Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uklanjanje izbegličkog kampa kod Kalea uz tenzije
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.03.2016. |
|
|
|
|
|
|
Početak uklanjanja dela izbegličkog kampa kod Kalea, takozvane "DŽungle" 29. februara obeležili su sukobi između policije, migranata i radikalnih aktivista. Radovi su nastavljeni 1. marta u napetoj atmosferi a vlasti su stavile do znanja da će radovi trajati koliko god to bude potrebno. Cilj vlasti je da rasele ceo kamp i migrante smeste u prihvatne centre širom Francuske. U međuvremenu, Belgija koja je uvela kontrole na granici sa Francuskom zbog plana za uklanjanje "DŽungle", vratila je u susednu zemlju oko 600 osoba.
Francuske vlasti su 29. februara počele da uklanjaju šatore i improvizovane šupe u južnom delu "DŽungle", pošto je sud 25. februara odobrio uklanjanje tog dela naselja.
U tom delu, prema podacima lokalnih vlasti, stanuje između 800 i 1.000 migranata, dok podaci različitih udruženja govore o 3.450 ljudi. Odluka suda o iseljavanju i uklanjanju se ne odnosi na severni deo kampa u kome živi između 1.000 i 3.500 izbeglica.
Francuski sud je svoju odluku obrazložio time da su kombinacija nedovolje bezbednosti, nehigijenskih uslova i nasilja između migranata i policije i lokalnog stanovništva valjan razlog za iseljavanje južnog dela "DŽungle".
Cilj vlasti je da potpuno uklone kamp u kome živi između, prema različitim izorima, 3.700 i 7.000 migranata. Vlasti planiraju da deo migranata presele u "centar za privremeni prihvat" u blizini same "DŽungle", koji čine kontejneri za smeštaj. U tom centru se od januara nalazi 1.200 ljudi.
Deo migranata trebalo bi da bude poslat u neki od 102 centra za prihvat u različitim delovima Franuske, gde će imati mogućnost da razmotre da li će podneti zahtev za azil umesto da ilegalno pokušavaju da stignu do Britanije.
Pre mesec dana između 500 i 700 migranata je već moralo da se iseli iz pojasa duž glavnog putnog pravca za luku Kale.
Dva buldožera privatnog preduzeća koje je od države dobilo nalog, počeli su 29. februara rano ujutru da uklanjaju improvizovana skloništa podignuta na prostoru od oko 100 kvadratnih metara u južnom delu izbegličkog kampa.
Migranti su prvo gledali iz daljine uklanjanje skloništa na području koje su okruživali policajci u opremi za razbijanje nereda, da bi početkom popodneva situacija postala napeta.
Migranti i radikalni aktivisti iz pokreta "Bez granica" (No Border) počeli su da gađaju različitim pedmetima policajce, a policija je odgovorila na napade suzavcem. Oko 20 šupa je zapaljeno zbog čega su morali da intervenišu vatrogasci.
U neredima je učestvovalo oko 150 ljudi, troje aktivista pokreta "Bez granica" i jedan imigrant su uhapšeni, dok je pet policajaca lakše povređeno.
Nakon nereda koji su izbili prethodnog dana, radovi su nastavljeni 1. marta u napetnoj atmosferi.
"Trajaće onoliko koliko bude potrebno, bilo da su to tri nedelje ili mesec dana", rekao je Vensan Berton, predstavnik lokalnih vlasti na severu Francuske.
Francuski minista runutrašnjih poslova Bernar Kaznev osudio je nasilno delovanje radikalnih aktivista pokreta "Bez granica".
Već godinama izbeglice i migranti, uglavnom iz Sirije, Avganistana i Sudana, dolaze u taj kamp u nadi da će uspeti da stignu do Velike Britanije koristeći pre svega teretni saobraćaj između dve zemlje.
Broj migranata je počeo da se povećava iako Francuska nije na udaru glavnog priliva. Vremenom su odnosi lokalnog stnaovništva i migranata postali napeti. U proteklih nekoliko nedelja zabeleženo je više napada na migrante a protiv oko 10 ljudi su podignute optužnice.
Učestale su i demonstracije za i protiv imigranata i izbeglica. U takvim okolnostima raste popularnost ekstremne desnice u toj oblasti gde je na regionalnim izborima početkom decembra ubedljivu pobedu odneo Nacionalni front sa osvojenih 43% glasova.
Zbog planova za uklanjanje "DŽungle" Belgija je pre nedelju dana uvela granične kontrole kako bi sprečila dolazak migranata iz tog improvizovnog naselja. Belgija je do sada vratila u Francusku 619 osoba, saopštile su 29. februara belgijske vlasti.
Belgijski ministar unutrašnjih poslova Žan Žambon je rekao da su kontrole uvedene kako bi se sprečilo da stotine migranata dođe u Belgiju kako bi pokušali da pređu u Britaniju.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|