Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU za Montijeve reforme i posle Montija
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropski lideri pozivaju narednu italijansku vladu da istraje na putu reformi premijera Marija Montija koji je najavio da će uskoro podneti ostavku zbog odluke njegovog prethodnika Slivija Berluskonija da se vrati na političku scenu. Očekuje se da se prevremeni parlamentarni izbori, ako Monti podnese ostavku do kraja godine, održe u februaru. Berluskonijeva najava nije uzburkala samo političare, već i javnost u zemlji i inostranstvu koja nije zaboravila finansijske i seksualne skandale tog medijskog magnata.
Monti je za vikend iznenadio javnost objavljujući da će se povući pošto je Berluskoni najavio da će biti kandidat svoje stranke Narod slobode za predsednika vlade na predstojećim izborima i da će uskratiti podršku Montiju.
Berluskoni je optužio Montija da je ugurao Italiju u recesiju i da on zbog toga mora da se peti put kandiduje za premijera.
Evropski političari i zvaničnici upozoravaju međutim da Montijeva politika mora da se nastavi kako bi se sprečio povratak u krizu zbog koje je pre godinu dana Berluskoni izgubio premijersku fotelju. Monti je u trenutku najteže krize izabran da spase treću po snazi ekonomiju zone evra kojoj je pretio grčki scenario.
"Monti je bio istaknuti premijer Italije i nadam se da će se politika koju je uveo nastaviti posle izbora", istakao je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej u Oslu, gde je bio član delegacije Evropske unije koja je primila Nobelovu nagradu za mir.
Podršku Montijevim merama poslednjih dana izrazili su brojni evropski političari, uključujući francuskog ministra spoljnih poslova Loran Fabijusa, prvog čoveka evropskog spasilačkog fonda Klausa Reglinga i predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza koji je ocenio da Italiji preti rizik ponovnih finansijskih potresa, uprkos jačanju poverenja na tržištu poslednjih meseci.
Monti je uvaženi ekonomista koji je doprineo poboljšanju pozicije Italije u EU i svetu i sa njim su se o krizi u zoni evra redovno konsultovali nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland.
I dok evropski saveznici Rima ne kriju iznenađenje zbog najave povratka Berluskonija, kome još traje suđenje po optužbi da je imao seksualne odnose sa maloletnom prostitutkom, taj italijanski milijarder poručuje da je paljba kojoj je izložen iz EU uvreda za Italiju.
Španski ministar ekonomije Luis de Gindos upozorio je da bi nestabilnost iz Italije mogla da se prelije i izloži lomne španske javne finansije riziku od novih potresa.
Pažnja Evrope sada je usmerena na to da li će Monti ostati u politici, kao kandidat ili podržavajući neku od stranaka centra koje su podržavale njegove reforme i koje to priželjkuju.
Monti je rekao, kako je preneo italijanski dnevnik Republika, da još nije doneo konačnu odluku ali da ga situacija veoma brine. Taj bivši evropski komesar stalno upozorava na opasnost koju nosi jačanje populističkih i antievropskih snaga u regionu.
Odluka Montija da ode, pošto se usvoji budžet za 2013. godinu, verovatno pre božićnih praznika, znači da će izbori, koji su inače očekivani u martu, najkasnije aprilu, biti održani u februaru.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da Berluskoni ima slabe šanse na izborima jer je izgubio podršku bivših saveznika a nove teško da će steći.
Neki posmatrači tumače da je Berluskonijeva strategija da sačuva uticaj u novom parlamentu i da značajnim brojem glasova, pored ostalog, štiti svoj biznis i lične interese.
Izgledi za povratak Berluskonija na političku scenu Italije uzburkali su tržišta i analitičari Goldman Saksa upzoravaju da se može očekivati oštrija retorika protiv štednje i reformi, što će za posledicu imati veće premije na rizik za italijansku imovinu.
Ključna mera poverenja investitora - razlika između kamata na desetogodišnje državne obveznice Italije i Nemačke, narasla je na 362 bazna poena sa 325 poena zbog bojazni od povratka političke neizvesnosti koja je morila Italiju prošle godine.
Indeks najkvalitetnijih akcija na Milanskoj berzi pao je za više od 3% pri čemu su najviše pale cene akcija banaka koje bi bile i najranjivije u slučaju nove dužničke krize.
Na brojne negativne komentare stranih političara i u medijima Berluskoni je odgovorio saopštenjem u kojem navodi da je on oduvek bio "ubeđeni pristalica Evrope" i da su ti komentari "napad koji nije toliko uperen na njega, koliko na slobodu izbora Italijana".
Sa približavanjem izbora i formiranja nove vlade evropski partneri Italije počeli su da obraćaju više pažnje na prvog čoveka Demokratske partije Pjerluiđija Bersanija koji je izabran da predvodi koalciju levog centra na parlamentarnim izborima 2013. godine.
Bersani, bivši komunista i čovek blizak sindikatima, ističe da će istrajati na fiskalnoj disciplini na koju se vlada obavezala i dodaje da će Monti verovatno imati ulogu u politici i nakon izbora.
Analitičari ocenjuju da će Bersani verovatno osvojiti jaku većinu u donjem domu italijanskog parlamenta ali da će zbog komplikovanih propisa teško dobiti kontrolu u Senatu, što predstavlja rizik za formiranje stabilne vlade.
Ko god da pobedi na izborima, čeka ga ozbiljna borba sa teškom recesijom, rekordnom nezaposlenošću i ogromnim javnim dugom koji će ove godine, prema očekivanjima, premašiti 126% bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Na dubinu krize ukazuju i novi podaci o padu BDP Italije za 2,4% u trećem kvartalu i padu industrijske proizvodnje u oktobru za 1,1%.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|