Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Katalonski separatisti podeljeni nakon izbora
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Katalonski nacionalisti, iako su pobedili na regionalnim izborima u toj španskoj oblasti, nisu osvojili većinu koja bi im omogućila raspisivanje referenduma o nezavisnosti. Katalonci su se nedvosmisleno opredelili 25. novembra za veću autonomiju, ali budućnost nije tako jednostava. Nacionalisti će morati da potraže saveznika među pristalicama samostalnosti Katalonije u redovima levice koja, međutim, ne podržava politiku štednje.
Katalonski lider Artur Mas, nacionalista iz redova umerene desnice, koji je sprovodio nepopularnu politiku smanjenja troškova, raspisao je vanredne izbore kako bi proverio podršku građana nezavisnosti Katalonije, bogate oblasti na severoistoku Španije, ali opterećene finansijskim problemima.
Mas je pokušao da iskoristi zanos stotine hiljada ljudi koji su u septembru demonstrirali zahtevajući nezavisnost Katalonije. Međutim, birači, nezadovoljni ekonomskom situacijom i poreskim sistemom, kaznili su ga. Na izbore je izašlo 60% birača što 10 procentnih poena više nego na izborima pre dve godine.
Nacionalisti, nakon dve godine sprovođenja politike štednje koja je teško pogodila stanovništvo, plaćaju za smanjenje socijalnih davanja i troškova za obrazovanje i zdravstvo, smatra profesor političkih nauka na Univerzitetu Pompeu Fabra u Barseloni Feran Rekuežo (Ferran Requejo).
Koalicija koju predvodi Mas, Konvergencija i unija (CiU), izgubila je u odnosu na prehtodni saziv u lokalnom parlamentu 12 mesta, osvojivši na izborima 50 poslaničkih mesta, što je mnogo manje od ubedljive većine. Katalonski parlament ima 135 poslaničkih mesta.
Ohrabren porastom podrške nezavisnosti, Mas je tokom predizborne kampanje obećavao da će, kroz četiri godine organizovati referendum o samoopredeljenju, ali je to sada neizvesno. On neće moći da računa na uspeh tog projekta bez podrške pristalica nezavisnosti iz redova levice, koja još nije izvesna.
Mas neće moći da predvodi napore za organizovanje referenduma. Profesor političkih nauka na Autonomnom univerzitetu u Barseloni Žoakin Molins (Joaquin) rekao je da je praktično nemoguće voditi tako komplikovan proces kao što je nezavisnost kada je neki lider izgubio poverenje birača.
Analitičari ukazuju da je Masova stranka oduvek bila umerena nacionalistička stranka koja se borila za više autonomije i samoupravljanja za Kataloniju ali ne i za otcepljenje. "Konvergencija i unija nikada nije bila separatistička", ističe Žoakin Molins i dodaje da je ta stranka, pošto je prvi put izašla sa idejom o suverenoj državi, doživela neuspeh.
Birači koji su za odvajanje Katalonije od Španije pre svega su se okupili oko levice koja se zalaže za nezavisnost - Republikanske levice (ERC), čiji se broj poslanika povećao na ovim izborima sa 10 na 21. "Mas je toliko govorio o nezavisnsti da je na kraju pomogao onima koji su oduvek bili za nezavisnost, a to je Republikanska levica", kaže politički analitičar Ismael Krespo (Crespo) iz istraživačkog instituta Ortega i Gaset (Ortega y Gasset).
Mas će, ako ponovo dođe na čelo Katalonije, morati da pronađe saveznike. Ali u tom slučaju neće mu biti lako, posebno nakon propasti koalicije koju su činili CiU i Narodna stranka koja je na vlasti u Madridu. "Mi smo očigledno jedina snaga sposobna da vodi vladu, ali to nećemo moći da uradimo sami", rekap je on pošto je priznao neuspeh na izborima.
Partnerstvo CiU sa Narodnom partijom koja je podržavala Masovu politiku štednje tokom prehtodnog mandata, pokvarilo se nakon žestoke kampanje koje su obeležile optužbe za korupciju.
Feran Rekuežo je ocenio da je najverovatniji savez sa ERC-om pošto je i ta stranka za referendum, ali je problem u tome što je protiv smanjenja troškova.
Za podršku politici štednje ostaje još Socijalistička partija, ali je i ona oslabljena pošto joj se broj poslanika smanjio sa 20 na 12 poslanika. Ta stranka u principu nije naklonjena CiU.
"Budućnost je neizvesna u pogledu referenduma, pošto će španske vlasti postaviti sve moguće prepreke kako ne bi došlo do toga", smatra Feran Rekuežo i ocenjuje da će to pojačati tenzije između Katalonije i centralnih vlasti.
Rezultat izbora predstavlja olakšanje za španskog premijera Marijana Rahoja (Rajoy) koji se bori sa recesijom i stopom nezaposlenosti od 25% dok pokušava da uveri investitore da je Španija stabilna zemlja. Obnovljeni katalonski separatizam postao je glavni problem za Rahoja jer bi mogao da izazove ustavnu krizu oko pitanja legalnosti referenduma.
Pitanje poreza je oživelo uspavani separatistički duh u Kataloniji. Katalonci su nezadovoljni poreskim sistemom, pošto Katalonija deli neke prihode od poreza sa ostatkom Španije. Mnogi građani smatraju da bi njihova privreda procvetala kada bi mogli da ulože više para od poreza u Kataloniju.
Izvor: EurActiv.com i AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|