Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sušno vreme bez vetra uzrok porasta zagađenja
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Više evropskih zemalja se ove zime suočilo sa neuobičajenim vremenskim uslovima koje pre svega odlikuje nedostatak padavina, dok se sever Engleske bori sa poplavama izazvanim obilnim padavinama. Kraj 2015, koja bi mogla biti najtoplija godina u novijoj istoriji, u Evropi su obeležile gotovo prolećne temperature. Međutim, odsustvo padavina i vetra u gradovima je dovelo do porasta zagađenja vazduha. U Italiji je u mnogim gradovima zbog toga ograničen saobraćaj, a slične mere su tražili i građani Skoplja koji su protestovali 28. decembra zbog zagađenja. Povišene koncentracije finih čestica zabeležene su i u Beogradu.
Vremenski poremećaji se pre svega pripisuju fenomenu El Ninjo, nastalom usled promene temperature vode i fluktuacijr pravaca vetrova u tropskom delu Tihog okeana. Taj fenomen je posebno izražen ove godine.
Blagi vremenski uslovi nisu bez posledica - temerature iznad proseka, odsustvo vetra i kiše u dužem periodu dovode do izbijanja požara, a stabilno vreme doprinosi zagađenju vazduha.
Na severu Španije vatrogasci pokušavaju da ugase više od 130 šumskih požara, dok je u oblasti Kantabrija, na severu, vatrom zahvaćeno 2.000 hektara šume. Požarima je doprinelo toplo vreme sa procečnim temepraturama od 23 stepena Celzijusa, dok je tokom jeseni bilo malo padavina.
Lokalne vlasti smatraju da su požari podetnuti. Predsednik oblasti Kantabrija Migel Anhel Revilja je optužio "piromane" da su iskoritstili izostanak kiše koje nema od septembra i visoke temeprature, da podmetnu požare.
Zbog dugotrajnog sušnog perioda bez vetra došlo je do porasta zagađenja finim česticama u mnogim evropskim gradovima, pa i na Balkanu.
U Italiji će mnogi građani zbog toga morati da ostave vozila parkirana. Više gradova, uključujući Milano, Paviju, Rim i Napulj, odlučili su da zbog zagađenja koje uveliko prelazi dozvoljeni nivo, delimično ograniče saobraćaj tokom dana. Zabrana saobraćaja je odgovor na vanredne prilike, rekao je gradonačelnik Milana Đuliano Pizapija za list Republika.
I gradovi na Balkanu se suočavaju sa zagađenjem vazduha, a najveće probleme imaju gradovi u kotlinama poput Skoplja i Sarajeva.
Zbog povišenog zagađenja u Skoplju je oko hiljadu građana protestvoalo 28. decembra zahtevajući od vlasti da reaguju.
Koncentracija čestica prečnika 2,5 mikorna, koje su opasne jer mogu duboko da prodru u pluća, već mesecima je iznad 40 mikrograma po kubnom metru, što je prag dozvoljen propisima EU.
U Skoplju je zabeležena koncentracija od 254 mikrograma po kubnom metru, u Tetovu 368, u Kičevu 201, a u Velesu 103.
Demonstranti su tražili da se ograniči saobraćaj u gradskim sredinama, zabrani saobraćaj vozila sa dizel motorima i zatvore stare fabrike koje zagađuju. PM 2,5 su rezultat sagorevanja - drveta i goriva, pre svega dizela.
Vlasti su pozvale građane, pre svega bolesne, žene i decu, da ne izlaze napolje bez potrebe.
Zbog povišene zagađenosti vazduha vlasti Kantona Sarajevo donele su prošl nedelje odluku da deca do 28. decembra ne idu u skolu, a građanima su deljene maske kako bi se zaštitili od toksičnih čestica dok borave van kuća.
Beograd: Povećana koncentracija čestica PM 10
Zagađenje vazduha veće je i u Srbiji, posebno u gradskim sredinama.s obzirom na duge period bez vetra. U prometnijim gradskim ulicama zagađenje je uglavnom veće od dozvoljenog.
U prethodnih nekoliko dana u Beogradu registrovana je povećana koncentracija suspendovanih čestica PM10, koje vode poreklo od sagorevanja fosilnih goriva, odnosno saobraćaja i individualnih ložišta, rečeno je 29. decembra agenciji Beta u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Andrej Šoštarić iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd je rekao da pored "intenzivnih emisija porastu koncentracija suspendovanih čestica pogoduje i stabilno vreme, odnosno odsustvo padavina, vetra, kao i vertikalnog mešanja vazdušnih masa".
Šoštarić je kazao da je magla, koja je prethodnih dana prisutna u Beogradu, meteorološka pojava i da je odvojena od pojave aerozagadjenja.
Komentarišući pojavu zaga]ena u gradovima u regionu Šoštarić je ocenio da je "transfer zagadjujućih materija na velikim udaljenostima postojeća pojava, ali da taj transfer nema dominantan uticaj na povećane koncentracije suspendovanih čestica koje su ovih dana registrovane u Beogradu".
Prema njegovim rečima, ovakva situacija je karakteristična za zimske mesece u Beogradu, ali i u drugim velikim evropskim gradovima, kao što je Pariz.
"U ovakvim uslovima savetuje se oprez hroničnim bolesnicima, deci i starima uz preporuku ograničene fizičke aktivnosti na otvorenom", kazao je Šoštarić.
Izvor: AFP, Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|