Projekat podržali
Sponzori mreže
|
File: Put ka EU nije lagodna i udobna vožnja
|
|
|
Objavljeno : 29.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ova godina pruža velike mogućnosti za približavanje Srbije EU, ali Srbija mora da bude svesna da taj proces nije "lagodna i udobna" vožnja, poručio je 29. marta evropski komesar za proširenje Štefan File. On je u obraćanju poslanicima ukazao na značaj dovršetka reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije i saradnje sa Haškim tribunalom.
File je u obraćanju poslanicima u Skupštini Srbije kazao da Mišljenje Evropske komisije o kandidaturi Srbije, koje se očekuje u oktobru, predstavlja priliku za prelazak na sledeću fazu pridruživanja - dobijanje statusa kandidata a možda i datuma za početak pregovora. Za pozitivno mišljenje Komisije su, kako je ukazao, neophodne reforme.
"Dali smo vam mapu puta, ključne oblasti koje je Vlada Srbije unela u akcioni plan i koje treba realizovati", rekao je File i istakao da je u narednih nekoliko nedelja i meseci neophodno najhitnije sprovesti unutrašnje reforme.
"Saradnja sa Haškim tribunalom biće od ključnog značaja za zaključke u okviru mišljenja, kao i za odluku 27 država članica (EU)", kazao je File i dodao da je saradnja sa Tribunalom ne samo međunarodna, nego i moralna obaveza jer je potrebno obezbediti pravdu za žrtve i ostvariti dugoročno iskreno pomirenje.
File je naveo da su prioriteti Srbije na putu ka EU i promena izbornog zakonodavstva, adekvatno funkcionisanje nezavisnih regulatornih tela, utvrđivanje pravne sigurnosti i imovinskih prava, zaštita ljudskih prava i sloboda, pomirenje i regionalna saradnja, kao i pitanje Kosova.
Navodi o zamoru od proširenja EU su samo mit, naveo je File, istakavši da priključenje nije "lagana i udobna vožnja".
Prema njegovim rečima, potrebna je široka saglasnost u Srbiji o ključnim strateškim ciljevima i zakonima. Govoreći o neophodnosti hitnog sporovođenja reformi u Srbiji, File je istakao da EU ceni početak reforme pravosuđa ali da je u tom procesu bilo nedostataka i da očekuje da Visoki savet sudstva i Držvano veće tužilaca razmotre proces reizbora nosilaca pravosudnih funkcija na osnovu jasnih i transparentnih kriterijuma i uputstava.
Kada je reč o borbi protiv korupcije, evropski komesar je istakao da je neohodno ojačati pravni okvir i da Srbija mora da objavi rat organizovanom kriminalu i korupciji bez tolerancije, tako da niko ne ostane iznad zakona.
File je naveo da je potrebno da Srbija usvoji zakon o finansiranju političkih stranaka u skladu sa standardima EU i preporukama Venecijanske komisije, novu strategiju za borbu protiv korupcije i akcioni plan, a da posebnu pažnju treba posvetiti javnim nabavkama jer je to, kazao je, oblast veoma podložna korupciji.
File je pozdravio angažman predsednice parlamenta Slavice Đukić- Dejanović na pripremi teksta izmena izbornog zakonodavstva, navodeći da je neophodno ukinuti blanko ostavke i poštovati redosled kandidata na izbornim listama.
Govoreći o pomirenju i regionalnoj saradnji, File je kazao da Evropska komisija želi da vidi pozitivne korake na ispunjenje praktičnih potreba svih ljudi koji žive na Kosovu i da Evropska komisija ceni pozitivan duh u kojem je pokrenut dijalog Beograda i Prištine. "Nadamo se da će obe strane izvući najbolje rešenje iz ovog impulsa", kazao je File.
Evropski komesar za proširenje naveo je da su nedavno učinjeni važni koraci ka pomirenju u regionu, kao što su usvajanje Rezolucije o Srebrenici u Skupštini Srbije i sastanak predsednika Srbije i Hrvatske, Borisa Tadića i Ive Josipovića, u Vukovaru.
File se sastao sa potpredsednikom Vlade Srbije Ivicom Dačićem. Dačić je nakon sastanka kazao da je evropskom komesaru predao pisani dokument o onome što Srbija preduzima u pogledu lažnih azilanata i izrazio zadovoljstvo što je njihov broj, prema podacima evropskih organizacija, u februaru bio za 35% manji nego u decembru. On je naveo da će o tom pitanju razgovarati sa zamenikom nemačkog ministra unutrašnjih poslova koji boravi u Srbiji i da će 30. i 31. marta boraviti u Mađarskoj gde će o kontroli granice razgovarati s tamošnjim zvaničnicima.
"Ono što je veoma važno i o čemu smo razgovarali - ne postoji nikakava namera da se ograničava vizna liberalizacije već isključivo želja da se ova situacija drži pod kontolom kako to ne bi bio povod da se preduzimaju neke mere koje bi značile ograničenje vizne liberalizacije za naše građane", rekao je Dačić.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|