Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Erdogan u položaju da se cenjka sa EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.11.2015. |
|
|
|
|
|
|
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan se posle ubedljive pobede Partije pravde i razvoja (AKP) na izborima u Turskoj 1. novembra našao u položaju da diktira uslove Evropskoj uniji koju s jedne strane brinu njegovi planovi da ojača predsedničku vlast a s druge strane mora da sarađuje s njim u rešavanju izbegličke krize, ocenjuju stručnjaci. Analitičari ukazuju da se Turska sve više udaljava od kriterijuma koje mora da ispuni na putu ka EU i ocenjuju da ne bi bilo fer prema drugim zemljama u procesu pristupanja, poput Srbije i Crne Gore, da Brisel bude popustljiv prema Ankari na planu integracija.
"Evropska unija će morati da proguta ponos i laska njegovom velikom egu", ocenila je stručnjak za tursku politiku na Univerzitetu Notigem trent Natali Martin (Natalie). Ona je dodala da će Evropljani morati da pregovaraju sa partnerom koji će tražiti visoku cenu za saradnju.
Ankara je u razgovorima sa Briselom o akcionom planu za rešavanje pitanja prihvata izbeglica i pre izbora počela da diže ulog, zatraživši veliku finansijsku pomoć i mnogo bržu liberalizaciju viznog režima EU za turske državljanje.
Turske vlasti sada mogu da "sede skrštenih ruku i čekaju da EU prihvati njihove zahteve", rekao je istraživač na institutu Karnegi Evropa Sinan Ulgen i dodao da bi šira vladajuća koalicija mogla svemu da pristupi konstruktivnije.
Pregovori o pristupanju Turske EU, koji su počeli 2005. godine, bili su u zastoju u proteklih nekoliko godina zbog zahlađenja u tursko-evropskim odnosima, ali je Ankara nedavno saopštila da su njeni evropski planovi i dalje aktuleni.
Međutim,"Turska se sve više udaljava od kriterijuma koji predstavljaju uslove za napredak u procesu pristupanja", ocenila je Natali Martin i dodala da će u Turskoj vlast vrlo verovatno postati još autoritarnija kada je reč o slobodi medija.
Evropska unija je prošle nedelje izrazila zabirnutost zbog policijske racije u dve televizije bliske opoziciji. "Kao i sve druge zemlje koje pregovaraju o pristupanju, Turska mora da obezbedi poštovanje ljudsih prava, uključujući slobodu izražavanja", saopštila je evropska diplomatska služba (EEAS).
EU ne sme da bude popustljiva
"Postoji skretanje vlasti ka autoritarnom i nedemokratskom ponašanju imajući u vidu da je deo novinara zatvoren, i to mislim najveći broj u svetu, kao i to da je pored Rusije najviše tužbi podneto Evropskom sudu za ljudska prava" protiv Turske, rekla je An-Mari Le Gloanek (Anne-Marie Le Gloannec), direktorka istraživanja u Centru za međunarodna istraživanja na prestižnom pariskom fakultetu društvenih nauka Sijans po.
Ona je ocenila da je EU u komplikovanom položaju pošto mora u isto vreme da se "udvara Turskoj i vrlo oštro je kritikuje".
"Ne možemo istovremeno da mašemo visoko šargarepom Crnoj Gori i Srbiji i da budemo popustljivi prema demokratiji koja to nije", rekla je An-Mari Le Gloanek.
Ona je osudila cinizam EU koji je, kako je ocenila, za žaljenje i motivisan potrebom da se kontroliše priliv migranata.
Evropska unija je 2. novembra, posle izbora u Turskoj, objavila kratko saopštenje u kome je potvrdila spremnost za saradnju s novim vlastima i dodala da očekuje zaključke međunarodnih posmatrača o načinu na koji su održani izbori.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) ocenila je da je predizborna kampanja u Turskoj bila obeležena nasiljem i osudila mešanje vlasti u uređivačku politiku medija.
Posmatraci OEBS-a su pozdravili veliki politički spektar ponuđen turskim biračima ali su ocenili da je nasilje sprečilo kapacitet kandidata da vode slobodnu kampanju, posebno na jugoistoku gde je većinsko kurdsko stanovništvo.
Pojedini analitičari smatraju da nije isključeno da Erodan, sada kada je učvrstio svoj položaj, bude skloniji kompromisu. "Nova vlada bi mogla da obnovi mirovni proces (sa kurdskim pobunjenicima), što bi joj pomoglo da poboljša odnose sa Evropljanjima", ocenio je Sinan Ulgen koji ne isključuje mogućnost napretka ni u vezi sa kiparskim pitanjjem.
Ijan Lese (Ian Lešer) iz Nemačkog Maršalovog fonda, sa sedištem u Briselu, smatra da će Evropa i SAD u svakom slučaju zadržati dozu nepoverenja i pratiti prilike posle izbora. "Oni će vrlo pažljivo posmatrati da li će ovi ovi izbori ojačati (autoritarne) tendencije ili omogućiti Turskoj da okrene list", rekao je on.
Bez promene politike Turske prema Balkanu
Buduća turska vlada nastaviće posle pobede Partije pravde i razvoja da vodi sadašnju spoljnu politiku koja se pokazala kao "katastrofalno loša" zbog zaoštravanja odnosa sa susedima i sa velikim silama, rekao je 2. novembra spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
"Međutim, ne vidim znakove da se izvlače pouke iz takvog rezultata turske spoljne politike i mislim da će se ona nastaviti, na taj način nastaviti i na Balkanu, tako da su izjave poput Erdoganove izjave u Prizrenu da je Kosovo Turska, a Turska Kosovo - takve vrste incidentnih situacija, moguće i u budućnosti", rekao je Jakšić za Betu.
Prema njegovim rečima, Turska je u sukobu sa gotovo svim susedima, zaoštrila je odnose unutar NATO sa Amerikancima, sa EU je u lošim odnosima zbog kritika zbog represije i nedovoljne demokratije, a njeni odnosi su pokvareni i sa arapskim susedima, Izraelom i Iranom i od nedavno, posle ruske vojne intervencije u Siriji, i sa Moskvom.
I Jakšić smatra da će se EU i Turska nakon ubedljive pobede AKP teže dogovarati oko rešavanja izbegličke krize i prihvata izbeglica nego da je ostao u politički slabijem položaju.
"On će maksimalno sada zatezati i postavljati uslove Briselu, shvatajući da je on nezaobilazan igrač", rekao je dugogodišnji novinar Politike i dodao da je Erdoganov položaj vrlo jak i da će on to umeti da koristi kako bi naplatio bilo kakvu saradnju sa EU.
Jakšić je ocenio da pobeda AKP koja je osvojila na izborima 49,4% glasova, predstavlja donekle iznenađenje za posmatrače i da je rezultat Erdoganove kampanje mobilizacije Turaka po nacionalnoj osnovi pred "kurdskom opasnošću" i u atmosferi straha zbog samoubilačkih akcija u Turskoj, haosa u Siriji i izbegličke krize.
"Sve to ukomponovano je u njegov uspeh jer ga Turci ipak masovno doživljavaju onakvim kakvim se predstavlja - ne samo kao zaštitnik njihovog islamskog indentiteta već i kao veliki spasilac nacije u opasnim vremenima", rekao je on.
Jakšić je rekao i da većina Turaka, u okolnostima ekonomske krize i usporavanja stope privrednog rasta na tri procenta, jako dobro pamti doba prosperiteta i buma Erdoganove ere i i dalje misli da AKP i Erdogan jedini mogu da zaustave ekonomsko usporavanje.
Izvor: AFP, Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|