Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sud: Mladić može biti izručen
|
|
|
Objavljeno : 27.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Dan nakon hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića, odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu donelo je odluku da su ispunjeni uslovi za njegovo izručenje Haškom tribunalu. Mladićev advokat Miloš Šaljić to je rekao novinarima ispred Specijalnog suda u Beogradu i najavio da će se 30. maja žaliti na tu odluku. Ministar policije Ivica Dačić kazao je da je Mladić proteklih godina živeo sam, a glavni tužilac Haškog tribunala ocenio je da se Mladić nije mogao sam kriti 16 godina, od kada je podignuta optužnica.
"Pismeno ćemo tražiti da Mladić bude prebačen na Vojno-medicinsku akademiju u ponedeljak, kada će i sudsko veće odlučivati o tom našem zahtevu", kazao je advokat Mladićeve porodice po završetku saslušanja tog hašog optuženika.
Prema njegovim rečima, Mladić je odbio da se brani i nije u stanju da prati suđenje iako su lekari utvrdili suprotno.
Mladića su u pritvoru obišli i sin Darko i supruga Bosiljka, a sastanak sa njima trajao je dva i po sata.
Šaljić je kazao i da je Mladić potvrdio da je između 10 i 15 dana bio na mestu na kom je uhapšen ali i da nije hteo da iznosi podatke o tome gde se krio sve vreme.
Da li se mogao kriti bez jataka
Prema rečima ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice Dačića, Mladić je tokom proteklih godina živeo sam sa bratom, bez novca i veoma teško u Lazarevu kod Zrenjanina, gde je i uhapšen. Dačić je rekao novinarima na Fakultetu političkih nauka da je Mladić zato prazna priča o tome da je imao veliki broj jataka.
Ministar je rekao i da ne vredi njega pitati zbog čega je lokacija na kojoj je uhapšen prvi put pretresena kada je Mladić uhapšen i istakao da je policija u proteklim godinama radila po nalogu Tužilaštva za ratne zločine i da je tek pre nekoliko meseci uključena.
On je najavio da će biti sprovedena istraga o tome ko je učestvovao u skrivanju Mladića i da će biti procesuirani svi ukoliko bude bilo novih saznanja.
Background Prvu optužnicu protiv Mladića zbog genocida nad 7.000 Muslimana u Srebrenici, Tribunal je podigao 25. jula 1995, ali on je ostao begunac do 26. maja 2011. Tom optužnicom, koja je formalno još na snazi, Mladić je u 15 tačaka optužen za genocid i saučesništvo u genocidu; progon, istrebljenje i ubistva, deportacije, nehumana dela, terorisanje civila, okrutno postupanje, napade na civile i uzimanje međunarodnih talaca.
Tužilaštvo Haškog tribunala podnelo je u maju prošle godine sudijama predlog izmenjene optužnice protiv bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske zbog genocida i zločina protiv čovečnosti nad nesrbima tokom rata u BiH. Izmenjenom optužnicom, Mladiću se na teret u 11 tačaka stavljaju genocid, zločini protiv čovečnosti nad nesrbima i kršenja zakona i običaja rata tokom sukoba u BiH 1992-95.
Srbija ima obavezu da pronađe i poslednjeg haškog begunca, Gorana Hadžića.
Sa druge strane, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) ocenio je u razgovoru sa novinarima u Hagu da se general Ratko Mladić nije mogao kriti 16 godina sam, bez mreže za podršku.
Na pitanje da li veruje da se Mladić tako dugo mogao kriti "bez pomoći vlasti, vojske ili obaveštajnih službi Srbije", glavni tužilac je uzvratio mu je teško da odgovori na to pitanje. "Ali, jasno je da se niko ne može kriti 16 godina bez nečije pomoći i mreže za podršku. Mi smo u prošlosti vrlo insistirali da se krivično gone svi koji pomažu beguncima. Znamo da je 2006. propuštena važna prilika da Mladić bude uhapšen. Zatim je jedan broj članova njegove mreže uhapšen... Sada je suviše rano da kažemo ko su danas bili članovi njegove mreze", rekao je on.
