Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Oštriji propisi za bonitetne agencije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament odobrio je oštriju regulativu za agencije za utvrđivanje kreditnog rejtinga kojom se doprinosi povećanju transparentnosti i uvodi ograničena odgovornost agencija. Parlament se izjasnio za strožu regulativu o rejting agencijama u želji da doprinese povećanju stabilnosti finansijskog tržišta. Vodeće svetske agencije za utvrđivanje kreditnog rejtinga su Standard i Purs (Standard & Poor's), Mudis (Moody's) i Fič (Fitch) koje zajedno drže 95% tržišta.
Cilj Evropskog parlamenta je i da novim propisima zauzda uticaj bonitetnih agencija koje su za vreme finansijske krize kritikovane zbog pogrešnih procena, ali i da podstakne konkurenciju među agencijama, spreči konflikt interesa i smanji zavisnost biznisa i vlada od kreditnog rejtinga.
Rejting agencije poslednjih pet godina su na udaru kritika i okrivljuju ih što su dale "preterano darežljive" rejtinge finansijskim instrumentima koji su izazvali hipotekarnu krizu 2007-08.
Evropski lideri pak tvrde da je serija smanjenja rejtinga devet članica zone evra u januaru 2012. godine dovela do spekulacija na tržištu o raspadu zone u kojoj je 17 zemalja koje koriste zajedničku evropsku valutu.
Ipak, deo ranije planiranih ambicioznih reformi propisa za kreditne agencije nije uvršćen u novu regulativu.
Da novom regulativom nije učinjen "veliki proboj" smatra nemački poslanik u Evropskom parlamentu Sven Gigold (Giegold) koji je imao ključnu ulogu u teškim pregovorima o novom zakonu sa članicama Evropske unije. "Mi smo hteli više a zemlje (EU) to nisu htele", naglasio je Gigold.
Po novim propisima, bonitetne agencije će morati da utvrde kalendar objavljivanja i moći će da objave tri ocene rejtinga država godišnje.
Svi rejtinzi biće objavljeni na evropskoj platformi rejtinga. To će doprineti uporedivosti i vidljivosti rejtinga svih finansijskih instrumenata koje daju agencije registrovane i ovlašćene u EU. Takoće će to pomoći investitorima da sami ocenjuju kreditni rizik i omogućiti veću diversifikaciju u rejting industriji.
Agencije za kreditni rejting moraće u skladu sa novom regulativom da objavljuju više informacijama i o činjenicama na osnovu kojih donose odluku o rejtingu neke zemlje.
Cilj novih propisa je i da se obezbedi da se agencija može smatrati odgovornom ako prekrši propise, namerno ili nepažnjom, i tako napravi štetu nekom investitoru. Zbog grešaka bonitetna agencija može i da bude tužena.
Evropski komesar za finansijsku regulativu Mišel Barnije ocenio je da će novi zakon podstaći konkurenciju među rejting agencijama.
"Agencija za utvrđivanje kreditnog rejtinga moraju da budu mnogo transparentnije kada je reč o suverenim rejtinzima i moraju da poštuju stroža pravila zahvaljujući kojima će biti znatno odgovornije za greške", istakao je Barnije.
Komesar je kazao i da će se izveštaj o mogućnosti osnivanja evropske agencije za rejting suverenog duga, za koju se on zalaže, biti objavljen tek 2016. godine.
Evropska rejting agencija bila bi protivteža dominaciji "tri velika igrača" na tržištu. Od nje se za sada odustalo kada su ministri članica EU videli studije prema kojima bi takva agencija koštala između 300 i 500 miliona evra tokom pet godina.
Potpredsednica ekonomskog komiteta Evropskog parlamenta Arlin Makarti (Arlene McCarthy) prokomentarisala je da su "agencije za kreditni rejting poslednjih godina prestale da budu informativne službe i postale kvazi regulatori sa ogromnim uticajem na aktivnosti na tržištu".
Irska ministarka za evropska pitanja Lusinda Krejton (Lucinda Creighton) je govoreći u ime vlada istakla da usvojeni propisi predstavljaju "još jedan korak ka boljoj regulativi industrije finansijskih usluga".
Važeća regulativa o kreditnim agencijama na snazi je od decembra 2010. godine a izmenjena je u maju 2011, kada su izvršena prilagođavanja zbog osnivanja Evropske uprave za hartije od vrednosti i tržišta.
Novi propis na snagu će stupiti pošto ga usvoji Savet i 20 dana nakon objavljivanja u službenom glasniku.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|