Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Protiv izbora Junkera više članica EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Članice EU nakon izbora za Evropski parlament pokušavaju da se dogovore o novom sastavu i prioritetima Evropske komisije i, pre svega, osobi koja će je predvoditi. Jedan od glavnih kandidata za predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junker (Jean-Claude Juncker), iako uživa podršku Nemačke, nailazi na otpor drugih članica. Italija i Francuska su nagovestile da su protiv njegovog imenovanja, dok je britanski premijer Dejvid Kameron (David Cameron) upozorio na posledice koje bi izbor bivšeg premijera Luksemburga i pristalice dublje integracije unutar EU imao u Velikoj Britaniji.
Kameron je, prema pisanju nemačkog lista Špigel (Der Spiegel), rekao na samitu koji je prošle nedelje održan u Briselu da ne može da garantuje da će Britanija ostati u EU ako Junker bude predsednik Evropske komisije.
Britanski zvaničnik je 1. juna za Rojters rekao da je Kameron poručio liderima EU da Junker nije pravi čovek za taj posao i da će Britanci, ako on bude izabran za predsednika Evropske komisije, verovatno glasati za izlazak iz EU na planiranom referendumu.
Taj zvaničnik je odbacio tvrdnje da je Kameron zapretio da će umesto 2017, kako je planirano, ranije organizovati referendum o članstvu Britanije u EU ako Junker bude izabran.
Špigel je preneo da je britanski premijer rekao da bi izbor Junkera mogao da destabilizuje njegovu vladu do te mere da bi referendum morao da se održi pre 2017, odnosno ranije nego što je planirano, i da bi Britanci verovatno glasali za izlazak iz EU.
Britanski zvaničnik koji je želeo da ostane anoniman rekao je da se nije promenio Kameronov plan da organizuje referendum 2017. ako ponovo pobedi na izborima, kao i da premijer nije za to da se referendum ranije održi.
Kameron je obećao građanima Britanije da će pre referenduma ponovo pregovarati o uslovima članstva Britanije u EU. Taj težak posao dodatno bi otežao izbor Junkera kao političara koji je za dublju integraciju unutar EU.
Prema pisanju Špigla, nemačka kancelarka Angela Merkel se na prošlonedeljnom samitu usprotivila izboru Junkera za pregovarača između članica EU i Evropskog parlamenta i navela da bi više volela da to bude predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Van Rompuy).
Merkelova je ipak 30. maja izrazila čvrstu podršku Junkeru kao kandidatu za predsednika Evropske komisije. Junkera je za tu funkciju kandidovala Evropska narodna partija, vodeća grupa u Evropskom parlamentu u kojoj su i konzervativci nemačke Angele Merkel.
Kameron nije jedini koji se protivi izboru Junkera. Švedska i Mađarska su već otvoreno govorile protiv njegovog izbora, piše sajt EUobzerver.
List Bild am zontag (Bild am Sonntag) piše da francuski predsednik Fransoa Oland (Francois Hollande) pokušava da blokira Junkerovo imenovanje i da želi da Francuska dobije to mesto.
Prema pisanju tog lista, Oland je rekao Merkelovoj da je njegovoj vladi hitno potreban neki vid podrške, s obzirom na uspeh Nacionalnog fronta, stranke ekstremne desnice, na evropskim izborima u Francuskoj. On je rekao i da bi više voleo da na mestu predsednika Evropske komisije vidi bivšeg francuskog ministra finansija Pjera Moskovisija (Pierre Moscovici).
Italijanski premijer Mateo Renci (Matteo Renzi) nagovestio je 1. juna da Italija možda neće podržati Junker, piše protal EurActiv.com.
Renci je rekao da Junker nema automatsko pravo na to mesto i da još traju razgovari o kandidatima za predsednika Evropske komisije. "Juner je jedno od imena, ali nije jedini", rekao je Renci na konferenciji o ekonomiji u Trentu, na severu Italije.
Junker je, međutim, rekao da je optimista u pogledu svog izbora za predsednika Evropske komisije, piše Bild am zontag.
Da bi bio izabran, Junkera mora da podrži kvalifikovana većina u Savetu EU, u kome veću težinu u odlučivanju imaju velike članice. Ako Italija i Francuska budu uzdržane ili glasaju protiv, a Britanija, Švedska i Mađarska glasaju protiv, Junker neće imati dovoljno glasova.
Evropski komesar za energetiku Ginter Etinger (Gunther Oettinger) rekao je za Bild da je svima jasno da je potrebno postići dogovor o sastavu Evropske komisije pre letnje pauze, jer bi odlaganje za septembar ili oktobar mogao da uspori sprovođenje politika EU.
Novog predsednika Evropske komisije mora da podrži i većina u Evropskom parlamentu. Parlament mora da glasa na jesen o sastavu nove Evropske komisije, pošto na javnom slušanju ispita kandidate za komesare.
Izvor: EurActiv.com, EUobserver
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|