Ne želeći da govori o operativnim detaljima jučerašnjeg hapšenja bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, Bramerc je podvukao da je "to rezultat dugotrajnog istražnog rada srpskih vlasti, delimično i u saradnji sa mojim timom na terenu".
"Nadamo se da su naše preporuke doprinele tome, ali odajemo priznanje srpskim vlastima na ispunjavanju njihove međunarodne obaveze", dodao je tužilac i izrazio nadu da će "vlasti Srbije nastaviti sa naporima da uhapse i poslednjeg begunca Gorana Hadžića".
Bramerc: Ne zna se koliko će trajati suđenje
Bramerc je kazao da je "nemoguće reći" koliko će suđenje bivšem vojnom lideru bosanskih Srba generalu Ratku Mladiću trajati, zato što ima mnogo "nepoznatih činilaca". Mladić mora da pripremi odbranu, videćemo kako će se organizovati, da li će se braniti sam ili će uzeti advokata... Teško je spekulisati koliko će mu vremena za to biti potrebno", kazao je tužilac u neformalnom susretu sa novinarima.
Na pitanje Bete da li je tužilaštvo spremno za suđenje Mladiću, Bramerc je podsetio da je više generala i drugih oficira Vojske Republike Srpske, koji su bili Mladićevi saradnici, već osuđeno pred Tribunalom za iste zločine. "Zato smo uvereni da su dokazi koje ćemo izvesti verodostojni i snažni. Na kraju će, naravno, odlučiti sudije", naglasio je glavni tužilac.
Bramerc je izjavio i da nema podataka o Mladićevom zdravstvenom stanju, ali da je siguran da je sudija u Beogradu i to uzeo u obzir donoseći rešenje da se Mladić može prebaciti u Hag.
Glavni tužilac je kazao i da je "potpuno svestan kritika zbog toga što suđenja pred Tribunalom često traju i po nekoliko godina". Naglasio je, međutim, da su predmet suđenja "veoma važni zločini koji su počinjeni tokom dugog vremenskog perioda".
"Ako govorimo o Mladićevoj optužnici, koja je ista kao Karadžićeva, govorimo o etničkom čišćenju u BiH i opsadi Sarajeva 1992-95; o genocidu u Srebrenici i uzimanju 'plavih šlemova' za taoce. To su veoma važni zločini. Biće potreban značajan broj svedoka. Dakle, da, potrebno je vreme, ali mi mislimo da je to neophodno", naznačio je Bramerc. Upitan da li će zatražiti objedinjavanje suđenja Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, Bramerc je rekao da je za takvu odluku isuviše rano.
On je sugerisao da bi, zato što su optužnice iste, objedinjeno suđenje bilo najbolje rešenje, ali da do Mladićevog hapšenja ono nije bilo moguće, a u ovom trenutku je od početka procesa Karadžiću prošlo 18 meseci.
AP: Mladić uhvaćen u rutinskoj pretrazi
Prema informacijama koje je od zvaničnika policije Srbije dobio AP, Mladić je uhvaćen u rutinskoj pretrazi dok je izlazio u šetnju u bašti.
Tri zvaničnika srpske policije kazali su da policija nije imala posebne obaveštajne podatke da se Mladić nalazi u kući svog rođaka u Lazarevu, pre nego što je istovremeno izvršila pretragu četiri kuće u tom vojvođanskom selu. Policijski zvaničnici, koji su tražili da ostanu anonimni, rekli su da su saznali da je Mladić pre oko godinu dana došao u selo Lazarevo, u kojem živi dosta Srba iz BiH.
Oni su rekli da se Mladić odmah identifikovao govoreći tiho i da je imao dva pištolja koja je predao policiji.
Zvaničnici su rekli da su četiri bela džipa sa oko dvadesetak maskiranih specijalaca polako ušla u Lazarevo oko 5.00 ujutro. To je prvi put da je policija izvršila pretragu u tom selu.
Mladić je bio budan, pošto nije mogao da spava, jer je osećao bolove, rekao je jedan zvaničnik AP-u.
Mladić je nameravao da izađe u šetnju kada su četiri čoveka s maskama i crnim uniformama bez znamenja preskočili ogradu i ušli u kuću i primorali ga da legne na pod.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|