Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Novi lider Laburista za oporezivanje bogataša      

Objavljeno : 14.09.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Izbor levičara Džeremija Korbina (Jeremy Corbyn) za lidera Laburističke partije označio je raskid te stranke sa insistiranjem na značaju tržišta, što je u stranku uveo bivši lider Toni Bler, ali bi mogao da pruži i vetar u leđa zagovornicima izlaska Britanije iz EU. Istraživački institut Stratfor međutim tvrdi da će se Britanci na referendumu koji bi trebalo da se održi do 2017. godine izjasniti za ostanak u Uniji, i to iz veoma racionalnih razloga, jer je to dobro za britansku ekonomiju, pre svega finansijske usluge. Najkonkretnijii stav Korbina o EU za sada je da situacija nije dobra i da treba pokušati da se ona promeni u okviru EU. Neki od njegovih stavova su dosta osporavani, poput uvođenja maksimalne zarade kako bi se sprečilo prekomerno bogaćenje, većeg oporezivanja bogatih, ali i ekonomskog plana uz štampanje novca. Nacionalizaciju železnica, što takođe predlaže, podržava veliki deo Britanaca. Kao lider Laburista, Korbin će biti i na čelu takozvane vlade u senci, koja je u Britaniji zvaničan deo političkog sistema, i ima zadatak da kritikuje vladu s konkretnim predlozima politika.

 

Jasna pobeda Korbina sa 59,5% glasova podrške predstavlja jasan zaokret od reformi nekadašnjeg premijera Tonija Blera i takozvanog Novog laburističkog porketa 90-ih godina, u kojem je naglašavan značaj tržišta i politika EU.

Izbor ovog 66-godišnjeg bradatog vegetarijanca obradovao je levičarsku Srizu u Grčkoj i Podemos u Španiji.


Korbin je 13. septembra počeo da kreira vladu u senci. Ona je sastavni deo političkog sistema u EU, a osniva je opoziciona stranka sa najvećom podrškom birača, odnosno najvećim brojem glasova u parlamentu, sa zadatkom da predlaže alternativne politike. Pozicije u vladi u senci su pokazatelj toga kako bi izgledala vlada i kakve korake bi preduzimala ako bi ta opoziciona stranka došla na vlast, mada nije propisano da u slučaju izborne pobede vlada zadrži isti sastav kao vlada u senci.

Korbin je za ministra finansija u senci postavio poslanika levog krila i bliskog saradnika Džona MekDonela (John McDonnell).

Istaknuti Laburisti su zapitali da li je Korbin isuviše radikalan za izborno telo, pogotovo s obzirom na to da ova stranka treba da povrati glasače nakon teškog poraza od strane sadašnjeg premijera, konzervativca Dejvida Kamerona, u maju 2015. godine. Tako je Bler, koji je pobedio 1997, 2001. i 2005. uoči glasanja u stranci ocenio da bi Korbinova pobeda označila "katastrofu" za laburiste na izborima. 

Sam Kameron je dolazak Korbina na čelo Laburista iskoristio da na svom Tviter nalogu navede da je ta vodeća opoziciona stranka postala „pretnja za nacionalnu bezbednost, ekonomsku sigurnost, kao i bezbednost porodica” Britanaca.

Neki komentatori ipak tvrde da je Korbinov munjeviti uspon pokazatelj da britanskog društvo postaje ptogresivnije. Istraživanje kuće Ju gov (YouGov) iz 2013. pokazalo je da nekke od Korbinovih najsmelijih predloga, poput podržavljenja železnica, uživaju snažnu podršku stanovnika. Ju gov je međutim istakao i da ne treba zaboraviti da Britanci podržavaju i neke desničarske predloge koje se nijedan političar ne bi usudio da predloži, poput obustavljanja pomoći za one koji odbiju ponudu za posao.

Zašto zaziru od Korbina?

U ekonomiji se Korbin zalaže za progresivnu ekonomsku politiku, protivi se sporazumu o slobodnoj trgovini sa SAD TTIP o kojem se sada pregovara, zagovara pravilniju raspodelu novca i to merama poput kontrola izdavanja nekrentnina, visokih taksi za bogate firme i pojedince, kao i nacionalizacije železnca i energetike i uvođenja „najviše moguće zarade” kako bi se ograničile prekomerne isplate upravama firmi.

Poznat je o po zamisli da se štampa novac kako bi se platili ekonomski planovi, što su rivali u stranci kritikovali kao nedovoljno kredibilno, ali i kao opasno zbog povećanja inflacije, ali je Korbin uspeo da dobije podršku 35 ekonomista koji su otvorenom pismu nedavno naveli da nije reč o ekstremnoj meri već o sasvim uobičajenoj ekonomskoj meri.

Kada je reč o imigraciji, Korbin nije obećao jače granične kontrole, a kao obrazloženje je naveo da su imigranti dali veliki doprinos Britaniji, ali i da deca koja odrastaju u multikulturalnim društvima veoma dobro razumeju zbivanja u ostatku sveta.

Korbin je republikanac, ali nije lično napadao kraljicu Elizabetu II, već je samo izneo stav da bi trebalo uvesti nova ograničenja za zvaničnu političku moć monarhije, uz napomenu da mu to nije prioritet.

