Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Istok EU nepopustljiv oko kvota za izbeglice      

Objavljeno : 23.09.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Duboko podeljeni evropski lideri pokušaće 23. septembra na vanrednom samitu da nađu dugoročno rešenje za svakim danom sve ozbiljniju izbegličku krizu koja, prema rečima predsednika Evropskog saveta, predstavlja istorijski izazov za blok. Nakon što su ministri pravde i unutrašnjih poslova izglasali, mada ne jednoglasno, plan raspodele migranata, vanredni samit šefova država i vlada biće, pored planiranih kvota, posvećen jačanju spoljnih granica Evropske unije i dodatnoj pomoći Turskoj, Jordanu, Libanu i agencijama UN koje pomažu izbeglicama. Pred samit su protivnici preraspodele migranata, mahom iz istočne Evrope, i dalje nepopustljivi i neki čak prete EU sudom.

 

U pismu predsednicima i premijerima članica, predsednik Evropskog saveta Donald Tusk napisao je: "Duga je lista pitanja za koja možemo da okrivljujemo jedni druge ali nam to neće pomoći da nađemo zajedničko rešenje". Kako je dodao: "Danas apsolutno moramo da razradimo politiku koju ćemo sprovoditi kako bi pomogli jedni drugima".

 

Evropski savet pokušaće da prevaziće otpor nekoliko zemalja, uključujući članice Višegradske grupe, planu preraspodele 120.000 izbeglica. Poslednjih nedelja taj plan kritikuje i Francuska zbog kršenja suvereniteta članica EU.

 

Kako se ocenjuje, plan preraspodele predstavlja samo mali korak ka rešenju najgore krize sa kojom se EU ikada suočila.

 

Istočnoevropske članice EU - Češka, Slovačka, Rumunija i Mađarska, glasale su protiv prisilnog preseljenja izbeglica na njihovu teritoriju i za sada nije jasno da li će ga primenjivati.

 

Mađarski premijer Viktor Orban, najoštriji protivnik kvota za izbeglice u EU, najavio je 23. septembra da će među šest predloga za rešenje migrantske krize koje će predočiti kolegama iz EU na samitu u Briselu biti i kvote za prijem migranata na nivou sveta.

 

"Treba da uključimo ceo svet u rešavanje izbegličke krize, migrantske krize ili, kako to mi Mađari zovemo, migracije ljudi", kazao je Orban, prenela je agencija AP.

 

Češki premijer Bohuslav Sobotka izjavio je 23. septembra da neće pokretati pravni postupak zbog plana kvota.

 

"Ne sviđaju mi se kvote, ne slažem se sa njima i glasali smo protiv ali Evropa ne sme da se raspadne zbog rešavanja migrantske krize", poručio je u imejl poruci Sobotka. Zato, kao je dodao, "ne želim eskalaciju tenzija pokretanjem pravnog postupka".

 

Međutim, slovački premijer Robert Fico kazao je da njegova zemlja osporava odluku o preraspodeli tražilaca azila u EU i da će se obratiti sudu EU u Luksemburgu.

 

"Nećemo sprovoditi tu odluku jer mislimo da to neće funkcionisati", rekao je Fico 23. novembra novinarima pred samit lidera u Briselu.

 

Predsednik Rumunije Klaus Joanis poručio je da njegova zemlja može lako da izađe na kraj sa dodatnim brojem migranata koje EU želi da ona primi ali da se ne slaže sa načinom na koji je to odlučeno.

 

"Rumunija nije protiv izbeglica ili prijema izbeglica", istakao je Joanis dodajući da se planiranim kvotama međutim "ne uzima u obzir realno stanje svake zemlje".

 

Istovremeno britanski premijer Dejvid Kameron traži da članice EU deportuju veći broj tzv. ekonomskih migranata jer se EU bori sa prilivom ogromnog broja izbeglica sa Bliskog istoka i iz Afrike.

 

Britanija nije deo šengen zone i nije obuhvaćena planiranim kvotama ali se obavezala da prihvati 20.000 Sirijaca do 2020.

 

Kako prenosi agencija AP, EU se nada da će obezbediti više od milijardu evra pomoći za sirijske izbeglice i još milijardu za Tursku u kojoj je utočište pronašlo gotovo dva miliona izbeglica.

 

Komisija planira da alocira više od 300 miliona evra u fond za sirijske izbeglice i evropski komesar za susedstvo i politiku proširenja Johanes Han (Johannes Hahn) rekao je 23. septembra da je to "signal koji će podstaći članice da urade isto i prikupe ukupno milijardu evra".

