Stampa
Velika potražnja za negovateljicama u EU  

Objavljeno : 30.01.2012. | Ažurirano : 31.01.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Po broju oglasa najtraženiji na tržištu rada EU su finansijski stručnjaci i stručnjaci za prodaju, elektrotehničari, administrativni radnici i mehaničari, a zbog sve starijeg stanovništva velika potražnja vlada za negovateljicama, pokazuju podaci iz januarskog biltena evropskog portala o trendovima na tržištu rada EURES. Iako se podaci odnose samo na šest zemalja EU koje ovom portalu prijavljuju sve oglase za posao, u biltenu se navodi da trend nije mnogo drugačiji i u drugim zemljama koje EURES-u šalju samo podatke o poslovima za strance. Finansijski stručnjaci se najviše traže u Finskoj i Švedskoj, a inženjeri u Češkoj. U Finskoj vlada potražnja i za zdravstvenim radnicima.

 

EURES je mreža Evropske komisije i nacionalnih službi za zapošljavanje članica koja ima za cilj da promoviše mobilnost radnika.

 

U bazi portala EURES do kraj oktobra 2011. bilo je prijavljeno 1,5 miliona slobodnih radnih mesta. Nakon pada ponude novih radnih mesta tokom leta 2011, u septembru i oktobru je usledio rast, pa je samo u oktobru oglašeno 155.000 radnih mesta. U poređenju sa periodom avgust-oktobar 2010, prošle godine je bilo 16% manje oglasa za posao na ovom portalu.

 

Pad novooglašenih poslova je zabeležen u više od polovine zemljama EU. Rast novooglašenih poslova bio je na Kipru, u Estoniji, Nemačkoj, Finskoj, Holandiji, Italiji, Litvaniji, Norveškoj i Španiji. Pad novih oglasa primetan je u Švedskoj, Austriji, Belgiji i Bugarskoj.

 

Prethodnih godina, tačnije od 2008. do 2011, najvažniju poziciju na EURES-u imale su dve grupe poslova: tehnički poslovi i usluge u trgovini. Sveukupno, poslovi iz ove dve grupe činili su 40% svih oglasa za poslove.

 

Sa druge strane, radna mesta za poslove iz oblasti prava, više službenike i menadžere, kao i za "obučene poljoprivrednike i ribare" na konstantno su niskom nivou jer zajedno ne prelaze 4% svih novoobjavljenih oglasa za posao.

 

Bilten se u januarskom izdanju bavio ponudom poslova u šest članica (Češka, Danska, Finska, Irska, Švedska i Slovenija). Analiza pokazuje da se u svih šest zemalja svaki četvrti oglas odnosi na tehnička zanimanja. Više se traži kvalifikovana radna snaga, čak 44% oglasa se odnosu na takve poslove.

 

Četvrtina oglasa se odnosi na poslove za koji se traži niži stepen stručnosti, kao što su službenici i trgovci, a petina na kvalifikovane manuelne radnike. Najviše oglasa za kvalifikovane radnike ima među oglasima u Danskoj (55%) i u Švedskoj 51%, dok Slovenija najviše traži kvalifikovane manuelne radnike.

 

U grupi poslova sa stručnim znanjem najviše se traže finansijski stručnjaci i agente za prodaju višeg i nižeg nivoa kvalifikacije, mašinski inženjeri, medicinske sestre i babice, zdravstveni radnici, IT radnici, vaspitačice u vrtićima. Pored njih, traže se i lekari, programeri, arhitekte i inženjeri.

 

Finansijski stručnjaci se najviše traže u Finskoj, gde je bilo 5.000 oglasa za posao, kao i u Švedskoj koja je oglasila 3.600 radnih mesta. Inženjeri se najviše traže u Češkoj čija je služba za zapošljavanje imala 1.200 oglasa za ove poslove.

 

Finska traži 630 medicinskih sestara i babica, kao i 500 njihovih pomoćnika, i 550 zdravstvenih radnika u koje spadaju dijetetičari, farmaceutski tehničari, zubarski tehničari i 300 lekara.

 

U Švedskoj traže 1.400 vaspitača, kao i 2.200 programera, 650 kompjuterskih tehničara i 1300 arhitekata.

 

Velika tražnja za medicinskim osobljem posledica je toga što je u EU stanovništvo sve starije a potrebe za novim uslugama u zdravstvenom sistemu su sve veće.

 

U grupi manje kvalifikovanih poslova najveća je tražnja u sektoru usluga i prodaje. Za poslove u domaćinstvu i u restoranu Finska je prijavila 2.900 oglasa, Švedska 1.700, a Češka 1.200.

 

U Švedskoj je bilo 1.270 oglasa za poslove negovateljica nepokretnih ljudi, kao i blizu 2.000 oglasa za prodavce.

 

Tražnja za radnicima koji rade sa decom, nepokretnim ili bolesnim ljudima, stabilna je u protekle tri godine, naročito u Švedskoj i Danskoj. Ovaj trend se objašnjava starenjem stanovništva, ali i činjenicom da sve više žena radi.

 

Kad je reč o kvalifikovanim manuelnim radnicima najveća tražnja je za metaloprerađivačima i mašinbravarima, i to u Češkoj u kojoj je 1.500 takvih oglasa.

 

Lideri u broju oglasa koji nude stalno zaposlenje su Češka i Finska, dok najviše poslova na određeno nudi Slovenija.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Sxc.hu
<

br />

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar