Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zemlje na istoku EU ne žure u zonu evra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Zona evra nastavlja da se širi uprkos krizi, mada potencijalne članice iz centralne i istočne Evrope ne žure da se pridruže monetarnoj uniji. Letonija će 1. januara 2014. pristupiti zoni evra, dok susedna Litvanija planira da usvoji zajedničku valutu 2015. Neke zemlje, poput Mađarske i Bugarske, daleko su od ispunjavanja kriterijuma za ulazak u zonu evra, dok druge, kao što su Poljska i Češka, smatraju da za sada imaju više koristi od zadržavanja nacionalne valute.
Prema podacima švedske banke Svedbank (Swedbank), Litvanija ima velike šanse da ispuni svoj cilj i pristupi evro zoni 1. januara 2015. "Mogućnosti Litvanije da ispuni kriterijume iz Mastrihta će se povećavati", navode u toj banci.
Ulazak Litvanije u zonu evra 2015. je sve realniji, s obzirom da je ta zemlja godišnju prosečnu inflaciju spustila na 1,3% a kurs litasa već vezala za evro 2005, kao i Letonija svoj lat.
Poljska, najveća ekonomija u tom reginu, ima solidan rast i nada se da će u 2015. ispunjavati kriterijume iz Mastrihata, ali ne žuri sa usvajanjem evra.
Novi poljski ministar finansija Mateuš Šćurek sumnja u koristi od usvajnja evropske valute. "Ispostavilo se da su očekivane prednosti zone evra - bolje pozicioniranje ekonomije kada je reč o pristupu kapitalu i niži troškovi, stabilnost finansiranja iz inostranstva, samo fikcija", rekao je on.
U Češkoj, koja s teškoćama izlazi iz duge recesije, Ministarstvo finansija i Češka narodna banka (CNB) preporučuju da se ne žuri sa utvrđivanjem datuma za uvođenje evra.
Guverner CNB Miroslav Singer ocenjuje da bi Prag mogao da najranije uđe u zonu evra 2019. godine, ali ukazuje da to pitanje nije prioritet nove vladajuće koalicije.
"Evroentuzijastične zemlje, poput Poljske, Mađarske i Rumunije, smatraju pristupanje zoni evra neizbežnim ali to posmatraju samo iz ugla troškova i koristi - ne govorim samo o vlastima već i o građanima", rekao je za AFP stručnjak revizorske kuće PrajsvoterhausKupers (PricewaterhouseCoopers) Vitold Orlovski.
Za konzervativnu vladu u Mađarskoj evro je daleka perspektiva. "Kada govorimo o ulasku u zonu evra, ne govorimo o narednim godinama, već o dve, tri naredne decenije", rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
Bugarska vlada nastoji da bude optimistična. "Mi ćemo zatražiti ulazak u zonu evra kada budemo sigurni da nam se ekonomija pokrenula", rekao je u decembru bugarski ministar finansija Petar Čobanov odgovorivši potvrdno na pitanje da li će se to desiti tokom mandata sadašnje vlade koja je formirana na proleće 2013.
Rumunski premijer Viktor Ponta nedavno je rekao da bi Rumunija trebalo da uđe u zonu evra 2018. kada će slaviti stogodišnjicu svog osnivanja.
I Hrvatska, koja je pristupila EU u julu 2013, oprezna je u pogledu uvođenja evra. "S obzirom na naš visok dug i dug period koji je poteban da bi se deficit spustio ispod 3% bruto domaćeg proizvoda, Hrvatska ne može da traži ulazak u zonu evra pre isteka tri ili četiri godine", rekao je nedavno hrvatski ministar finansija Slavko Linić.
Istraživanje Evropske komisije, Eurobarometar, objavljeno u avgustu, pokazalo je da je 61% Hrvata za uvođenje evropske valute, a 34% protiv.
Tri zemlje istočne Evrope su već članice zone evra. Iskustva Slovačke i Estonije, koje su ušle u zonu evra 2009. i 2011, u celini su pozitivna za razliku od Slovenije koja je uvela evro 2007. neposredno pre izbijanja ekonomske krize u svetu.
Inflacija u Slovačkoj je 0,5%, BDP te zemlje se povećao ove godine na 0,9% nakon proslogodišnjeg rasta od 2%. Prognoze ukazuju da će rast privrednih aktivnosti u Slovačkoj biti 2,1% u 2014.
U Estoniji, inflacija se povećala na 5% po ulasku u zonu evra da bi pala na 3,9% u 2012. i na 1,5% u novembru 2013. Estonski BDP trebalo bi da se poveća na 3% u 2014. sa 1,3% koliko se očekuje u 2013.
Slovenački javni dug se, međutim, utrostručio. Pad BDP Slovenije je u ovoj godini 2,7%, a u 2014 će biti 1,0%, dok su privredne aktivnosti u toj zemlji u 2012. opale za 2,3%.
Izvor: AFP
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|