Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poljska: konzervativci žele medije sa misijom
|
|
|
Objavljeno : 16.11.2015. |
|
|
|
|
|
|
Jedan od visokih funkcionera nove poljske vlade najavio je reformu javnih medija - televizije, radija i agencije PAP, koji bi trebalo da budu „institucije kulture“, sa „misijom“, a implicitno je najavio i smenu šefova javnih medija. Pored toga, najavljeno je i da će lokalna štampa, koja je često u stranom vlasništvu, biti „vraćena Poljacima“. Nakon pobede na izborima konzervativne partije Pravo i pravda (PiP), čija vlada 16. novembra polaže zakletvu, komentatori u velikim poljskim medijima izrazili su zabrinutost zbog plana lidera te stranke Jaroslava Kačinjskog za ustavnu reformu, njegove sklonosti ka autoritarnoj vladavini, a podsećaju i na pokušaje kontrole javnih medija u periodu 2005-2007.
Javni mediji sada su komercijalna preduzeća u vlasništvu države. Sada će, kako je najavio novi vicepremijer Poljske i ministar kulture u konzervativnoj vladi Pjotr Glinski, biti pretvorene u nacinalne kulturne instutucije od državnog značaja.
„U lokalnoj štampi bismo želeli da promenimo vlasničke odnose. Kao i u bakarskom sektoru moći ćemo da kupimo medije od strnaih vlasnika ukoliko je moguće i da stvorimo naše institucije tog tipa ili razvijemo postojeće“, rekao je on.
Ove promene mogu se očekivati već u prvom polugođu 2016, ili čak ranije.
„Plan novih odredbi je gotovo završen a transformacije će sprovoditi Kšištof Čabanski u rangu opunomoćenika premijerke“ Beate Šidlo, rekao je Glinski. Čabanski, nekadašnji predsednik agencije PAP i javnog radija, izabran je kao poslanik na listi PiP na izborima 25. oktobra.
„Sadašnji javni mediji treba da postanu zaista javni, sa misijom“ i sa samo jednom osobom na čelu, poput Nacionalne opere i Nacionalnog muzeija, rekao je Glinski. Time je implicitno najavio i smenu sadašnjih lelnika javnih medija.
Na pitanje da li bi promene u tim meidjima mogle da se dogode i pre usvajanja novih zakona, rekao je da treba sačekati zakon.
„Zakon će omogućiti te promene. Čim ih dozvoli, u okviru demokratksog režima, promenićemo situaciju u javnim medjima jer smatramo da je ona patološka. Imamo kritički sud o šefovima javnih medija, koji su odgovorni za njihovo loše funkcionsanje“.
Reformom će se zameniti sadašnja pretplata taksom koju će plaćati svi obbeznici poreza na prihod.
Konzervativci žele kontrolu nad medijima
Ove najave mogu biti shvaćene kao potvrda stepnji koje su komentatori izneli u poljskim medijima nakon pobede Pravaa i pravde na izborima.
U dnevniku desnog centra Žečpospolita Jacek Nicinkjevič je rekao da nova vlada treba da razjasni da li će pokušati da kontroliše javne medije kao i 2005-2007. Inače, on je ocenio da je partija Kačinjskog „zaslužila da pobedi, već i zbog same detaljne i inovativne kampanje“, kao što je i Građanska pkatforma zaslžila da izgubi zbog slabe kampanje i toga što je izgubila dodir sa društvom.
Kako je preneo Bi-Bi-Si (BBC), list levog centra Gazeta Viborča izneo je zabrinutost zbog pobede Prava i pravde, ukaujući na to da je Kačinjski izrazio divljenje autoritarnoj vladi Viktora Orbana u Mađrskoj rečima „Budimpešta u Varšavi“.
Jaroslav Kurski iz Gazete Viborče ocenio je da bi plan vlade da ojača funkciju predsednika mogao da „naruši razdvajanje vlasti i da bude najveća opasnost za demokratiju“.
Pozvao je i na ujedinjenje svih snaga – civilnog društva, nezavisnih medija i stranaka koje se suprotstavljaju autoritarizmu, kako bi branili liberalnu demokratiju, oreneo je BBC.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|