Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Presuda Janši poen u borbi protiv korupije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Osuđujuća presuda bivšem slovenačkom premijeru Janezu Janši i još dvojici učesnika u aferi kupovine oklopnih transportera za Vojsku Slovenije od finskog proizvođača Patrija (Patria) izazvala je mnogobrojne reakcije u medijima, pre svega u Sloveniji. Presuda se uglavnom tumači kao uspeh u borbi protiv korupcije, ali se čuju i ocene da bi posledica presude mogla biti "radikalizacija političkog prostora" u toj zemlji. Janša koji je 5. juna osuđen na kaznu od dve godine zatvora i 37.000 evra, smatra da je reč o političkom obračunu s njim.
"Sada je u borbi protiv korupcije dva prema nula", ocenio je finski istražitelj Kaj Erik Bjerkvist, koji je u Finskoj vodio istragu u slučaju Patria. On je naglasio da je ono što je čuo iz Slovenije, "u skladu sa nalazima do kojih smo došli u našoj (finaskoj) istrazi pre suđenja".
U Austriji je nedavno osuđen konsultant koji je radio za finsku kompaniju u Sloveniji, a suđenje u Finskoj u slučaju "Patrija" trebalo bi da počne polovinom avgusta, prenosi finska državna televizija YLE na svom sajtu. YLE navodi da Patriju očekuje i preliminarna istraga u vezi sa sličnim ugovorom sa Hrvatskom.
Slovenački ministar spoljnih poslova Karel Erjavec koji je predsednik Demokratske stranke penzionera Slovenije (DeSUS), posle presude se najviše boji "radikalizacije političkog prostora" koja će biti "veoma jaka", a "male grupe će biti najglasnije i najviše se čuti".
Članovi političkog pokreta Sveslovenački ustanak smatraju da je osuda Janše "istorijski događaj u procesu čišćenja slovenačkog političkog prostora". Po njima, presuda sledi duh "sveslovenačkih narodnih ustanaka" čiji je zahtev bio da odgovaraju oni koji su oštetili slovenačku imovinu.
Background Afera "Patrija" izbila je kada je finska državna televizija YLE u septembru 2008. objavila reportažu "Istina o Patriji", u kojoj je za korupciju, prilikom prodaje oklopnih transportera finskog proizvođača Patrija (Patria) slovenačkoj vojsci, optužila i Janšu.
Istrage su vođene u Finskoj, Sloveniji i Austriji.
Većinski vlasnik Patrije je finska država.
Janša je na konferenciji za novinare posle suđenja izjavio da su "presudu napisali poznati autori u 'političkim Murglama'" - elitno naselje u Ljubljani koje su otkupili i naselili funkcioneri bivše države. Zato se oglasio bivši predsednik Slovenije Milan Kučan i rekao da ta Janšina ocena "nije vredna komentara". "Moj stav je uvek bio da treba poštovati odluke suda i ne vidim razloga da promenim stav", rekao je Kučan.
U drugim reagovanjima se ukazuje i na to da suđenje još nije završeno jer će se osuđeni sasvim sigurno žaliti na prvostepenu presudu.
Kompanija Patrija je saopštila da ju je presuda u Slovenija iznenadila. "Naravno da presuda predstavlja iznenađenje, kao što je to uvek slučaj sa ovakvim presudama", rekla je šefica pravnog odeljenja Patrije Sirpa Helena Sarmunen i dodala da je uvek teško predvideti kakavu će presudu sud izreći.
"Ako je bilo dokaza, onda je sudska presuda definitivno pravedna u skladu sa lokalnim pravosudnom praksom", rekla je ona i dodala da je "s lične tačke gledišta, presuda stroga za te ljude", navodi se na sajtu TV YLE.
Okružni sud u Ljubljani je 5. juna osudio bivšeg premijera i predsednika Slovenačkke demokratske stranke na 24 meseca zatvora i 37 hiljada evra novčane kazne. Istu novčanu kaznu, ali dva meseca kraću zatvorsku kaznu, dobili su vlasnik firme Rotis Ivan Črnkovič i general Tone Krkovič.
Oni su osuđeni za davanje i primanje poklona u nezakonitom posredovanju u postupku kupovine oklopnih transportera za Vojsku Slovenije od finske firme Patria.
Presuda nije pravosnažna što znači da optuženi imaju pravo na žalbu, a mora se čekati i na završetak postupka pred sudom protiv Joža Zagožena i Valtera Volfa za kojim je raspisana međunarodna poternica.
Svi osuđeni i optuženi tvrde da su nevini i da je proces protiv njih politički motivisan, a njihova odbrana i da optužnica nije konkretizovana što onemogućuje odbranu i kao takva je nezakonita.
Presudu je pred sudom 5. juna pratilo nekoliko stotina pristalica i protivnika Janeza Janše, a red je uvodila policija. Slično je pred sudom bilo i 1988. godine kada je Okružni sud u Ljubljani sudio tadašnjem odgovornom uredniku lista Mladina Francu Zavrlu zbog dva kritička članka o JNA.
Tadašnji predsednik republičke omladinske organizacije koja je organizovala protest Gorazd Dervenšek je za Delo od 5. juna izjavio da su učesnici demonstracija tada "morali posredno da vrše pritisak na republičku vlast kako bi zauzela ispravniji stav protiv vojne i centralne vlasti u Beogradu". On je dodao da demonstranti danas "pokušavaju da utiču na javnost kako bi zaštitili deo političke nomenklature".
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|