 

Han je rekao i da Komisija sarađuje sa Turskom kako bi se "oslobodilo" milijardu evra naznačenih za tu zemlju u procesu pristupanja EU i to kao kratkoročna mera koja će joj pomoći da upravlja prilivom izbeglica.

 

Evropski ministri pravde i unutrašnjih poslova usvojili su 22. septembra plan preraspodele izbeglica uprkos protivljenju Češke, Slovačke, Rumunije i Mađarske, dok je Finska bila uzdržana. Na polju pravosuđa i unutrašnjih poslova, odluke se donose kvalifikovanom većinom.

 

Brisel planira strategiju u dve faze kako bi se prevazišla neslaganja unutar EU oko migrantske krize.

 

Prva faza podrazumeva usmeravanje pažnje na međunarodnu dimenziju krize.

 

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk prioritet će dati, kada je reč o međunarodnim organizacijama, Svetskom programu za hranu i Agenciji UN za izbeglice. Te dve agencije UN trenutno nemaju dovoljna sredstva i rastrzane su pokušavajući da pomognu izbeglicama iz Libana i Sirije. EU ne planira da im pomogne novim sredstvima ali će tražiti od diplomatskih službi članica EU da ih više podrže.

 

Fleksibilniji plan

 

Druga faza, nadaju se arhitekte plana, poslužiće da se članice EU iz istočne Evrope ubede da promene stav kroz niz prilagođavanja aranžmana prijema izbeglica u EU.

 

Prvobitno restriktivan i obavezujuć, plan koji 28 članica sada treba da prihvati mnogo je fleksibilniji. Naime, postupak utvrđivanja kako će izbeglice biti preraspodeljene je izmenjen i za male zemlje će važiti posebni aranžmani a bruto domaći proizvod i populacija više neće biti jedini kriterijumi u kalkulacijama. Takođe će članice dobiti fleksibilnije rokove za ispunjavanje obaveza.

 

Konačno, Evropska komisija spremna je da ponudi i zaštitnu klauzulu za slučaj novih i vanrednih okolnosti, poput priliva izbeglica iz neke nove zemlje porekla.

 

Francuski izvor rekao je za EurActiv.com da takvi aranžmani treba da olakšaju postizanje konsensusa, posebno kada presedan već postoji. Naime, članice EU već su uspešno preraspodelile 40.000 izbeglica.

 

Centri, ekstra sredstva i kraj kvota

 

Prihvatni centri za registraciju i usmeravanje izbeglica, koje je Komisija nazvala hotspots, biće uspotavljeni u Grčkoj i Italiji, ali ne i u Mađarskoj koja je odbacila tu ideju. EU namerava da te planove finansira iz evropskog budžeta i sprovede ih koristeći Fronteks i Evropsku službu za podršku azilanata.

 

Novoprispeli u EU moraće da se jave nekom od tih centara u roku od nekoliko dana do nekoliko nedelja pre nego što im se da destinacija na koju mogu da idu u drugoj članici EU.

 

Čini se i da kvote za tražioce azila postaju stvar prošlosti. Euraktivov francuski izvor kaže: "Komisija koristi taj termin ali ga članice odbacuju i zato se ne pojavljuje u zvaničnim dokumentima. Ne želi se da se ti ljudi tretiraju kao kvote za mleko".

 

Do velikog broja ustupaka istočnoevropskim članicama došlo se pošto je Mađarska, koja je napravila ogradu na granici sa Srbijom, počela da gradi još jednu ogradu, ovaj put unutar EU zone, duž granice sa Hrvatskom.

 

Nepoštovanje prava azila?

 

Pred hitni samit evropskih šefova država i vlada Evropska komisija objavila je da je protiv 19 članica EU pokrenuto 40 procedura sa ciljem da utvrdi da li je bilo neprimenjivanja pravila o azilu 28-članog bloka.

 

Kako je saopštila Komisija, deo članica nije sprovodio neke elemente politike azila, uključujući propise za ubrzavanje procedure odlučivanja o azilu, obezbeđenje humanog tretmana za tražioce azila i pojašnjavanje osnova za davanje azila.

 

"Naš zajednički evropski sistem azila može da funkcioniše samo ako svi poštuju pravila", prokomentarisao je prvi potpredsednik Komisije Frans Timermans (Timmermans).

 

Obaveštenja o pokretanju procedure poslata su Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Kipru, Češkoj, Nemačkoj, Estoniji, Grčkoj, Španiji, Francuskoj, Mađarskog, Litvaniji, Luksemburgu, Letoniji, Malti, Poljskoj, Rumuniji, Švedskoj i Sloveniji.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Beta/AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA