Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poreska uprava ne izvršava preporuke ombudsmana
|
|
|
Objavljeno : 04.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Poreska uprava nije izvršila nijednu preporuku zaštitnika građana, dok su ministarstva policije i odbrane, kao i Bezbednosno-informativna agencija primenile većinu preporuka, rekao je 4. juna zaštitnik građana u Skupštini Srbije tokom razmatranja izveštaja nezavisnih regulatornih tela za 2013. godinu. Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ukazao je da slobodan pristup informacijama najviše koče javna preduzeća i da pitanje zaštite podataka i dalje nije u celini regulisano, dok je poverenica za ravnopravnost upozorila da je diskriminacija u Srbiji zastupljena u svim oblastima društvenog života, pogotovo u sferi rada i radnih odnosa. Prema njenim rečima, trećina pritužbi za diskriminaciju odnosi se na organe javne vlasti.
U Skupštini Srbije su 4. juna razmotreni izveštaji povernice za zaštitu ravnopravnosti Nevene Petrušić, zaštitnika građana Saše Jankovića i poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića, a u raspravi o tim izveštajima poslanici su istakli da je za jačanje demokratskih kapaciteta društva ključna primena preporuka tih institucija.
Janković je rekao pred poslanicima da Poreska uprava pri Ministarstvu finansija nije izvršila nijednu od šest preporuka zaštitnika.
"Poreska uprava smatra da je država u državi, onda se zapitaš čemu ti služis ako ne možes da nateraš Poresku upravu da uradi nešto što je toliko očigledno. To urušava poverenje u institucije i u vas, jer ste doneli zakon koji se primenjuje nakaradno", rekao je Janković poslanicima predstavljajući izveštaj o radu u 2013. godini.
On je ocenio da bi situacija u oblasti zaštite prava građana mogla da se poboljša ako bi Vlada Srbije počela da vodi računa o tome koje preporuke zaštitnika nisu izvršene.
"Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Ministarstvo odbrane i Bezbednosno-informativna agencija izvršavaju 88% preporuka zaštitnika građana", rekao je Janković i dodao da će predložiti MUP-u formiranje posebnog tima koji će se baviti nasiljem u porodici.
"Poseban tim u MUP-u će se baviti nasiljem u porodici kako se ne bi dešavalo da Centar za socijalni rad ima saznanja o nasilju, a ne prosledi ih policiji i obrnuto, a da žrtve nasilja budu izložene dodatnoj traumi, jer je više od 40 žena izgubilo život zbog nasilja u svojoj porodici", kazao je Janković.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka Rodoljub Šabić rekao je da su glavni problemi u slobodnom pristupu informacijama koncentrisani u državnim javnim preduzećima.
"Više od 93% onih koji su bili uskraćeni za informacije su posle intervencije poverenika to pravo ostvarili", rekao je Šabić.
Govoreći o primeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, Šabić je ocenio da građani danas od organa vlasti na svim nivoima dobijaju podatke, što je pre nekoliko godina bilo nezamislivo.
Situacija po pitanju zaštite podataka o ličnosti više je nego zabrinjavajuća, ocenio je poverenik i dodao da posle usvajanja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti nijedan drugi pravni akt koji bi uredio tu oblast nije izglasan.
"To je ozbiljan zadatak koji nigde na svetu nije rešavala jedna institucija, nego to rešava država. To je duži edukativni proces, a na tom polju nismo uradili praktično ništa", istakao je Šabić.
On je ukazao da ne postoje zakonske odredbe o video nadzoru, bezbednosnim proverama niti biometriji.
Šabić je dodao da institucija poverenika nema mogućnost da predlaže zakon, ali da će izaći s modelom potpuno novog zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić izjavila je da je diskriminacija u Srbiji zastupljena u svim oblastima društvenog života, pogotovo u sferi rada i radnih odnosa. "Diskriminacija se dešava u svim oblastima društvenog života, a ja često dobijam pritužbe građana u sferi rada i radnih odnosa u kojoj su ljudi motivisaniji da traže zaštitu", rekla je Petrušićeva.
Ona je, predstavljajući Izveštaj o radu u 2013. godini, rekla da je najraširenija diskriminacija romske zajednice, i to i strukturalna i institucionalna.
Kako je dodala, više od trećine pritužbi odnosi na organe javne vlasti, jer predstavnici te vlasti na svim nivoima nedovoljno poznaju zakon.
Nevena Petrušić je rekla i da istraživanja pokazuju da 48% građana smatra da su diskriminisane grupe same odgovorne za svoj položaj i dodala da će biti otvorene još tri regionalne kancelarije poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Služba poverenice je donela 24 preporuke, podnela tri tužbe i dve prekršajne prijave, a povećan je i broj pritužbi koje stižu tom telu.
Među podnetim pritužbama najviše je bilo onih u kojima su kao osnov diskriminacije navedeni zdravstveno stanje, nacionalna pripadnost, etničko poreklo, starosno doba, invaliditet, bračni i porodični status i pol.
Skupština Srbije će 5. juna raspravljati o izveštajima Agencije za borbu protiv korupcije i Državne revizorske institucije.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|