U pogledu odbrane je pacifista, uključen u britansku mirovnu organizaciju Koalicija za zaustavljanje rata (Stop the War Coalition) i Kampanju za nuklearno razoružavanje. Kritičar je NATO i najavio je da će se izviniti za ulogu Britanije u napadu na Irak.

Još 2000. je najavio da se zalaže za dekriminalizaciju posedovanja i uzgoja kanabisa. Nedavno je rekao da je otvoren za ideju da se u javnom transportu uvedu zasebni vagoni za žene, kako bi se smanjila učestalost seksualnog napastvovanja i napada.

Vetar u leđa protivnicima EU?

 

Za sada nije jasno kako će se Korbin izjasniti u pogledu ostanka Velike Britanije u EU na referendumu koji se očekuje do 2017. godine.

 

Za sada je rekao da ne podržava „tržišni sistem” EU i odnos prema Grčkoj, a često je kritikovao EU zbog radnih propisa.


Najkonkretnija izjava o referendumu bila je sledeća „ne možemo biti zadovoljni stanjem u EU kakva je danas. To međutim ne znači da se treba okrenuti i otići, već ostati zajedno u borbi za bolju Evropu”.


Centrista Čuka Umuna (Chuka Ummuna) najavio je da će napusti poziciju glavnog sekretara za biznis vlade u senci zbog razlika u politici, pre svega u pogledu referenduma o članstvu Britanje u Uniji.


Naveo je da ne može da se zamisli u kampanji protiv ostanka Britanije u EU, dok mu je Korbin „jasno stavio do znanja da ne deli u potpunosti to viđenje”.

Stratfor: Britanija će ostati u EU

Istraživački institut Stratfor je u analizi objavljenoj 8. septembra procenio da će Britanija, uprkos svim nezadovolsjtvima, ostati u EU, i da će to učiniti jer kao trgovačka zemlja vodi računa o svojim ekonomskim interesima.

Kako se navodi u analizi, birtanski premijer Kameron će u narednim mesecima pokušati da pregovara o povoljnijim uslovima za Britaniju u EU, što uključuje ograničenje u pogledu imigracije, povraćaj nekih nadležnosti na državni nivo, izuzeća za korake koji vode ka gubljenju nezavisnosti i uveravanja da će Britaija imati pristup jedisntvenom tržištu finansijskih usluga.

EU je za Britaniju izuzetno važna zbog ekonomije, pre svega finansijskih usluga. Velika Britanija je druga po trgovini uslugama, a 55% čine finansijske i poslovne usuge. Trgovina robom je smanjena, i cela zemlja se oslanja na finansijski sekor kao izvor stranog kapitala.

U 2013. godini 41% izvoza finansijskih usluga ostvareno u članicama EU, što bi se urušilo u slučaju izlaska iz EU, jer bi se tarife podigle i preduzeli koraci da se trgovina vrati u Uniju. Britanija bi zamenu mogla da potraži na drugim tržištima, ali u Aziji i Americi ima žestoke konkuernte poput Hong Konga, Singapura i Njujorka, dok je Evropa za nju domaće tržište i tu ima veliki uspeh.

Sa druge strane, i Evropi je stalo dao zadržavanja Britanije, koja povećava kvalitet odbrane Unije, omogućava joj direktan pristup Sjedinjenim Američkim Državama, a predstavlja i balans između Nemačke i Francuske.

 

Kameron se zato može iz pregovora s EU vratiti sa pravim promenama, ili kozmetičkim, kakvi su 1975. bili dovoljni tadašnjem premijeru Haroldu Vilsonu da ubedi sunarodnike da ostanu u EU.

Britanci time mogu da budu zadovoljni ili ne, ali po oceni Stratfora oni će se kao trgovački narod koji je vođen ekonomskim razlozima odlučiti za ostanak u EU jer to trenutno odgovara ekonomiji ove zemlje.

Težak put do EU

Ovo će, biti prvi put da se Britanci izjašnjavaju o ostanku u EU od 1975, kada je 67% građana glasalo za ostanak.

Stratfor podseća da je Britanija pristupila Uniji 1973. godine, nakon dva veta koju je 60-ih godina ulagala Francuska zbog neizvesnosti da li će ova zemlja biti produktivan član.

Ova zemlja je nakon Drugog svetskog rata bila tek senka nekadašnje kolonijalne sile, nije bila konkurentna i nije mogla da održi nekadašnji trgovačli uticaj, a velika količina njene valute funte po svetu samo je bila dodatni teret jer je snažno smanjivala vrednost valute.

Britanija je zahtev za pristupanje podnela suočena sa opasnošću da izgubi sav uticaj na kontinentu u trenutku kada je Evropa ukidala podele i ujedinjavala se pod vođstvom Francuske i Nemačke, nekadašnjih ljutih neprijatelja iz svetskih ratova. Pored toga, isporuke hrane iz Francuske i Italije bile su rešenje za mnoge probleme Britanije.

Članstvo je za Britaniju oduvek bilo izazov, s obzirom na to da nije bila među osnivačima pa joj propisi nisu odgovarali, Francuska i Italiaj su imale koristi od poljoprivrednih subvencija, dok je industirjska efikasnost Nemačke bila problem za britansku proizvodnju u slabljenju.

Tek 80-ih godina, kada je Britanija dobila povraćaj za svoja prekomerna plaćanja u evropski budžet, takozvani rabat, došlo je do ekonomske koristi od Unije.

 

Izvor: EurActiv.com i Stratfor

Foto: Beta-AP

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA