Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mladi nisu prioritet vlade
|
|
|
Objavljeno : 12.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Mladi nisu prioritet Vlade Srbije, za njih se ne izdvaja dovoljno novca, niti su uključeni u proces donošenja odluka od lokalnog do nacionalnog nivoa, poručili su 12. avgusta učesnici skupa koji je u Beogradu organizovan povodom Međunarodnog dana mladih. U svetu tema ovogodišnjeg obeležavanja Međunarodnog dana mladih su mladi i migracije, s obzirom da je 2010. godine u svetu bilo 27 miliona mladih koji su postali migranti. Jedan od najvećih izazova sa kojima se mladi suočavaju je visoka stopa nezaposlenosti koja u Srbiji iznosi oko 50%.
"Briga o mladima ovoj vladi nije prioritet, čak ne verujem da bi u nekoj agendi bila ni u prvih deset tačaka. To nije problem samo ove vlade, već i prethodnih", ocenio je Duško Krstić koordinator Kancelarije za mlade iz Obrenovca na skupu u Beogradu pod nazivom "Dan mladih: imamo li šta da slavimo".
Prema njegovim rečima, pomaci su napravljeni - urađena je Strategija za mlade i akcioni plan za njenu primenu, ali je istakao da se od 2007. godine nije odmaklo u promenama.
On je kazao da nije precizirano koje organizacije na lokalu treba da vode brigu o maldima, niti je definisano šta su to interesi mladih, pa im se na lokalu nudi da "kite jelke, učestvuju u sletovima ili odlazak na koncerte estradnih uemtnika".
Prema njegovim rečima, izuzetno je loša i međusektorska saradnja.
"Mladi ne prepoznaju Savetovalište za mlade pri Domovima zdravlja kao resurs niti prepoznaju usluge iz oblasti socijalne zaštite koje nude Centri za socijalni rad, ne prepoznaju usluge koje nude odeljenja službe za zapošaljvanje, sve je to štap i kanap, improvizacija", ocenio je Kostić.
Istraživanje koje je pre godinu dana uradila Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) pokazalo je da niko od mladih iz Šapca nije znao da kaže gde se nalazi Kancelarija za mlade u tom gradu.
Background Generalna skupština UN prihvatila je 1999. godine preporuku Svetske konferencije ministara zaduženih za omladinu da se 12. avgust proglasi za Međunarodni dan mladih. U Srbiji se taj dan obeležava od 2007. godine, kada je osnovano Ministarstvo omladine i sporta.
Na Međunarodni dan mladih širom sveta ističu se veštine, znanja i spremnosti mladih da aktivno pomognu zajednici u kojoj žive, a državne institucije i nevladine organizacije skreću pažnju na probleme njihovog položaja u društvu.
Ovogodišnja tema "Mladi i migracije" treba da ukaže na značaj migracija za razvoj društva i zajednice u celini, ali i na eventualne rizike - diskriminaciju i izrabljivanje.
"Da nema novca, to je uvek izgovor, ja tvrdim da je to stvar prioriteta. Novi Sad ima para za bacanje, što se vidi da se u najhomofobičnijem društvu u Evropi izdvaja 300.000 dinara za zaštitu heteroseksualaca. Država tvrdi da nema para, a finsira pomoć haškim osuđenicima. Ako ima novca za sve to, ima za malde," rekao je Ivan Đurić iz YIHR-a.
On je kazao i da je Ministarstvo omladine i sporta obesmislio ideju osnivanja Nacionalnog saveta za mlade objavljući konkurs sa "nemogućim uslovima". "To telo je odlično zamišljeno, ono daje šansu mladima da donose odluke na najvišem nivou, ali posto to ne može da se kontrosliše, kontroliše se javni poziv i daju se takvi uslovi," kazao je Đurić.
Najvažniji je cilj za državu bi trebalo da bude buđenje mladih i njihov aktivizam, odnosno uključivanje u procese donošenja bitnih odluka.
"Ukoliko mi uspemo da povučemo mlade u neki aktivizam, nećemo imati spavače, izgubljene generacije, imaćemo generacije koje će same da se izbore za zaposlenje i krov nad glavom", rekao je Goran Radisavlejvić iz Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR).
On je kazao da je veliki problem i to što se osniva veliki broj nevladinih organizacija, trentuno ih je preko 300 u Srbiji, a koje nemaju odgovarajući kvalitet rada.
Predsednik organizacije koja je organizovala skup u Beogradu - Krovne organizacije maldih Srbije (KOMS) Vukašin Grozdanović, takođe je istakao da mladima nije omogućeno donošnje odluka i da takvo stanje ima za posledicu utisak nemoći i žemlu mladih za odlaskom iz Srbije.
Prvi na udaru krize
Mladi su se posebno našli na udaru ekonomske krize u Evropi što pokazuje visoka stopa nezaposlenosti u mlađoj populaciji, posebno na jugu kontinenta. U Srbiji je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku od aprila 2013, stopa nezpaoslenosti mladih u starosnoj grupi od 15 do 24 godine izosila 49,7%.
Stopa nezaposlenosti mladih u EU je u junu bila 23,2%, a u zoni evra je dostigla 23,9%: bez posla je bilo 5,512 miliona osoba mlađih od 25 godina, od kojih 3,526 miliona u zoni evra, pokazuju podaci evropske statističke službe Eurostat.
Godinu dana ranije stopa nezaposlenosti mladih je u EU bila 22,8% a u zoni evra 23%.
Najniža stopa nezaposlenosti mladih zabeležena je u junu 2013. u Nemačkoj (7,5%), Austriji (9,3%), Holandiji (11%) i Malti (11,2%).
U Grčkoj je stopa nezaposlenosit mladih u aprilu 2013. dostigla 58,7% a u Španiji 56,1%.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Medija centar Beograd
<
Povezani sadržaj
br /> |
|
|