ponovo pokrenuli. "Postrojenja su napravili Italijani, odnosno (grupa za naftna polja) Saipem i prema tome jasno je da će Eni igrati ulogu broj 1 u budućnosti", rekao je Fratini italijanskoj državnoj televiziji RAI.

 

Pre rata Libija je činila 2% svetske proizvodnje nafte i dnevno se u postrojenjima u toj zemlji proizvodilo 1,6 miliona barela nafte a poseduje rezerve koje bi mogle da održe taj nivo sledećih 80 godina. Prema istraživanju Rojtersa, biće potrebno oko godinu dana da se proizvodnja povrati na nivo od milion barela dnevno a dve godine da bi se došlo na nivo proizvodnje od pre rata.

 

"Verovatno će biti potrebne nedelje pre nego što vidimo ponovo izvoz nafte iz Libije a ona mora i da osposobi rafinerije. I pored toga moramo vratiti Libiju među zemlje izvoznice nafte odmah", rekao je analitičar Olivie Žakob (Olivier Jackob) iz Petromatriksa (Petromatrix), švajcarske nezavisne agencije za istraživanja u oblasti nafte.

 

Bivši visoki zvaničnik za poslove izvoza nafte Šokri Ganem, koji je napustio Gadafijev režim u maju, rekao je Rojtersu da će neki segmenti proizvodnje početi za nekoliko nedelja ali da će biti potrebno 18 meseci da se sve vrati na nivo od pre rata.

 

Arapska zalivska naftna kompanija (AGOCO), koja je deo libijske državne Nacionalne naftne kompanije, saopštila je da je tehnički spremna da počne sa radom na dva postrojenja na istoku zemlje koja zajedno mogu proizvesti oko 250.000 barela dnevno. "Imamo libijske naftne kompanije i možemo početi sa radom čim bezbednost bude garantovana. Nisu nam potrebne strane kompanije da bi počeli sa radom", rekao je Majuf. On je dodao i da su snage bezbednosti koje su angažovane iz bivše libijske vojske već na poljima i da kompanija čeka odobrenje da počne sa proizvodnjom.

Background

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je 17. marta rezoluciju kojom odobrava "sve neophodne mere" kako bi se zaštitili civili a libijska vojska prinudila da prekine vatru. To je uključivalo i uvođenje zone zabrane letova nad Libijom, čime je otvoren put za vazdušne intervencije u toj zemlji. Od 15 članica Saveta bezbednosti UN rezoluciju je podržalo 10 članica, dok su dve stalne članice - Kina, Rusija, kao i Nemačka, Brazil i Indija, bile uzdržane.

 

Libija je na 17. mestu po proizvodnji nafte u svetu, a neposredno pre početka sukoba proizvodila je 1,6 miliona barela dnevno. Od toga oko 85% je izvoženo u Evropu.

 

 

Pobednici i gubitnici

 

Oko 75 kineskih kompanija poslovalo je u Libiji pre rata i imalo je 36.000 radnika angažovanih na oko 50 projekata, preneli su kineski mediji. Kineske vlasti su 23. avgusta apelovale da se zaštite kineske investicije naglasivši da od trgovine naftom dobijaju obe zemlje. "Kineske investicije u Libiji, a posebno izvoz nafte je deo ekonomske saradnje Kine i Libije a ta saradnja je na obostranu korist naroda Kine i Libije", rekao je na konferenciji za novinare zamenik šefa odeljenja za trgovinu Privredne komore Kine, Ven Žonglijang.

 

Kina nije iskoristila svoje pravo na veto na sastanku Saveta bezbednosti UN u martu kada je doneta rezolucija kojima je omogućeno NATO bombardovanje ali je osudila vazdušne udare i apelovala da se postigne dogovor između vlade i pobunjenika. Od tada, kineske vlasti ipak su se približile pobunjenicima primajući ih i šaljući svoje delegacije da sa njima razgovaraju.

 

Ruske kompanije, uključujući i one koje se bave proizvodnjom nafte kao što su Gaspromnjeft i Tatnjeft, takođe su imale pojekte u Libiji vredne milijarde dolara. I preduzeća iz Brazila kao što je Perobras i građevinska firma Odebreht poslovale su u Libiji. "Potpuno smo izgubili Libiju", rekao je Rojtersu Aram Šegunc, generalni direktor Rusko-libijsko poslovnog saveta. "Naše kompanije će izgubiti sve što tamo imaju jer će ih NATO sprečiti da rade u Libiji".

