Stampa
Građani Sirije najbrojniji u centrima za azil u Srbiji  

Objavljeno : 03.09.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Broj državljana Sirije koji u Srbiji traže azil za sada nije veliki, ali su oni postali najbrojnija grupa u dva ovdašnja centra za azil. Prema podacima Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR), broj izbeglica iz Sirije premašio je dva miliona, a dnevno tu zemlju napusti 5.000 građana. U međuvremenu Evropska komisija najavljuje da će razmotriti mere koje bi trebalo preduzeti ako se ispostavi da su sirijske izbeglice preko Balkana krenule u većem broju ka Evropskoj uniji.



Dušan Aralica iz službe za zaštitu izbeglica u UNHCR u Srbiji rekao je da do sada nije zabeležen veliki broj državljana Sirije koji u Srbiji traže azil.

 

Pozivajući se na podatke Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Aralica je rekao da je u prvih sedam meseci ove godine, od ukupno 2.232 osobe koje su zatražile međunarodnu zaštitu u Srbiji, 432 su bili državljani Sirije.

 

"Pojedinačno jesu najbrojnija grupa ali do sada, bar u ovoj fazi sukoba, nisu masovno dolazili", rekao je Aralica.

 

On je dodao da, međutim, mnogi dolaze ilegalno bez dokumenata i da se ne zna tačno koliko ih je ušlo u Srbiju a nije zatražilo zaštitu.

 

Ocenio je da se očekuje povećanje broja građana Sirije koji će potražiti utočište van domovine i da je logično očekivati da se i broj onih koji idu ka Grčkoj, Makedoniji i Srbiji poveća.

 

Aralica je podsetio da se Srbija nalazi na "transverzali" izbeglica koje pre svega preko Turske, Grčke i Makedonije idu na Zapad.

 

Centri za azil puni

 

Portparolka Komesarijata za izbeglice u Srbiji Jelena Marić rekla je za portal Euraktiv Srbija da je broj smeštenih lica u centrima za azil iz Sirije povećan, i da predstavljaju najbrojniju grupu. Kako je navela, u avgustu je u dva centra, u Banji Koviljači i Bogovađi, bilo smešteno 90 lica iz Sirije.

 

"Trend dominantne grupacije u centrima za azil je promenjen jer je ranije bilo najviše tražilaca azila iz Avganistana i Somalije a sada Sirijaca", rekla je Marić.

 

Prema njenim rečima, "u ovom trenutku su centri puni, ali nema veće krize što se tiče smeštaja".

 

Kapacitet centra za azil u Banji Koniljači je 85 mesta, a u Bogovađi 150 do 160 mesta, dodala je ona.

 

Na pitanje ima li Komesarijat procene o mogućem prilivu građana Sirije u Srbiju, Marić je rekla da Komesarijat ne raspolaže takvim podacima, i da taj broj zavisi od više faktora kao što su ruta kretanja, granične kontrole i vremenske prilike.

 

EK zabrinuta

 

Evropska komisija je 2. septembra u Briselu saopštila da će proučiti kakve mere bi trebalo preduzeti ako se ispostavi da su preko Balkana sirijske izbeglice u većem broju krenule da se domognu Evropske unije.

 

To je izjavio jedan predstavnik Komisije EU, odgovarajući na pitanje novinara kako Evropska komisija namerava da učini jer su Sirijci počeli da u znatno većem broju beže iz zemlje zbog najave napada SAD.

 

Evropski diplomatski izvori potvrdili su da se u EU s pažnjom prate izveštaji da sirijske izbeglice već preko Grčke i Turske stižu na granice Srbije, Makedonije i Bugarske, u nastojanju da se prvenstveno domognu Mađarske, Rumunije i drugih pograničnih država EU.

 

Po izveštajima medija, sirijske izbeglice hrle prema Balkanu i Evropskoj uniji zato što je, kako tvrde, već ogromnan broj izbeglica u Turskoj, Libanu, Jordanu i Iraku, te više nema mnogo mogućnosti za njihov smeštaj.

 

Sirijske izbeglice suočene su sa pravom ucenom organizovanih mreža za ilegalno prebacivanje lica u EU što košta od nekoliko stotina do par hiljada evra.

 

Prema Migracionom profilu za 2011, u Srbiji je te godine 3.134 stranih državljana, naviše iz Avganistana, Somalije i Pakistana, izrazilo nameru da traži azilblici Srbiji.
Od tog broja, 20 ili 0,6% bili su državljani Sirije.

 

Kako piše portal EurActi.com, u Bugarskoj broj Sirijaca koji traže azil povećao se sa 85 u 2011. godini na 449 2012. godine, a samo u prvih sedam meseci ove godine azil je tražilo 855 državljana Sirije.

 

Procenjuje se da ih je gotovo dvostruko više ilegalno prešlo granicu.

 

U Rumuniji je azil u prvoj polovini godine azil tražilo 640 Sirijaca što je porast od 80% u odnosu na isti period prošle godine.

 

Generalni sektetar u bugarskom Ministarstvu unutrašnjih poslova je rekao da vlasti preduzimaju operacije, odnosno da su snage i oprema razmešteni duže granice, a pojačan je i nadzor iz vazduha.

 

Izvor: EurAktiv Srbija

Foto: Komesarijat za izbeglice i migracije

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar