Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Zoni evra preti obaranje rejtinga      

Objavljeno : 06.12.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Neizvesnost u evro zoni je postala još veća pošto je agencija Standard end Purs (Standard and Poor's, S&P) upozorila da bi mogla da obori kreditni rejting svim članicama evro zone. Finansijska tržišta su, međutim, uzdržano reagovala na mogućnost smanjenja rejtinga vodećih evropskih privreda, a analitičari tvrde da se "zasluženi" pritisak na monetarnu uniju neće pojedinačno negativno odraziti na zemlje, pa čak i da je ovakvo upozorenje dobrodošlo uoči samita EU koji će se održati 8. i 9. decembra u Briselu.

 

Upozorenje je zasenilo francuski-nemački dogovor o jačanju discipline u zoni evra. Najava S&P usledila je samo nekoliko sati pošto su predsednik Francuske Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) i nemačka kancelarka Angela Merkel najavili novi ugovor kojim bi državama evrozone bila uvedena stroga fiskalna disciplina.

 

Agencija Standard end Purs upozorila je da može smanjiti kreditni rejting svim članicama evro zone pošto se dužnička kriza u Evropi sa periferije preselila na najsnažinije privrede Francuske i Nemačke. Agencija je 15 zemalja članica stavila na sistem praćenja rejtinga radi mogućeg smanjenja rejtinga.

 

Rejting bi za jedan nivo mogao da bude oboren Austriji, Belgiji, Finskoj, Nemačkoj, Holandiji i Luksemburgu. Kako se navodi u saopštenju, Agencija je za Kipar zadržala negativne izglede za dugoročne rejtinge, a kratkoročni rejting ove zemlje stavila je u sistem nadzora rejtinga.

 

Standard end Purs je saopštio da je odluka "podstaknuta uverenjem da su se sistemski rizici povećali u evro zoni u proteklim nedeljama do mere da sada vrše pritisak na kreditni status evrozone kao celine". Najveći rizici koji ugrožavaju rejting članica potiču iz pogoršanih uslova kreditiranja širom evro zone, kao i povećanih premija rizika na obveznice čak i zemalja sa prvoklasnim AAA rejtingom, navela je agencija.

 

Agencija je posredno optužila i evropske zvaničnike jer su "neprekidni nesporazumi među tvorcima ekonomske politike o rešenju za ekonomsku krizu i na duži rok za postizanje ekonomske i fiskalne stabilnosti" takođe izvor rizika za obaranje rejtinga.

 

Analitičari S&P su ocenili da rizik proizlazi iz činjenice da je veliki broj država i građana u EU prezadužen, kao i da EU preti recesija u 2012. Prema procenama ove rejting agencije, pad BDP treba očekivati u Španiji, Portugaliji i Grčkoj, a na nivou cele evrozone treba očekivati realni rast BDP od tek 0,4%. U isto vreme, verovatnoća da evrozonu pogodi negativan privredni rast iznosi čak 40%, procenio je S&P.

 

Obrazlažući svoju odluku da baš sada zapreti snižavanjem najviših rejtinga u EU, pred samit 8. i 9. decembra, S&P nije krio da je reč o pritisku da se zvaničnici efikasnije pozabave problemima na tržištu. Agencija je u saopštenju navela da je predstojeći samit "prava prilika da političari prevaziđu svoje nesuglasice i izađu sa kredibilnim rešenjem koje će povratiti poverenje na finansijskom tržištu."

 

"Ako investitori ne prepoznaju odgovor političara kao održiv, tržišno poverenje bi moglo i dalje da se pogoršava," ocenila je agencija. To znači da bi troškovi refinansiranja za banke i države postali još skuplji, a kreditna aktivnost bi se dodatno usporila.

 

Agencija predlaže da bi zemlje čije obveznice trpe velike pritiske trebalo ne samo da smanje budžetski deficit, već i da uvedu mere za jačanje izvora i omoguće fleksibilnost na tržištu rada i tržištu usluga. Kako je obrazloženo, reforme koje se zasnivaju samo na merama štednje okrenule bi se same protiv sebe jer bi građani u strahu od otkaza smanjili potrošnju.

 

S&P će sistem nadzora rejtinga bazirati na tri grupe faktora: politički, spoljni i monetarni. Pod političkim faktorima agencija će obuhvatati sve one događaje u samoj zemlji i celoj evrozoni koji otežavaju napore da se poboljša poverenje na tržištu. Pod spoljnim faktorima agencija podrazumeva sva promene u procesu zaduživanja kako država tako i banaka. I na kraju, u delu monetarnih faktora, S&P će razmatrati odluke ECB da utiče na finansijske potrese na tržištu.

 

Bez većih potresa na tržištima

 

Evropske berze su nakon izvesnog pada povratile ravnotežu 6. decembra krajem prepodneva a stope na državne obveznice nisu bile izložene većem pritisku nakon upozorenja S&P da bi mogao da snizi kreditni rejting članica zone evra uključujući Francusku i Nemačku.

 

"Reakcija investitora je slaba, pošto je, na kraju krajeva, upozorenje Standard end Pursa zasluženo - već duže vreme znamo da zona evra u celini nema više najviši rejting", rekao je ekonomista u banci Kredi agrikol (Credit Agricol) Frederik Dikroze (Ducrozet). Čak i Nemačka koja je dugo vremena smatrana za najsnažniju privredu monetarne unije izgubila je status "sigurne zemlje", pošto se Berlin suočio sa teškoćama 23. novembra pri prodaji svojih obveznicama, podsetio je Dikroze.

 

Tržišta smatraju upozorenje Standard & Pursa manje štetnim pošto se odnosi na celu zonu evra. "Veća bi šteta bila da je pažnja usmerena na jednu ili dve zemlje - videli smo šta se desilo sa Italijom, Španijom i Grčkom", čija je premija rizika na obeznice skakala sa svakim smanjivanjem rejtinga, kaže Frederik Rozije (Frederic Rozier) iz konsultantske kompanije za finansije Mesart žestion prive (Meesćaert Gestion Privee).

 

Francuska, jedina zemlja sa trostrukim A kojoj bi, prema S&P, rejting mogao biti snižen za dva podeoka, posebno brine ekonomiste.

 

Međutim, Damoklov mač koji je američka agencija za kreditni rejting postavila nad evro zonom mogla bi se na kraju pokazati korisnom. Standard & Purs je povećanjem pritiska uoči samita EU, o kome se govori kao o poslednjoj prilici, praktično učinila uslugu vlastima", smatra analitičar u banci Kredi mitijel-CIC (Credit Mutuel-CIC) Fransoa Dian (Francois Duhen). Prema njegovim rečima, "euforija na tržištima proteklih dana" i pad premijer rizika na obveznice mogle bi umanjiti podsticaj vladama tako da je poruka S&P da bi ta euforija mogla brzo da prestane dobrodošla.

 

Stručnjaci su jednoglasni u tome da će tržišta čekati plan za spasavanje evra koji će biti predstavljen na samitu. Takođe, investitori, navikli na šokantne objave koje proteklih meseci daju tri velike agencije za kreditni rejting, naučili su da im relativizuju značaj.

 

Pomešane reakcije političara

 

Šef evrozone Žan-Klod Junker žestoko je 6. decembra reagovao na najavu S&P, osuđujući tu pretnju kao "preteranu i nepravednu". "Mnogo me čudi da je ta vest pala s neba uoči evropskog samita. To ne može biti slučajnost", rekao je on.

 

Kancelarka Angela Merkel nastojala je da relativizuje tu najavu S&P, rekavši da želi nastavak puta reformi. "Sprovešćemo odluke koje smatramo važnim. To je dug proces", rekla je ona. Međutim, nemački ministar finansija Voflgang Šojble ocenio je da je upozorenje američke agencije "najbolji mogući podsticaj" pre evropskog samita. "Ne mogu zamisliti ništa efikasnije", kazao je on.

 

Šef francuske diplomatije Alen Žipe istakao je da je francusko-nemački sporazum "odgovor na jedno od glavnih pitanja agencije" i dodao da će sporazumom biti znatno poboljšana budžetska disciplina.

 

Član Odbora guvernera Evopske centralne banke, Austrijanac Evald Novotni je ocenio da je objava S&P politički motivisan postupak. "Trenutak koji je izabran za objavu i njen uticaj imaju jasan politički kontekst", rekao je Novotni koji je i guverner austrijske Centralne banke.

 

Guverner Francuske centralne banke Kristijan Nojer smatra da je ta pretnja došla potpuno u pogrešno vreme i da odgovara "više političkim nego ekonomskim kriterijumima".

 

Izvor: AFP, Beta i EurActiv.rs

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA