Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ograničen saobraćaj u Parizu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.03.2014. |
|
|
|
|
|
|
Ulicama Pariza 17. marta mogu da se voze samo automobili čija registarska tablica se završava neparnim brojem, a narednog dana oni sa parnim tablicama. Ova mera uvedena je prvi put od 1997. godine zbog povećanog zagađenja vazduha, koje može da dovede do alergija i astme, dok se prisustvo najsitnijih čestica povezuje čak i sa rakom. Prema prvim izveštajima, vozači su dobro prihvatili ovu meru, koju je opozicija kritikovala. Ovakve mere u Evropi nisu tako retke, a primer je Italija u čijim gradovima se povremeno primenjuje.
U jutarnjim satima Državni centar za informacije o putevima saopštio je da u pariskom regionu ima ukupno 90 kilometara zakrčenja na putevima, što je prema rečima portparola tog centra oko dva puta manje nego što je uobičajeno.
Ministri su došli do policijske prefekture u Parizu u automobilima sa neparnim tablicama.
"Moramo da pokažemo primer", izjavio je jedan od njihovih vozača.
Veliki deo građana morao je da pronađe alternativni način za prevoz: zajednička vožnja s kolegama, rad od kuće ili javni prevoz.
Osim onih sa neparnim tablicama, u Parizu smeju da voze automobili sa više od 3 putnika, vozila auto-škola, taksi prevoznika, kao i vozila na struju i hibridni automobili.
Ovakva mera, koja je prethodni put u Parizu primenjena 1997. godine, izazvala je oprečne reakcije političkih stranaka, koje se pripremaju za lokalne izbore 23. marta, Predsednik desničarske opozicione Unije za narodni pokret (UMP) Žan-Fransoa Kope (Jean-Francois Cope) ocenio je da je ta mera doneta čisto radi promocije.
Vladajuća levica ima drugačiji pogled na stvari.
"Prvi put je jedna vlada preuzela odgovornost", rekla je ministarka zdravlja iz Socijalističke Partije Marisol Turen (Touraine).
Kazne do 35 evra
Da bi se ublažila neugodnost za građane, javni saobraćaj se ne naplaćuje, kao ni parkiranje u Parizu za vozila s parnim tablicama. Za nadzor primene ove mere angažovano je 700 policajaca na oko 60 kontrolnih punktova.
Prekršioci se izlažu kaznama od 22 evra ukoliko plate na licu mesta, i 35 evra nakon tri dana. Ukoliko odbiju da se vrate kući, zabraniće se kretanje automobilom.
Pored naizmenične vožnje, već nekoliko dana je, takođe zbog zagađenja, smanjena dozvoljena brzina za 20 ili 10 kilometara na čas, u zavisnosti od saobraćajnice.
Čestice u vazduhu mogu da izazovu astmu, alergi respiratorina i kardiovaskularna oboljenja, dok se smatra da su najsitnije čestice kancerogene.
Ministarka zadravlja Marisol Turen rekal je da je u francuskim klinikama od petka povećana poseta pacijenata usled zagađenja, posebno među malom decom, i da je to uticalo na odluku da se smanji saobraćaj.
Naizmenična vožnja uobičajena u Italiji
Mera naizmenične vožnje redovno se primenjuje u velikim italijanskim gradovima poput Rima, Milana i Napulja kada se zabeleži visok nivo zagađenja.
Kada se dostigne određeni nivo zagađenja, svaka opština ima pravo da propiše ovakvu meru naizmeničnog saobraćanaj vozila sa parnim i neparnim tablicama. Cilj je da se zagađenje iz vozila prepolovi.
Ovaj sistem osmišljen je još 70-ih godina 20. veka, ne zbog zagađenja, već zarad štednje goriva i smanjenja uvoza nafte i gasa u doba naftne krize. Mera se primenjivala nedeljom, a smenjivale su se parne i neparne tablice.
"Naizmenična vožnja" se ponovo pojavila 90-ih godina i primenjivala se ili nedeljom ili radnim danima u cilju borbe protiv zagađenja, pre svega gasova, a nedavno i suspendovanih čestica PM10.
Deo javnosti smatra da su porodice sa više automobila povlašćene, jer mogu da imaju po jedan automobil parnih i neparnih tablica i da uvek imaju odobrenje za vožnju. Opstine mogu da uvedu potuno zabranu vožnje za određene kategorije vozila koji najviše zagađuju. Takva mera primenjena je subotom u Rimu tokom dana u centru grada.
U Italiji se primenjuje i dan bez automobila, najčešće nedeljom , sa potpunom zabranom u određeno vreme u širokoj "zelenoj" zoni grada. Predviđeni su izuzeci za vozila na struju i hibridna vozila.
U 40-ak istorijskih centara, pre svega na severu i u centralnom delu zemlje, postoje zone ograničenog saobraćaja, gde pojedinci mogu da uđu samo uz specijalnu dozvolu, koja je često skupa i kupuje se na ogodinu dana, i to samo ukoliko vozilo ispunjava jasne ekološke standarde. U ove zone nekada se može ući bez propusnica, pre svega noću, a ponekad i nedeljom.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|