Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Turska odbija da menja sporni zakon zbog viza
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Turska je 11. maja stavila do znanja da neće menjati svoj zakon protiv terorizma, čije izmene zahteva EU kako bi građanima Turske odobrila putovanje bez viza u zemlje šengenskog prostora. Zaoštravanje ovog pitanja bi moglo da ugrozi sprovođenje sporazuma Turske i EU koji treba da zaustavi priliv migranata u Evropu. Međutim, poslanici u Evropskom parlamentu stavili su do znanja da ukidanje viza neće biti moguće dok se ne ispune svi kriterijumi. U prvoj debati o tom pitanju evropski poslanici nisu štedeli kritike na račun Turske i njenog predsednika pa su se mogle čuti reči poput "ucena", "diktator" i "reket". Visoki zvaničnici Evropske unije i Nemačke su takođe upozorili Tursku da mora da ispuni kriterijume da bi vize bile ukinute.
Turski ministar zadužen za evropska pitanja Volkan Boskir rekao je 11. maja posle sastanka s predsednikom Evropskog parlamenta Martinom Šulcom u Strazburu da nije moguće menjati turski zakon protiv terorizma. Boskir je rekao da Turska ne može da izmeni svoj zakon u trenutku kada pripadnici njenih službi bezbednosti ginu u sukobima sa kurdskim separatistima i napadima bombaša samoubica.
Sporazum Turske i EU o rešavanju migrantske krize predviđa da se sa tom zemljom liberalizuje vizni režim do 30. juna. Evropska komisija je 4. maja preporučila ukidanje viza, pošto je Turska ispunila 72 kriterijuma, ali je postavila uslov da Ankara do kraja juna ispuni preostalih pet kriterijuma.
Evropska unija je zatražila od Turske da revidira svoje antiterorističke propise i suzi definiciju "terorizma" i "terorističkog dela" kako bi njeni građani mogli da bez viza putuju u Evropu. EU brine to što bi novinari i politički disidenti mogli da se nađu na meti ovog zakona.
Šulc je rekao da je turski zakon protiv terorizma toliko široko postavljen da se pojedine "mere direktno ne odnose toliko na borbu protiv terorizma, koliko na slobodu izražavanja i medija".
Šulc je rekao da još nije dostavio poslanicima Evropskog parlamenta na razmatranje predlog zakona o viznoj liberalizaciji za turske državljane, jer Turska još nije ispunila svoje obeveze. "Ne može još da se počne s tim", rekao je on na konferenciji za novinare u Strazburu.
Turska upozorenja
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je ranije upozorio da bi sporazum o migracijama mogao da propadne ako Evropljani ne ispune svoj deo dogovora, što Boskir nije direktno ponovio.
"Mi želimo da spasemo sporazum", rekao je Boskir novinarima ali je dodao da dogovor sada nailazi na teškoće jer bi rokovi mogli da budu probijeni.
"Ovo je opasna trenutak za sve sporazume, zasnovane na poverenju, dobroj volji, preuzimanju odgovornosti i političkih rizika, koje smo postigli do sada", rekao je on.
Erdoganov savetnik Burhan Kuzu je međutim upozorio da će Turska poslati izbeglice u EU ako Evropski parlament glasa protiv vizne liberalizacije. "Evropski parlament će raspravljati o izveštaju koji će omogućiti putovanja turskih državljana u Evropu bez viza. Ako bude doneta pogrešna odluka, mi ćemo poslati izbeglice", naveo je Kuzu na Tviteru.
Ova pretnja nije nova, ali je sada upućena Evropskom parlamentu koji je stavio do znanja da Turska ne može da očekuje ukidanje viza ako ne ispuni sve kriterijume za to.
Turski zvaničnik: Uslovi politički
Boskir smatra pak da je problem u suštini politički. Stav Turske je da je ispunila sve uslove za ukidanje viza.
On je rekao da se problem na liniji Brisel-Ankara tek nedavno pojavio i da sloboda medija nije bila deo mape puta za viznu liberalizaciju. Baskir je istakao i da je turski zakon protiv terorizma u skladu sa evropskim standardima.
Zvaničnici EK tvrde da je Ankara bila upoznata sa tim uslovom još na početku procesa vizne liberalizacije 2013.
Turski ministar je rekao i da je Turska spremna da sasluša kritike, ali samo ako se bude osećala dobrodošlo u društvu zemalja EU.
Evropski komesar Dimitris Avramopulos je ocenio da treba i dalje biti optimističan u pogledu sposobnosti turskih vlasti da brzo ispune evropske krterijume za viznu liberalizaciju.
On je podsetio da se kriterijumi odnose ne samo na izmenu zakon protiv terorizma već i na usklađivanje zaštite podataka o ličnosti sa standardima EU i borbu protiv korupcije, kao i na uspostavljanje saradnje sa evropskom agencijom za policijsku saradnju Europol. Podsetio je da je bitna i efikasna pravosudna saradnja sa članicama u domenu krivičnih pitanja.
Evropski parlament i članice EU treba da odobre ukidanje viza za turske državljane, pošto Ankara ispuni preostale uslove.
EP nezadovoljan
Tokom debate 11. maja u Evropskom parlamentu većina poslanika nije štedela kritike na račun Turske i njenog predsednika. Dve vodeće poslaničke grupe, Evropska narodna partija (EPP) i Socijalisti i demokrate (S&D) nisu takođe pokazali naklonost prema viznoj liberalizaciji sa Turskom.
Slovenačka poslanica iz redova socijalista Tanja Fajon je ocenila da je saradnja sa Ankarom neophodna u rešavanju izbegličke krize ali da to ne znači da treba zažmuriti na sve što radi Turska.
Poslanica EPP iz Bugarske Marija Gabrijel rekla je da se pre ukidanja viza moraju ispuniti svi kriterijumi. "Ne možemo da glasamo za liberalizaciju pre nego što se kriterijumi ne ispune pre glasanja u Savetu EU", rekla je ona.
Drugi poslanici su bili još oštriji. "Pošto evropski lideri ne mogu da se među sobom dogovore o zajedničkoj politici u vezi sa izbeglicama, oni radije sklapaju sporazume sa diktatorima poput Erdogana", rekla je poslanica stranke centra iz Holandije Sofija In't Veld.
Šefica grupe ekstremne desnice u EP, Francuskinja Marin Le Pen je ocenila da se radi o "reketiranju" i "užasnoj uceni" koju Turska nameće EU.
EU ne odustaje od kriterijuma
Visoki zvaničnici Evropske unije i Nemačke upozorili su 12. maja Tursku da mora da promeni zakon portiv terorizma, ako želi da se uvede vizna liberalizacija za njene građane.
Nemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnmajer priznao je da je u interesu EU da sporazum o migraciji ne propadne, ali da Turska mora da ispuni svoje obaveze. Štajnmajer je rekao da ne može da utiče na stav Ankare o antiterorističkim zakonima, ali da je lopta sada na turskoj strani.
"Ako Turska ispuni svoje obaveze, EU će rado učiniti isto", rekao je šef nemačke diplomatije.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekao je da Turska mora da sprovede neophodne reforme, uključujući i izmene zakona protiv terorizma.
"Tako je dogovoreno sa Turskom, a posledica promena u kabinetu turskog premijera ne može da biti promena dogovora EU i Turske", kazao je Junker.
Šef Evropske komisije upozorio je da će turski predsednik Redžep tajip Erdogan morati da preuzme odgovornost zbog uskraćivanja prava turskim građanima na putovanje bez viza.
Izvor: AFP, AP, EurActiv.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|