Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Zabrinutost za budućnost EU      

Objavljeno : 14.09.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Zvaničnici EU su 14. septembra izrazili zabrinutost zbog rizika od propasti evropskih integracija u slučaju da se kriza u zoni evra ne reši. U EU i dalje vlada zabrinutost zbog mogućeg bankrota Grčke, koja ne može bez pomoći da izmiruje svoje finansijske obaveze, a tokom prethodnih dana prvi put je pomenuta mogućnost izlaska Grčke iz evro zone. To, bar za sada, nije opcija, budući da je u suprotnosti sa evropskim propisima, ali je time razbijen tabu i istaknuto protivljenje dela zemalja izdvajanjima za Grčku. Kriza je dobra prilika i za ekonomski jaku Kinu da zatraži redefinisanje odnosa.

 

"Evropa je u opasnosti", izjavio je poljski ministar fiannsija Jacek Rostovski (Rostowski) na sastanku Evropskog parlamenta u Strazburu. "Ukoliko se zona evra podeli, EU to neće moći da preživi, a možemo da zamislimo posledice toga", kazao je on. Na duži rok, pomenuo je čak i moguću opasnost od rata.

 

Zabrinutost je izrazio i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso). "Suočavamo se sa najvećim izazovom u ovoj generaciji, reč je o borbi za političku budućnost Evrope, za same evropske integracije", kazao je on.

 

Poljski ministar je ukazao i na posledice sadašnje krize za realnu privredu, posebno u slučaju da kriza nastavi da bude nepredvidiva. "Ukoliko potraje godinu dana ili dve, moramo biti spremi da se suočimo sa stopom nezaposlenosti možda i dva puta većom (nego sada) u nekim zemljama, što neće zaobići ni najbogatije zemlje", kazao je on.

 

Barozo je istakao da zemlje zone evra treba da primene mere koje su dogovorene 21. jula da bi se primenio plan pomoći od 160 milijardi evra za Grčku, u čemu kaskaju Finska Slovačka i Holandija. Pozvao je i Grčku da u potpunosti sprovede reformski program za smanjenje deficita, kao i celu EU da odobri plan za pooštravanje zajedničke budžetske discipline, o kojem su se pre više meseci dogovorile vlade i Evropski parlament.

 

Barozo je ocenio da je potrebno ubrzati ekonomsku integraciju zone evra. "Potrebno nam je više, a ne manje Evrope. Produbljene integracije su jedan od elemenata za rešavanje krize", kazao je Barozo, napomenuvši da se to ne može sprovesti "od danas do sutra".

 

On je najavio i da će Komisija uskoro da predstavi mogućnosti za uvođenje evro obveznica, koje će značiti podelu rizika obveznica članica evro zone kroz zajedničku kamatnu stopu. Neke od tih mogućnosti mogu se sprovesti u postojećem pravnom okviru Unije, dok će za neke biti potrebna izmena osnivačkog ugovora EU. Prepreka za uvođenje evro obveznica je protivljenje nekih velikih država. Nemačka, prva evropska privreda i najveći finansijer EU, protivi im se sa obrazloženjem da se time podstiče neodgovornost zemalja sa visokim deficitom. Francuska se ne protivi zamisli uvođenja evro obveznica u načelu, ali to ne podržava u ovom trenutku.

 

Barozo je kritikovao velike zemlje, na čelu sa Francuskom i Nemačkom, da žele da reše dužničku krizu i promene način funkcionisanja evro zone između sebe, preskačući institucije u što većoj meri, i uz zadržavanje svih mehanizama odlučivanja. To vraćanje odluka o zoni evra na državni nivo, prema njegovim rečima, nije dobar način da se problemi reše.

Background

Zemlje članice evro zone trebalo bi da imaju budžetski deficit do 3% bruto domaćeg proizvoda, a javni dug do 60% BDP. Međutim, prema podacima Eurostata, u zoni evra deficit državnog budžeta iznosio je 6,0% u 2010. godini, a javni dug 85,1%. U nekim zemljama ti iznosi su i znatno viši, a do sada su tri zemlje - Grčka, Irska i Portugalija - izgubile poverenje tržišta, zapale u dužničku krizu i zatražile pomoć EU. U toku je odobravanje drugog paketa pomoći za Grčku u zemljama članicama. Mere štednje usvajaju se u mnogim zemljama članicama, a Španija i Italija već su odgovorile na poziv Francuske i Nemačke da se obaveza smanjenja budžetskog deficita upiše u ustav.

