Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Božić na udaru krize u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Dužnička kriza koja pogađa Evropu odraziće se i na predstojeću proslavu Božića na Starom kontinentu, pošto su lokalne vlasti u mnogim zemljama smanjile praznični budžet, a stanovnici evropskih zemalja će ove godine manje izdvojiti za božićne poklone. Ulice u centru Lisabona u ovo doba godine obično blistaju od božićne rasvete, ali su se gradske vlasti ovog puta odlučile za manje raskošno osvetljenje, u skladu sa mračnim raspoloženjem koje nose stroge mere štednje. Mračno raspoloženje pred Božić je prisutno duž celog južnog oboda Evrope, a vlasti u Atini i Madridu takođe su prigušile božićnu rasvetu kao znak nesigurnosti i strahovanja od budućnosti.
U Lisabonu, gradske vlasti smanjile su praznični budžet sa prošlogodišnjih 850.000 evra na 150.000 evra, ostavljajući glavne gradske ulice bez uobičajenog božićnog duha, prenosi AP. Štednja je, ipak, inspirisala dovitljive. Umetnici pozvani da pomognu da grad deluje veselije okačili su raznobojne kišobrane sa svetlima koja se pale i gase nad prometnim centralnim gradskim Trgom Čile. Širom grada, prolaznicima se dele svetlucave značke kao doprinos božićnoj rasveti.
"Sa manjim budžetom, nudimo nešto drugačije kako bismo ljudima izmamili osmeh", kaže Katarina Pestana, koja je osmislila svetleće kišobrane.
U Portugalu božićni ukrasi nisu jedino na čemu se štedi. Vlada će ove godine zadržati polovinu godišnjeg božićnog bonusa većine radnika - koji je u vrednosti jedne mesečne prosečne plate - kao jednokratni porez koji bi trebalo da doprinese rešavanju problema velikog duga zemlje.
U Atini, u kojoj su se zbile nasilne demonstracije protiv vladinih mera štednje, vlasti pokušavaju da se organizuju posle raskošnog trošenja ranijih godina. Gradske vlasti navode da će božićni i novogodišnji budžet iznositi desetinu prošlogodišnjeg i da će za praznik izdvojiti 200.000 evra. Toliko je prethodna gradska administracija potrošila samo na centralnu jelku u gradu koja je zapaljena prilikom protesta u decembru 2008.
U Španiji, gde je stopa nezaposlenosti 21,5%, vlasti Madrida takođe su smanjile sezonske troškove, korišćenjem dela prošlogodišnje dekoracije duž gradskih avenija i manjeg broja sijalica. Planirani božićni budžet od 2,5 miliona evra je za 15% manji od prošlogodišnjeg.
U prodavnicama u Madridu cene su snižene i do 50%, a posledice krize posebno osećaju vlasnici ekskluzivnijih radnji. "Samo jedna osoba ušla je u prodavnicu u subotu - tri nedelje pred Božić!", požalila se trgovac antikvitetima Dolores Sančez.
Navike i očekivanja menjaju se i u Irskoj, gde je era raskošnih božićnih zabava i darežljivih poklona postala prošlost. "Kompanijama je neprijatno da troše novac na zabave u trenutku kada otpuštaju ljude, a to će se dalje pogoršati 2012", smatra katolički sveštenik Šon Hili, koji vodi lobističku grupu za borbu protiv siromaštva pod nazivom Socijalna pravda Irska.
Predviđa se da će Irci za Božić ove godine potrošiti 9,4%, a Portugalci 7,8% manje nego 2010, pokazalo je nedavno istraživanje konsalting firme Deloit (Deloitte). Ipak, ti procenti deluju skromno u odnosu na podatke iz Grčke, čiji će građani prema očekivanjima božićne troškove ove godine smanjiti za 25%.
Ipak, neke evropske zemlje predstavljaju drastičnu suprotnost trendu štednje. U Nemačkoj, najbogatijoj zemlji Evrope, praznično trošenje je ove godine veće za oko 5%.
Znakova da mere štednje kvare Božić nema ni u Švedskoj i Danskoj, zemljama koje nisu deo zone evra. Međutim, njihovi susedi Finci, koji jesu deo zone evra, ove godine će za Božić potrošiti prosečno 492 evra manje po osobi, navodi najveća skandinavska banka Nordea.
Francuski troškovi za Božić porašće za 1,85% ove godine, navodi Deloit. Nedavna strahovanja da druga najjača ekonomska sila evro zone ulazi u dužničku "kaljugu" donela su i potrebu za ekonomičnošću.
Časopis Pari mač je prošle sedmice objavio spisak jeftinih recepata za božićnu trpezu koje su osmislili vrhunski kuvari u zemlji. Meni od četiri jela čine školjke u marinadi od grejpfruta, bakalar sa lešnicima, guščija pašteta sa pireom od šargarepe i božićni panj od kestena. Obrok košta 20 evra po osobi.
U Italiji, nove mere štednje koje se očekuju pre Božića bacile su senku na praznik. Ipak, istraživanja su pokazala da Italijani još neće stezati kaiš. Vertur, jedna od najvećih turističkih firmi u Italiji, navodi da su rezervacije za vrhunac sezone za Novu godinu na nivou prošlogodišnjih, čak i za Egipat, gde su novi sukobi u Kairu odvratili mnoge koji su planirali da posete tu zemlju.
Takav luksuz trenutno je van domašaja za mnoge Portugalce. Žoze Kruz, penzionisani državni službenik rekao je, prebirajući po gomili sušenog usoljenog balakara - koji se u Portugalu tradicionalno jede za Božić - u izlogu prodavnice u centru Lisabona, da je u njegovoj porodici ove godine sužen izbor osoba koje će davati i primati poklone za praznik. Ranijih godina, svi su jedni drugima davali poklone, kazao je Kruz.
Kruz nema velika očekivanja od ovonedeljnog samita evropskih lidera koji poslednje dve godine pokušavaju da reše problem dužničke krize na kontinentu. "Ishod ne deluje dobro, ne možemo da budemo optimisti, ali moramo da se suočimo s tim. Biće veoma teško 2012", smatra on.
Jedan portugalski proizvođač pića pronašao je inspiraciju za božićnu reklamnu kampanju u nemačkoj kancelarki Angeli Merkel. Nemačku kancelarku mnogi smatraju krivcem za krizu i optužuju je da nije dovoljno učinila da pomogne evropskim zemljama u krizi, ali je smatraju i potencijalnim spasiocem koji može da pruži finansijsku pomoć.
Na posterima za alkoholno piće Likor Beirao na ulicama Lisabona, imitatorka nemačke kancelarke u ruci drži bocu tog pića i upućuje poruku: "Draga Angela, Portugal čini sve što može. Srećan Božić".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|