Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Malo žena oficira i podoficira u Vojsci Srbije
|
|
|
Objavljeno : 29.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Žene i dalje nisu dovoljno zastupljene u sektoru bezbednosti, posebno kada je reč o oficirskom kadru a jedan od razloga za to su i doskorašnje mere koje su ograničavale njihov upis u odgovarajuće škole. Nedavna odluka o ukidanju i ublažavanju tih mera bi trebalo da u narednim godinama doprinese povećanju broja žena oficira, rekla je za EurAktiv istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Maja Bjelaš. Prema njenim rečima, u Srbiji se u proteklih godinu dana bitnije povećao broj žena profesionalnih vojnika koje ne prolaze četvorogodišnje školovanje već obuku, dok je broj žena oficira u vojsci i dalje nizak ali postepeno raste.
Bjelaševa je 29. avgusta rekla za EurAktiv da žene nisu dovoljno zastupljene u sektoru bezbednosti i da je, prema stastičkim podacima koje su BCBP-u dostavili ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova za ovu godinu, njihov udeo oko 20%.
Ona je rekla da očekuje da će ukidanje kvota za upis žena na Kriminalističko-policijsku akademiju (KPA) i preduzimanje koraka da se na Vojnoj akademiji dostigne kvota od 30% za upis žena, povećati njihovu zastupljenost u sektoru bezbednosti.
"To je jako bitno zato što će se primenom ovih mera otkloniti dugogodišnja diskriminatorna praksa koja je ograničavala veći prijem žena na školovanje u KPA i Vojnu akademiju a to će na duži rok dovesti do povećanja zastupljenosti žena u policiji i vojsci", istakla je Maja Bjelaš.
Podsetila je da će se te mere primanjivati od sledeće školske godine tako da se povećanje broja žena oficira može očekivati, pošto završe četvorogodišnje školovanje, oko 2018. godine. Kako je navela, procenat žena oficira se povećava sa završetkom školovanja svake generacije žena, počev od prve generacije koja je školovanje završila 2011.
Background Kriminalističko-policijska akademija (KPA) i Univerzitet odbrane usvojili su preporuke Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, donete na osnovu pritužbe Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, i primenili mere za ukidanje diskriminatorne upisne politike, koja je ograničavala broj žena koje mogu da se školuju na KPA i Vojnoj akademiji.
KPA će promeniti upisnu politiku i više neće utvrđivati maksimalni broj studentkinja koje se finansiraju iz budžeta. Ta mera neće biti primenjena na studentkinje prve godine studija u školskoj 2013/2014. jer je upis već završen.
Univerzitet odbrane je doneo plan mera kojim će se prilikom narednih konkursa za prijem kadeta za školovanje za potrebe sistema odbrane truditi da dostigne najmanje 30% žena.
"Za to vreme, ono što je možda bitnije jeste da ove dve institucije kao i ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova, nastave da aktivno promovišu školovanje i razvoj karijere žena u njihovim sektorima kako bi žene i dalje bile motivisane da se prijavljuju za ove poslove i školovanje", rekla je ona.
Maja Bjelaš je navela da su u Ministarstvu odbrane 19,28% zaposlenih žene, dok je udeo žena u ukupnom broju zaposlenih u Vojsci Srbije (VS), uključujući civile, 8,79%.
Udeo žena oficira još niži i da iznosi 1,69%, ali da se taj procenat povećao sa 0,1% u 2010. godini. Za sada najviši čin koje imaju žene u VS je čin pukovnika, najveći procenat žena ima čin potporučnika, zatim poručnika, a izuzetno mali procenat žena ima čin majora.
Posebno je malo žena podoficira i njihov udeo je u protekle tri godine bio 0,1% da bi ove godine porastao na 0,5%.
Prema njenim rečima, u vojsci je u poslednjih nekoliko godina najvidljivije povećanje broja profesionalnih žena vojnika sa oko 2% u 2010. i 2,9% 2012. na 10% u ovoj godini.
"To je skok. U sistemu VS je to možda jedan od najvidljivijih pomaka jer se značajno povećao broj žena vojnika", rekla je ona i podsetila da je reč o ženama zaposlenim po ugovoru koje ne moraju da završavaju Vojnu akademiju već prolaze obuku bez uslovljavanja i kvota.
Bjelaševa je navela da u regionu najveći procenat žena u vojsci ima Slovenija oko 16%, dok je taj udeo u Portugaliji 14%, a u Bugarskoj, Češkoj i Grčkoj oko 13%.
Prema njenim rečima, žene u Srbiji se često opredeljuju za vojnu školu zbog sigurnosti posla.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova udeo žena je 22,1% ali ih je malo na operativnim pozicijama, oko 11 ili 12% od ukupnog broja zaposlenih na operativnim poslovima, rekla je Bjelaševa i dodala da je još niži procenat žena u specijalnim jedinicama.
Prema podacima za ovu godinu koje je BCBP-u za dostavio MUP, udeo žena u Specijalnoj antiterorističkoj jedinici je 5,35%, u Protivterorističkoj jedinici 4,8%, u Helikopterskoj jednici 16,4% a u Žandarmeriji 4,9%.
Autor: Maja Poznatov
Foto: BCBP
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|