 

Osim italijanskih političara, ostali evropski zvaničnici i čelnici naftnih kompanija bili su uzdržaniji u komentarima o Libiji." U ovom trenutku ne vodimo nikakve pregovore sa Prelaznim nacionalnim savetom", saopštio je OMV.

 

Analitičari i stručnjaci procenjuju da bi Eni i Total mogli da izađu kao veliki pobednici u posleratnoj Libiji budući da su njihove zemlje svesrdno podržavale pobunjenike. Velika podrška od Katara i kompanije Vitol takođe može značiti da će se u novoj rasodeli pronaći i deo koji će prigrabiti akteri koji nisu bili prisutni na tržištu Libije pre rata. "Katar će biti veliki igrač a i Vitol bi to mogo da bude. Šell (Shell) takođe pokušava da ojača svoju poziciju", rekao je jedan od konsultanata u osiguravajućoj agenciji Vestern risk (Western Risk) koji je upućen u pregovore. Šel i Vitol nisu želeli da daju komentar.

 

Većina velikih svetskih naftnih kompanija zauzele su mnogo oprezniji pristup situaciji u Libiji. Britiš petroleum (British Petroleum) koji nije imao proizvodnju u Libiji pre sukoba najavio je da planira da radi u Libiji ali nije najavio vremenski okvir. Kompanije iz SAD kao što su Maraton (Marathon), Konokofilips (ConocoPhillips), Hes (Hess) i Oksidental (Occidental) povukle su se iz Libije početkom sukoba i nisu se uključivale u događaje od tada.

 

"Ne planiramo da se sad vratimo u Libiju, jer ne znamo šta se tamo trenutno događa", rekao je portparol Konokofilipsa Džon Meklimur (John McLemore). "Nismo u kontaktu ni sa predstavnicima pobunjenika ni Gadafija", dodao je. "Poštujemo sankcije (Ujedinjenih nacija) i ako i kada one budu podignute, odlučićemo šta ćemo dalje činiti", kazao je Meklimur.

 

Najavljeno odmrzavanje libijskih sredstava

 

Kako se pobeda pobunjenika čini sve izglednijom, Evropska unija i NATO peduzeli su prve korake da pomognu prelaznoj vlasti u Libiji i odmrznu deo sredstava Libije u inostranstvu. Zvaničnici EU i NATO-a saopštili su 23. avgusta da su započeli razgovore o postizanju međunarodnog dogovora o slanju pomoći i odmrzavanju oko 100 milijardi dolara koje je Gadafi imao u stranim bankama, iako je on još uvek na slobodi.

 

Libijskoj prelaznoj administraciji su potrebna sredstva da bi radnici u javnom sektoru, poput policije i medicinara, bili plaćeni a radnje snabdevene i da bi se ponovo pokrenula ekonomija zemlje", rekla je 23. avgusta Ketrin Ešton (Catherine Ashton), šefica diplomatije EU, na konferenciji za štampu. Posle razgovora sa Mahmudom Džibrilom, vođom Prelaznog nacionalnog saveta, ona je potvrdila i da su joj pobunjenici preneli da kontrolišu oko 80% Libije.

 

"Radi se o bogatoj zemlji. Pitanje je kako da se brzo ponovo pokrene ekonomija", dodala je ona. Ipak, ona nije želela da kaže da li se EU zalaže za ukidanje sankcija pre nego što je Gadafijev režim i zvanično oboren.

 

Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj najavila je da će početi sa pozajmicama zemljama severne Afrike i Bliskog istoka a ukupni budžet tih sredstava mogao bi da dostigne 2,5 milijarde evra do 2013. godine.

 

Prema izveštajima, vođa pobunjenika Džibril najavio je da će tranzicija zemlje "početi odmah" dodajući da će Katar biti domaćin prvih razgovora 24. avgusta da bi se prikupilo 2,4 milijardi dolara pomoći.

 

Izvor: EurActiv.com

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA