Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kompenzacije za Ruse pogođene evropskim sankcijama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Parlament Rusije preliminarno je odobrio zakon kojim se predviđaju kompenzacije za pogođene sankcijama Zapada i dozvoljava vladi da oduzme imovinu u Rusiji državljana zemalja koje su zavele sankcije. Vlada Rusije, ako zakon bude usvojen, mogla bi da bude zatrpana zahtevima za kompenzacije u trenutku kada joj više kompanija pogođenih sankcijama već traži finansijsku podršku. Opozicija tvrdi da predloženim zakonom Putin kupuje lojalnost elite plaćajući je iz budžeta, kao i da se tim zakonom favorizuju bogati predsednikovi prijatelji.
Zakon je u prvom čitanju jedva prošao, za je bilo 233 a protiv 202. O zakonu mora da se glasa još dva puta i može da bude izmenjen amandmanima pre konačnog odobrenja.
Prvi put je zakon kojim se omogućavaju kompenzacije iz državnog budžeta pojedincima kojima oduzmu imovinu van Rusije predložen u parlamentu u aprilu. Međutim, kasnije je povučen zbog kritike u jednom vladinom dokumentu da je u suprotnosti i sa međunarodnim i sa ruskim zakonima.
Do preokreta u vladi i vraćanja zakona u parlament u septembru došlo je samo dan nakon što su italijanske vlasti oduzele oko 40 miliona dolara vrednu imovinu ruskog biznismena Arkadija Rotenberga, prijatelja predsednika Rusije Vladimira Putina iz detinjstva.
Italijanske vlasti su 23. septembra saopštile da su zaplenile imovinu koju Rotenberg kontroliše, uključujući luksuzni hotel u Rimu i dve vile na Sardiniji.
Rotenberg je u julu stavljen na "crnu listu" Evropske unije. Tada je EU pooštrila sankcije Rusiji dodavši na listu još 15 ličnosti i 18 organizacija za koje smatra da podržavaju separatiste na istoku Ukrajine.
Predloženi zakon već zovu Rotenbergovim zakonom.
Ako zakon "prođe", svaki pojedinac će moći da traži kompenzacije iz budžeta Rusije ako mu oduzmu nekretnine ili imovinu u inostranstvu.
Istovremeno će zakon omogućiti Moskvi da oduzme imovinu stranog državljanina koji podstiče oduzimanje imovine ruskih državljana u inostranstvu. Ako stranac nema takvu imovinu, Rusija može da oduzme državnu imovinu te zemlje, čak i onu zaštićenu diplomatskim imunitetom.
Kada je izbila kriza oko Ukrajine, ruska elita zbila se oko Putina. Međutim, kada su sankcije počele da bole, postalo je jasno da i lojalnost ima cenu.
Zakon je naišao na oštre kritike opozicije koja ga tumaci kao "pokušaj Kremlja da kupi lojalnost elite".
"Ispostavilo se da su imovinska prava nekih pojedinaca, posebno onih bliskih vlasti, mnogo važnija od imovinskih prava miliona", rekao je u parlamentu poslanik komunista Nikolaj Kolomejcev, preneo je AP.
Kao i lideri preostale tri opozicione partije, Kolomejcev je istakao da njegova partija neće glasati za takav "nemoralan" zakon.
Ruski ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev ranije je komentarišući zakon rekao da je kontraproduktivan jer će pomoći da se osigura ruska imovina u inostranstvu i time "ohrabriti odliv kapitala i zemlje".
Ruski ministar finansija Anton Siluanov kazao je u septembru za jedan ruski medij da je vlada spremna da ove godine potroši do 60% nacionalnog fonda bogatstva od 85 milijardi dolara da pomogne ekonomiji u uslovima sankcija. Mada je veći deo novca iz tog fonda već određen za infrastrukturne projeklte, Siluanov je rekao da će deo tih sredstava biti iskorišćen da se pomogne državnim kompanijama pogođenim sankcijama, posebno energetskim džinovima Rosnjeftu i Novateku.
I dok eksperti ocenjuju da su mnoge ruske kompanije pogođene sankcijama dovoljno likvidne da mogu da otplaćaju kratkoročne dugove, većina ih se slaže da će sankcije, ako potraju, naneti veliku štetu ruskoj ekonomiji. Navodi se da su prognoze ruskog ekonomskog rasta znatno smanjenje a budžetska potrošnja je već skresana.
Analitičari kažu da će za predsednika Putina narednih meseci ključni izazov biti da izbalansira lojalnost elite i obećanja ekonomskog rasta.
"Lojalnost elite je izuzetno važna za lidera jedne 'tvrđave pod opsadom'. Sa ovim zakonom problem je rešen: nacionalni lider će kupiti elitu uz pomoć budžeta", poručuje se u nedavno objavljenom uvodniku uglednog ruskog poslovnog dnevnika Vedomosti.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|