Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ambasador EU: SAD ne zanemaruju Evropu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija ne treba da se oseća zanemarenom od SAD posebno kada se ima u vidu da su odnosi sa Vašingtonom unapređeni u protekle dve godine. Odnos koji su uspostavile šefice diplomatije SAD i EU Hilari Klinton (Hillary Clinton) i Ketrin Ešton (Catherine Ashton) pospešuje "ceo sistem" saradnje i kontakata koji će se nastaviti i tokom drugog mandata američkog predsednika Baraka Obame (Barack), ocenio je ambasador EU u Vašingtonu Žoao Vale de Almedia (Joao). O toj saradnji svedoči i nedavna poseta Klintonove i Eštonove Balkanu koja je, kako je ocenio u intervjuu za briselski Euraktiv, bila vrlo uspešna.
"Uopšte ne mislim da smo kao partner zanemareni. Ne osećam se tako kao predstavnik EU u Vašingtonu niti su naši lideri zanemareni", rekao je Vale de Almeida upitan o razočarenju nekih Evropljana u Obamu, jer je, prema njihovoj oceni, tokom prvog mandata Evropu izostavio iz prioriteta SAD. Tome je možda doprinelo, rekao je on, otkazivanje samita EU-SAD koji je trebalo da se održi 2010. u Madridu, kao prestonici predsedavajuće zemlje EU. Evropski diplomata je podsetio da su nakon toga obnovljeni redovni sastanci i kontakti.
On je rekao da Amerikanci, kada utvrđuju prioriteta, prvo razmišljaju o problemima - "problematičnim oblastima, žarištima, stvarima koje se moraju rešavati". Pored praćenja ekonomske situacije u Evropi, odnosno krize u zoni evra, Evropa nije problem za SAD, dodao je ambasador EU u Vašingtonu.
"Dakle, mi nismo na 'listi problema' i iz tog ugla nismo prioritet. Međutim, to ne znači da nismo partner, privilegovani partner SAD u pronalaženju rešenja za probleme", rekao je Vale de Almeida.
Upitan da li je kriza u zoni evra i odsustvo veće saradnje u oblasti odbrane slabi dugogodišnju podršku SAD evropskoj integraciji, on je rekao da ekonomski problemi Evrope neće uticati na njen kredibilitet i spremnost SAD za saradnju već da mogu biti podsticaj. "Takođe, kada kažu da Evropa treba da preduzme veću odgovornost na planu bezbednosti, u tome vidim priliku za Evropu da zaiste krene napred u toj oblasti", rekao je evropski ambasador.
Vale de Almeida je ocenio da postoji veliki stepen usklađenosti između SAD i EU kada je reč o otvorenim pitanjima u svetu, osvrnuvši se na Libiju, "Arpasko proleće" i Iran.
"Naravno, mi se ne slažemo uvek oko svega, što je normalno među prijateljima i partnerima, ali radeći dalje na osnovu postignutih rezultata i uz poštovanje razlika mi vrlo pozitivno gledamo i optimisti smo kada je reč o razvoju naših odnosa tokom durgog mandata Obame", rekao je on.
Ambasador EU je rekao da lideri EU i SAD ne samo da održavaju redovne kontakte već i da imaju dobre lične odnose, navodeći kao primer odnose Obame i predsednika Evrope komisije i Evropskog saveta, Žozea Maneula Baroza (Jose Barroso) i Hermana van Rompeja (Van Rompuy).
"Dobro je poznato da Ketrin Ešton i Hilari Klinton vrlo dobro sarađuju. Neki poznavaoci prilika ovde mi kažu da Hilari Klinton ni sa jednim drugim ministrom spoljnih poslova nema bolji odnos. O tome ne mogu da sudim. Mogu da svedočim da postoji vrlo čvrsta saradnja, vrlo dobra hemija između njih dve, a najnoviji primer toga je nedavna zajednička poseta Balkanu koja je bila vrlo usepšna", rekao je on.
Upitan po čemu će se razlikovati drugi mandat Obame kada je reč o partnerstvu EU-SAD, s obzirom da Klintonova odlazi iz administracije, Vale de Almeida je rekao da Obama ostaje, što je "ključni element".
On je ocenio i da "lični odnosi utiču na strukture" i da je primer intenzivne saradnje sa Evropom koji Klintonova danas daje Stejt departmentu stvorio kulturu saradnje sa EU. Ambasador EU je izrazio uverenje da će se sa takvim odnosima nastaviti i kada bude imenovan novi državni sekretar.
Vale de Almeida je ocenio da bi bilo koji ishod izbora u SAD bio dobar za Evropu pošto su oba kandidata, kako je ocenio, posvećena odnosima EU-SAD, s tim što bi, da je Romni izabran za predsednika, period tranzicije vlasti bio duži a novom predsedniku bi treblao više vremena da se upozna sa pitanjima i evropskim liderima.
"Iz evropskog ugla, lakše je raditi sa nekim koga već poznajete i sa administracijom koja već ima dosta iskustva. Reč je o formiranom odnosu", rekao je on.
Izvor: EurActiv.com
Foto: EEAS
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|