Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ugroženi odnosi Francuske i Turske
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Turski premijer Redžep Tajip Erdogan zapretio je Francuskoj "teškim, nepopravljivim" posledicama ako francuski parlament usvoji zakon kojim će se poricanje genocida otomanske Turske nad Jermenima proglasiti krivičnim delom. Erdogan je pozvao francuskog predsednika Nikolu Sarkozija da spreči usvajanje tog zakona, prenela je 16. decembra agencija Anadolija. Turska ima složene odnose sa Evropskom unijom - ona je kandidat za članstvo i vodi pregovore o pristupanju, ali ne postoje izgledi da budu uskoro i okončani, kako zbog nerešenog problema podeljenog Kipra, tako i zbog nenaklonjenosti dela članica punopravnom članstvu Turske. Pretnja od narušavanja odnosa sa Francuskom dolazi u trenutku kada su oni na uzlaznoj liniji.
"Želim da jasno poručim da će, ako se taj proces dovede do kraja, posledice na političke, ekonomske, kulturne i odnose u svim domenima sa Francuskoj biti teške", istakao je Erdogan u pismu koje je uputio Sarkoziju. Erdogan, čija zemlja odbija da prizna genocid nad Jermenima 1915-1917, naveo je da će usvajanje zakona u francuskom Parlamentu imati "nepopravljive" posledice na francusko-turske odnose.
"Iskreno želim da održite svoje obećanje da ćete osujetiti inicijative te vrste i time sprečiti postupke koji će imati nepopravljive posledice na bilateralne odnose", kazao je turski premijer. Erdogan je, takođe, pozvao Francusku da pokaže "zdrav razum" i spreči da bilateralni odnosi postanu "talac zahteva treće strane", aludirajući time na Jermeniju.
"Ovaj nacrt zakona usmeren je direktno protiv Republike Turske, turske države i turske zajednice u Francuskoj i smatraćemo ga neprijateljskim činom", dodao je Erdogan.
Francuski Parlament će nacrt zakona razmatrati 22. decembra. Ako zakon bude usvojen, poricanje genocida biće kažnjivo zatvorom do godinu dana i globom od 45.000 evra.
Ambasada Turske već je zapretila da će u slučaju usvajanja zakona ambasador biti pozvan u Tursku na konsultacije, kao i da će saradnja sa Francuskom biti zamrznuta.
Istoričari procenjuju da su otomanski Turci između 1915. i 1917. ubili oko milion i po Jermena, što mnogi međunarodni stručnjaci smatraju genocidom. Francuska je masakr nad Jermenima proglasila genocidom 2001. Stav da je reč o genocidu deli 20-ak zemalja.
Background Turska je kandidat za priključenje EU od 1999. godine, a pregovori o pristupanju otvoreni su 2005. godine. Međutim, napredak u pregovorima je spor, kako zbog spora sa grčkim delom Kipra, tako zbog protivljenja dela zemalja članica, pre svega Nemačke i Francuske, zamisli da se Turskoj odobri status punopravnog člana. EU je uspostavila carinsku uniju sa Turskom 1995. godine.
Turska ima 72 miliona stanovnika, što znači da je u EU samo Nemačka sa svojih blizu 82 miliona mnogoljudnija od Turske. Deo analitičara smatra da je veličina Turske glavna prepreka za njeno pristupanje EU jer izaziva strepnju zbog uloge koju bi Turska dobila u EU.
Turska odbacuje termin genocid, navodeći da je procena broja žrtava preuveličana, kao i da je žrtava bilo na obe strane. Turska pritnaje da je oko 500.000 Jermena poginulo u Anadoliji tokom Prvog svetskog rata, ali ne i da su bili žrtve osmišljenog plana istrebljenja. Prema stavu Turske, oni su stradali usled haosa poslednjih dana Otomanskog carstva, kao i zbog savezništva s ruskim neprijateljem.
Poricanje holokausta nad Jevrejima u Drugom svetskom ratu krivično je delo u 16 zemalja sveta. Među njima su Nemačka, Francuska, Izrael, Austrija...
U dijaspori u Francuskoj je 500.000 ljudi, tako da je ovo pitanje i politički izazov u Francuskoj uoči predsedničkih izbora 2012. godine, što Ankara nije propustila da pomene.
Dve turske delegacije, jedna privrednika i jedna poslovnih ljudi i privrednika, otići će početkom sledeće sedmice u Tursku da bi pokušali francuske vlasti i poslanike da ubede da povuku taj predlog.
Turski analitičari očekuju da će TUrska, u slučaju da se zakon izglasa, nametnuti sankcije Francuskoj uklanjanjem njenih preduzeća, kojih u Turskoj ima više stotina, iz isplativih projekata u izgradnji, transportu i naoružanju.
Šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu optužio je Francusku za "srednjevekovni mentalitet" u ovoj aferi, koja se u Ankari veoma ozbiljno shvata. On je sazvao 15. decembra francuska preduzeća koja rade u Turskoj i od njih zatražio da od svojih centrala traže da izvrše pritisak na francusku vladu.
Novo zaoštravanje odnosa dolazi u trenutku kada su se složeni odnosi dve zemlje poboljšali zbog pojačane saradnje, posebno u vezi sa Sirijom i u borbi protiv kurdskih pobunjenika.
Izvor: Beta, AFP, EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|