Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Italijani ne veruju da se Berluskoni povlači
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.11.2011. |
|
|
|
|
|
|
Sladak život (Dolce vita) u Italiji više ne postoji. Italijani anketirni na ulicama Rima nakon najave povlačenja Silvija Berluskonija strahuju za budućnost i sumnjaju u mogućnost da njegov naslednik, bez obzira o kome je reč, popravi situaciju. Agencija Frans pres reportažu je napravila u trenutku kada se usvajaju nove mere štednje, koje u EU očekuju što pre. Verovatnoća da Berluskonija nasledi bivši evropski komesar Mario Monti na tržišta je uneo dašak optimizma.
"Svi koji se navode kao mogućni naslednici vodiće računa isključivo o sopstvenim interesima", ocenila je Danijela d'Antonino 24-godišnjakinja koja raznosi reklame u centru grada. Najizgledniji kandidat je bivši eevropski komesar Mario Monti, ugledni 68-godišnji ekonomista.
"Opet će nam obećati sladak život, ali to u Italiji više ne postoji", kazala je d'Antonino, koja živi od 500 evra mesečno u zemlji u kojoj su mesečne plate, koje se smatraju relativno niskim u EU, nešto niže od 1.300 evra.
Berluskoni je, kada je prvi put došao na vlast 1994. godine, Italijanima obećao američki san, ne računajući da će u međuvremenu nastupiti svetska ekonomska kriza. U takvim okolnostima, uz brojne afere koje su ga pratile, Berluskonijeva popularnost opala je na 22%.
"Zaiasta sam zadovoljan njegovom ostavkom", kazala je 33-godišnja Valentina Djusti (Giusti). "Mrzim ga i na ličnom i na političkom planu. Ali ne nemam velika nadanja da će se situacija rešiti, isuviše je komplikovana", dodala je ona.
Nezaposleni Valerio Mai star 58 godina smatra da je Berluskoni trebalo da da ostavku "odavno" i da je bio "prava opasnost".
"Kavaliere" je izgubio aosolutnu većinu 8. noebra u poslaničkom domu i najavio je da će podneti ostavku čim se usvoje ekonomske mere koje traži Brisel, a konačno "zeleno svetlo" parlamenta očekuje se 12. novembra.
Vesti o Berluskonijevom povlačenju nisu obradovale 38-godišnju Moniku Kontoli koja pravi nakit. "Niko ne može da bude bolji od njega i kogod da ga zameni neće moći da spasi Italiju",
Berluskoni je stalno pkušavao da umanji značaj ekonomskih problema Italije, pa je na samitu Grupe 20 u Kanu kazao da su restorani njegove zemlje "puni" što ukazuje da situacija nije tako loša.
Neki Italijani još ne veruju da će Berluskoni zaista otići s vlasti. "Da li će zaista otići? Obećao je da se neće kandidovati na sledećim izborima, ali već je mnogo toga obećao i kasnije nije ispunio", kazala je Danijela d'Antonio s početka teksta.
"Ne možemo da verujemo da je to tačno. Počećemo da slavimo tek kada zaista vidimo Berluskoija i njegovu svitu kako se pakuju i odkaze iz grada", zaključila je ona.
Tržišta željno iščekuju rasplet
U međuvremenu, u Rimu se donose ključne odluke za budućnost zemlje - senatori su odobrili mere štednje za smanjenje duga i podsticanje rasta, koje od Italije traži i EU, a o njima će se 12.novembra izjasniti i Predstavnički dom.
Među senatorima se prvi put pojavio i bivši evropski komesar Mario Monti, koji je ove sedmice imenovan za počasnog doživotnog senatora, a čije ime se najčešće pominje u kontekstu Berluskonijevog naslednika.
Tržišta računaju na njegovo brzo imenovanje načelo prelazne vlade, što bi već od nedelje mogao da učini predsednik Djorđo Napolitano (Giorgio) nakon Berluskonijeve ostavke. Na Milanskoj berzi zabeležen je tast od 2% u prepodnevnim satima, a na dužničkom tržištu kamata za italijanske obveznice je ispod 7%. Ta stopa, koju su obveznice Italije ove sedmice premašile, smatra se granicom iznad koje se povećava verovatnoća da će zemlja morati da zatraži pomoć za finansiranje.
Monti u tom optimizmu ima ključnu ulogu. Prema rečima aktera na tržištu, sam pomen njegovog imena za 100 do 150 poena smanjuje razliku u kamati između italijanskih i nemačkih obveznica. Nemačke obveznice smatraju se najsigurnijim ulaganjima, pa se zato njihova kamatna stopa uzima kao referenca.
Šef fonda za pomoć u krizi u EU Klaus Regling pozvao je Rim da što pre formira vladu koja može da funkcioniše.
Predsednik Italije Napolitano zalaže se, prema pisanju medija, za vladu sa velikom podrškom, koju bi podržala i sadašnja vlast, ali i opozicija levice i centra i koja bi mogla da funkcioniše do redovnih izbora na proleće 2013. godine. Deo Berluskonijeve stranke se tome protivi, ali ne i Berluskoni i njegov desna ruka Franko Fratini (Franco Frattini).
Investitori strahuju od predizbornog perioda u Italiji, trećoj privredi zone evra, zemlji za koju se, u kontekstu dužničke krize, često kaže da je "isuviše velika za bankrot".
Mere obećane EU, koje će konačno biti usvojene 12. novembra, podrazumevaju prodaju državne imovine za smanjenje duga, smanjenje birokratskih procedura i podsticaje za zapošljavanje kako bi se podstakao privredi nrast. Italija je već usvojila sva paketa mera u julu i septembru, ali će one omogućiti uštede od 50 mil;ijari evra, a EU ne smatra da je to dovoljno da bi uspsotavila budžetsku ravnotežu 2013. godine. Italija ima jani dug od 1.900 milijardi evra.
Izvor: AFP
Povezani sadržaj
|
|
|