 

Protivljenje novoj pomoći Grčkoj

 

Francuska i Nemačka su 13. i 14. septembra izrazile spremnost da učine sve što je u njihovoj moći da spreče bankrot Grčke.

 

Nemačka kancelarka Angela Merkel 13. septembra je pokušala da "ugasi požar" koji je izazvao ministar privrede u njenoj vladi, liberal Filip Resler (Philipp Roesler) pomenuvši mogućnost da Grčka neće moći da otplaćuje svoj dug. "Apsolutni prioritet je da se izbegne nekontrolisani bankrot jer to neće dotaći samo Grčku jer se to neće odraziti samo na Grčku i jer postoji velika opasnost da posledice osetimo svi, ili u najmanju ruku mnogo zemalja", kazala je ona.

 

Lideri Francuske uputili su istu poruku. Prema rečima portparolke Vlade Francuske Valeri Pekres (Valerie Pecreše) predsednik Francuske Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) i premijer Fransoa Fijon (Francois Fillon) izrazili su odlučnost da sprovedu se potrbne mere da bi spasii Grčku od finansijskog sloma.

 

Strah od krize do koje bi doveo finansijski slom Grčke prevazilazi granice Evrope. Međutim, postoji još jedna opcija koja takođe uzburkava javno mnjenje - holandski zvaničnici su prošle sedmice razbili tabu pomenuvši mogućnost da Grčka izađe iz zone evra ukoliko nije u stanju da ispunjava obaveze koje iz toga proističu. Holandija je jedna od zemalja koje se najviše protive drugom paketu pomoći.

 

Evropska komisija je, međutim, brzo odgovorila na takve ideje premijera i ministra finansija, saopštivši da Lisabonski ugovor ne dopušta ni izlazak ni izbacivanje iz zone evra.

 

Stav Holandije pokazuje narastajuće nezadovoljstvo nekih zemalja članica zone evra time što moraju da izdvajaju novac za pomoć prezaduženoj Grčkoj.

 

Oštre kritike izazvao je i predlog komesara za energetiku Gintera Etingera (Guenther Oettinger) da se zastave prezaduženih zemalja drže na pola koplja.

 

U jeku krize u svojoj zemlji, ministar inostranih poslova Italije Franko Fratini (Franco Frattini) kazao je da su vlasti u Rimu spremne da žrtvuju deo suvereniteta da bi olakšali stvaranje "evropske vlade". On je u razgovoru za nemački list Zidojče Cajtung (Suddeutsche Zeitung) kazao da je potrebno "ozbiljno raditi na stvaranju prave evropske ekonomske vlade" i dodao da će to možda iziskivati promenu Lisabonskog sporazuma.

 

Kina traži status tržišne privrede

 

Italija je protekla dva dana bila u centru pažnje, budući da su se pojavile glasine da je, prezadužena, tražila pomoć od Kine u smislu kupovine duga. Italijanski zvaničnici su demantovali te informacije Fajnenšel tajmsa (Financial Times), istakavši da je tražnja italijanskih državnih obveznica dobra. Međutim, potvrđeno je da je održan sastanak sa kineskom delegacijom o mogućnostima za kineska ulaganja u industriju Italije, a konkretnih odluka o tome još nema.

 

Kina je iskoristila trenutak krize u Evropi da zatraži redefinisanje odnosa sa EU. Kina ima više od 3.000 milijardi dolara deviznih rezervi, sve više ulaže u evro i već se angažovala u podršci Grčkoj, Španiji i Portugaliji.

 

Premijer Kine Ven Đabao je na takozvanom Letnjem Davosu u lučkom gradu Daljan kazao da je Kina spremna da više ulaže u Evropu, ali da traži da bude priznata kao tržišna privreda.

 

Priznavanjem Kine kao tržišne privrede morali bi da se ukinu ograničenja na kineske investicije i izvoz u EU. Ven je kazao da Kina ima poverenja u oporavak evropske privrede, ali je pozvao vlade da budu odgovorne i vode "efikasne i odgovorne politike" da bi se sprečilo širenje dužničkih kriza i ubrzale reforme ekonomskog i finansijskog sistema.

 

"Prema agendi Svetske trgovinske organizacije, Kini može biti u potpunosti priznat status tržišne privrede 2016. godine. Ukoliko bi zemlje EU dale dokaz iskrenosti nekoliko godina ranije, to bi bio odraz našeg prijateljstva", kazao je on i izrazio nadu da će biti postignut napredak na narednom samitu EU-Kina.

 

Zemlje sa privredama u usponu - Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika naredne sedmice će razgovarati o mogućnosti da pomognu EU.

 

Izvor: AFP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA