Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU uvela antidamping carine na kineske solarne panele
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija odlučila je 4. juna da uvede antidamping carine na uvoz solarnih panela iz Kine, iako se mnoge članice EU protiv tome a Peking preti da će uzvratiti sličnim merama. Dan nakon odluke Evropske komisije kineske vlasti su uzvratile pokrenuvši 5. juna antidamping istragu u vezi sa vinima uvezenim iz Evropske unije.
Evropska komisija je 4. juna jednoglasno odlučila da uvede antidamping carine na uvoz solarnih panela, fotonaponskih ćelija i solarnih vafera iz Kine, saopštio je evropski komesar za trgovinu EU Karel de Guht.
I pored ove mere, Evropska komisija se nada da će sa Pekingom pronaći rešenje i zato se, kao znak dobre volje, opredelila da postepeno poveća carine i ostavi mesta za dogovor. Od 6. juna kineski solarni proizvodi će biti oporezovani sa 11,8% a, ako za dva meseca ne bude postignut dogovor, prosečna stopa će biiti povećana na 47,6%.
"Ovo nije protekcionistička mera", rekao je De Guht i dodao da je uvođenje tih taksi "hitna mera kako bi se udahnuo kiseonik sektoru koji posrće" zbog dampinga kineskih predzuća.
Evropski komesar je rekao da je sada "lopta u kineskom dvorištu" i dodao da će više stope carine biti uvedene ako do 6. avgusta ne bude postignuto rešenje.
"Nastavljamo da pregovaramo sa Kinezima ali to sada činimo sa napunjenim pištoljem", rekao je evropski zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman.
Kina je najveći svetski proizvođač solarnih panela, a EU optužuje Peking da tu tehnologiju prodaje ispod cene kako bi stekao kontrolu tržišta. Izvoz kineskih solarnih panela u Evropu vredeo je samo u 2011. godini 21 milijardu evra.
De Guht je pojasnio da bi, kako bi se postigao dogovor, kineski proizvođači morali da prihvate povećanje cena svojih proizvoda i manji udeo na evropskom tržištu. "Želeo bih da vidim sporazum. Ukoliko to postignemo, bilo bi bolje za obe strane", rekao je De Guht.
De Guht je precizirao da bi, prema računici Evropske komisije, cena kineskih solarnih panela u Evropi trebalo da bude viša za 88%. Udeo kineske solarne tehnologije na evropskom tržištu porastao je proteklih godina na 80%.
Ti jefitiniji kineski proizvodi su, prema De Guhtovim rečima, preplavili evropsko tržište i prete da unište evropske proizvođače. "To ima potencijal da uništi jednu važnu industriju u Evropi ukoliko nešto odmah ne preduzmemo", rekao je evropski komesar.
Više nemačkih preduzeća, poput Kju-sels (Q-Cellš) i Solarhibrida (Solarhybrid), kao i francuskih, uključujući Solar Frans (Solar France) već je stavilo ključ u bravu, dok je EDF morao da preuzme francuski Fotovat (Photowatt). Brisel upozorava da je oko 30.000 radnih mesta dovedeno u pitanje.
Otpor članica EU
U slučaju da sporazum izostane, biće potrebno da uvođenje trajnih antidamping tarifa odobri u roku od šest meseci od danas većina članica EU. Do sada, članice su davale mišljenje u vezi sa tim pitanjem ali će krajem godine glasati o produžavanju te mere na pet godina.
Komisija se na tom planu suočava sa otporom Nemačke i 17 članica koje se protive uvođenju antidamping carina za proizvode kineske solarne industrije. Nemački ministar ekonomije Filip Resler je za tu meru rekao da je "velika greška".
S druge strane, Francuska je pozdravila "uravnoteženu i odgovornu" odluku i apelovala na "duh odgovonosti i solidarnosti" u EU kada se bude donosila konačna odluka.
Kina uzvraća udarac
"Protekcionizam EU šalje lošu poruku Kini i svetu", navela je kineska novinska agencija Sinhua u komentaru na odluku Evropske komisije. U komentaru se upozorava da protekcinoističke mere mogu samo proizvesti slične mere kod druge strane. "EU će biti odgovorna za evenutalni trgovinski rat", ocenjuje Sinhua.
Peking je koliko već 5. juna uzvratio pokrenuvši antidamping istragu o vinima uzvezenim iz Evropske unije.
EU godišnje izveze u Kinu vina i alkoholnih pića u vrednosti većoj od jedna milijarde evra.
Glavni evropski izvoznik vina i alkoholnih pića u Kinu je Francuska sa 140 milion litara prodatih u 2012. za 788 milion dolara, podaci su kineske carine.
Izvor: AFP i Beta
Foto: Beta/Xinhua
Povezani sadržaj
|
|
|