Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Podrška gej brakovima u Britaniji
|
|
|
Objavljeno : 06.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Donji dom britanskog parlamenta 5. februara je ubedljivom većinom glasova podržao predlog zakona kojim se dozvoljavaju istopolni brakovi, što je ključni korak ka konačnom usvajanju tog reformskog zakona u Velikoj Britaniji. Istovremeno, u francuskom parlamentu se vodi rasprava o sličnom predlogu zakona koji bi pored braka omogućio istopolnim parovima da usvajaju decu. Za razliku od zapadne Evrope, pripadnicima LGBT populacije u članicama na istoku EU tek predstoji borba za nova prava, poput braka ili usvajanja dece, dok je jedino Češka za sada "ostrvo tolerancije" u tome delu Evrope.
Nakon jednodnevne žive rasprave predlog zakona o gej brakovima je izglasan u donjem domu britanskog parlamenta sa 400 glasova za i 175 protiv. Glasanje u donjem domu parlamenta je ključna etapa za konačno usvajanje ovog zakona, iako još treba da prođe i Dom lordova. U britanskom Ministarstvu kulture očekuju da će zakon biti usvojen do kraja godine.
Predlog zakona dozvoljava parovima istog pola da sklapaju civilne brakove. Zakon omogućuje različitim verskim zajednicama da odluče same da li će dozvoljavati verska venčanja, osim Anglikanske crkve, kojoj pripada većina vernika u zemlji, a u kojoj su istopolni brakovi nelegalni.
Predlog zakona podelio je vladajuće konzervativce, ali nije izazvao veću raspravu u javnosti. Usvojen je zahvaljujući nepodeljenoj podršci liberalnih demokrata, manjeg partnera u vladajućoj koaliciji, i opozicionih laburista, dok je više od polovine konzervativaca odlučilo da ne sledi stav svog lidera, britanskog premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) koji je podržava zakon.
"Postoje čvrsto opredeljeni stavovi dve strane ali sam uveren da je izjašnjavanje poslanika za istopolne brakove korak naped za našu zemlju", naveo je Kameron na svom nalogu na Tviteru (Twitter) nakon glasanja.
"Ja sam veliki pobornik braka. On pomaže ljudima da se vežu jedno za drugo, i mislim da je pravedno da i gej osobe mogu da se venčavaju. Jeste, ovo je pitanje jednakosti, ali se takođe radi i o tome da se ojača naše društvo", rekao je Kameron uoči glasanja.
Konzervativci su podeljeni oko ovog predloga pošto se više poslanika torijevaca suočava sa nezadovoljstvom birača u svojim izbornim jedinicama. Oko 20 konzervativaca je 3. februara dostavilo pismo premijeru u kome ga upozorava na štetu koju će usvajanje tog zakona naneti Konzervatinoj partiji imajući u vidu parlamentarne izbore 2015.
Potpredsednik britanske vlade i lider liberalnih demokrata Nik Kleg (Nick Clegg) je ocenio da je izglasavanje ovog zakona "ključni trenutak za ravnopravnost", a vođa laburista Ed Miliband je rekao da je to dan kojim se treba ponositi.
Pitanje istopolnih brakova nije dospelo na naslovne strane britanskih listova, osim u Dejli telegrafu (Daily Telegraph), što ukazuje da brak između osoba istog pola ne izaziva veće rasprave u javnosti.
Predlog zakona ima pre svega simboličan značaj, pošto homoseksualni parovi u Britaniji mogu da registruju partnerstvo od 2005. Oni imaju ista porodična prava kao i heteroseksualni parovi: mogu da usvajaju decu i imaju pristup artificijelnim reproduktivnim metodama, kao i pravo da dete rodi surogat majka pod uslovom da za to ne dobije naknadu.
LGBT osobama teže u istočnim članicama EU
Pripadnici LGBT populacije moraju još mnogo toga da urade da bi ostvarili nova prava u zemljama istočne Evrope u kojima je homofobija izraženija nego na zapadu, iako postoje "ostrva tolerancije" poput Češke.
U Poljskoj, bastionu katolicizma u Evropi, donji dom parlamenta je u poslednje vreme odbacio tri nacrta zakona čiji je cilj da se ozakoni građansko partnerstvo ili zajednica osoba istog pola. Ipak, jedan od tih predloga, koji su predložili vladajući liberali i podržao premijer Donald Tusk, odbačen je sa samo 17 glasova više. To je ohrabrujući znak za poslanika Roberta Bjedrona (Biedron) koji je otvoreno u javnosti istupio kao homoseksualac.
Bjedronov antiklerikalni pokret Palikot ne namerava da odustane od borbe. "Podnosićemo predloge zakona sve dok jedan od njih ne bude prihvaćen! To činimo jer želimo da živimo u ravnopravnom društvu, bez isključivanja i diskriminacije. Ne mogu da zamislim Poljsku u kojoj nije dozvoljena građanska unija", rekao je on za AFP.
Prema nedavno sprovedenom istraživanju instituta Homo Homini čije rezultate je objavio visokotiražni list Super ekspres (Super Express), većina Poljsaka, 55%, podržava registrovano partnerstvo za gej osobe. Međutim, 69% je protiv istopolnih brakova a 84% protiv usvajanja dece.
Poljska, u kojoj je 90% stanovnika katoličke veroispovesti, i Ustavom brak definisan kao zajednica muškarca i žene, jedina je zemlja na svetu koja za poslanika ima transeksualaca, Anu Grodzku (58) članicu pokreta Palikot, koja je 2010. promenila pol.
Za razliku od Poljske, susedna Češka dozvoljava vid partnestva ili zajednice za LGBT osobe. Od 1. jula 2006. zakonom je omogućeno registrovano partnestvo za istopolne parove.
Prema istraživanja instituta CVVM, objavljenom u maju 2012, tri četvrtine Čeha odobrava ovaj vid zajednice, 51% smatra da homoseksualci treba da imaju pravo i da se venačaju a 37% se izjasnilo da im treba omogućiti i da usvajaju decu, dok je 55% bilo protiv.
U Slovačkoj, parlament je nedavno velikom većinom glasova odbacio nacrt zakona kojim se priznaje vid građanske zajednice za homoseksualce. Slova;ki premijer Robert Fico, iz redova socijal demokrata, rekao je da se suštinski ne protivi građanskom partnerstvu za homoseksualce ali je naglasio da to pitanje nije za sada na dnevnom redu njegove stranke.
U bivšim sovjetskim republikama homoseksualnost se predstavlja kao način života koji propagira Zapad.
U Litvaniji, "položaj LGBT osoba se poboljšao u protekle dve decenije ali manje nego što se očekivalo i jedan je od najgorih u Evropi", rekao je vođa gej pokreta Vladimiras Simonko.
U susednoj Letoniji, izmenama koje je Ustavni sud proglasio 2005. precizira se da je brak zajednica muškarca i žene.
Izvor: AFP
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|