Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je u petak (7. januara) da želi da ublaži napetosti između te zemlje i EU oko novog Zakona o medijima kako sukob ne bi naškodio mađarskom predsedavanju EU. "Ako budu potrebne izmene, mi ćemo ih napraviti", rekao je Orban novinarima u Budimpešti, gde se dan nakon preuzimanja šestomesečnog predsedavanja EU sastao sa predstavnicima Evropske komisije.
Orban je istakao da ne želi da zakon o medijima postane predmet sukoba njegove zemlje sa ostalim članicama EU. On je rekao da zbog kritika spornog zakona očekuje napet sastanak 19. januara u Evropskom parlamentu kada Mađarska bude predstavljala program svog šestomesečnog predsedavanja Savetom EU. Spor oko medijskog zakona zasenio je preuzimanje predsedavanja.
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso), koji se zajedno sa Orbanom obratio novinarima, takođe je nastojao da ublaži sukob Komisije i predsedavajuće zemlje.
"Dobio sam uveravanja od premijera da će zakon biti promenjen uz potpuno poštovanje vrednosti EU i slobode medija", rekao je Barozo i potvrdio da je Orban jasno rekao da će biti napravljene izmene ako Komisija, posle pravne analize zakona, bude ocenila da on ne poštuje te vrednosti u svim svojim aspektima . Barozo je, kako navodi agencija Frans pres, uputio i prikriveno upozorenje i pozvao mađarsku vladu da ne podrije svoje predsedavanje Unijom time što bi dozvolila da se kontroverzni aspekti zakona učvrste.
Barozo je i ovom prilikom potvrdio da će pružiti svu moguću podršku kako bi se ostvario cilj mađarskog predsedništva o završetku pristupnih pregovora s Hrvatskom. "Hoću da potvrdim našu privrženost izgledima da Hrvatska postane članica Evropske unije... Odlučni smo da radimo ruku pod ruku s mađarskim predsedništvom kako bi to bio uspešno", rekao je Barozo nakon sastanka s Orbanom, a prenela je Hina.
Mađarski premijer je istakao značaj pristupanja Hrvatske, ali i drugih zemalja Zapadnog Balkana. "Lično verujem da proširenje EU ne znači samo primanje nove članice, u ovom slučaju Hrvatske. Tu je reč o tome kako EU vidi svoju budućnost, ima li samopouzdanja, ima li srednjoročnu viziju, veruje li da ceo region koji geografski pripada Evropi može postati deo EU", kazao je Orban.
Background
Mađarska je na meti kritika EU i pojedinih zemalja članica (najviše Francuske) zbog novog zakona o medijima, za koji se strahuje da bi mogao da naruši slobodu medija. Zakon predviđa visoke kazne (do 730.000 evra za radio-televizijske stanice) za "pristrasno" izveštavanje i "narušavanje javnog interesa, reda i morala", pri čemu ti termini nisu precizno definisani. Predviđeno je i da novo telo za nadzor medija može da zatraži od novinara da otkriju izvor u slučaju kada se tema tiče nacionalne bezbednosti. Mađarskoj su kritike upućene i zbog novih poreza koji će pre svega pogoditi strane firme.
Mađarska će EU predsedavati u prvih šest meseci ove godine. Među prioritetima mađarskog predsedavanja su podsticanje ekonomskog rasta i zapošljavanja, očuvanje stabilnosti evro zone, čije neke članice su u finansijskoj krizi, evropske integracije Zapadnog Balkana, društvena integracija Roma, kao i prijem Bugarske i Rumunije u šengensku zonu.
Prema rečima mađarskog premijera, u interesu je cele Unije, posebno srednje Evrope, da je Balkan stabilan. "Stoga mađarsko predsedništvo podržava članstvo Hrvatske, podržava ulazak Bugarske i Rumunije u Šengen prostor, a u međuvremenu treba ponuditi i jasnu evropsku perspektivu za Srbiju", rekao je on.
Mađarska zvanično preuzela predsedavanje EU
Mađarska je u četvrtak (6. januara) uveče na svečanosti u impozantnoj zgradi parlamenta u Budimpešti preuzela predsedavanje EU od Belgije.
"Mađarska je već nekoliko puta u istoriji potvrdila snažnu privrženost slobodi, zato joj Belgija daje štafetu puna nade: belgijsko predsedništvo je postiglo rezultate, a mađarsko predsedništvo će postići još mnogo više", rekao je belgijski premijer Iv Leterm (Yves Leterme), pod reflektorima crvene, zelene i bele boje – što je trobojka Mađarske, i plave - za EU.
Leterm je pozdravio program predsedavanja Mađarske EU. "Ekonomskim rastom i otvaranjem novih radnih mesta je moguće izgraditi jaku Evropu", rekao je on u vezi sa sloganom mađarskog predsedavanja.
"Energetika će biti na dnevnom redu februarskog samita” jer je to ključno pitanje, rekao je on, dodajući da su Uniji potrebni inovacija i genijalnost. On je potom pozvao Mađarsku da uvede "evropski zaštitni znak".
O ekonomskim problemima, Leterm je ukazao da je potrebno boriti se za stabilnost zone evra koja još nije postignuta, a koja je značajna i za zemlje koje, poput Mađarske, nisu uvele evro.
Orban je čestitao Belgiji zbog rada tokom njenog polugodišnjeg predsedavanja EU i nazvao 2011. godinom preporoda. Orban je rekao da "mađarsko Predsedništvo nema čarodnu moć, ali je u stanju da protrlja lampu da bi oslobodilo duh koji se zove preporod Evrope".