Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poseta Merkelove važan signal regionu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 24.08.2011. |
|
|
|
|
|
|
Poseta nemačke kancelarke Angele Merkel Srbiji i Hrvatskoj, koja je završena razgovorima u Beogradu 23. avgusta, praćena je sa velikom pažnjom u regionu, kao i njene poruke pojedinim zemljama i stavovi koje je iznela o ključnim pitanjima na Zapadnom Balkanu, pre svega o odnosima Beograda i Prištine. Nakon posete nemačke kancelarke postalo je jasno da Beograd ne može da računa na napredak u integracijama bez unapređenja odnosa sa Prištinom. Njena poseta je značajna iz ugla regiona kao signal da je dobrodošao u EU, pod uslovom da ispuni neophodne kriterijume.
Poseta nemačke kancelarke Hrvatskoj i Srbiji došla je u ključnom trenutku za obe zemlje u procesu evropske integracije - za Zagreb u svetlu okončanja pregovora o pristupanju EU i kao potvrda tradicionalno dobrih odnosa i nemačke podrške, a za Beograd u kontekstu težnji da ove godine Srbija uđe u narednu fazu integracija i rešavanja nove krize u odnosima sa Prištinom, koja se isprečila na tom putu. Iako u drugom planu u odnosu na politička pitanja, za obe zemlje važna tema razgovora je bila i ekonomska saradnja sa Nemačkom, najjačom ekonomijom EU.
Poseta Merkelove regionu bila je povod i za špekulacije o razlozima posete i izboru zemalja koje je odlučila da poseti. Pojedini mediji u Srbiji i Hrvatskoj objavili su da je Angela Merkel trebalo da, pored Hrvatske i Srbije, poseti i Crnu Goru. Crnogorske vlasti su to demantovale, naglasivši da ta poseta nije bilo planirana.
Međutim, nedolazak Merkelove u BiH je, prema oceni člana nemačkog Bundestaga Rajnera Štinera (Reiner Stinner), svojevrsna poruka tamošnjoj javnosti, jer je nemačka kancelarka razočarana zbog neuspelih razgovora sa političkim liderima u BiH, u kojima je pokušala da pomogne u dva navrata, krajem prošle i početkom ove godine.
Dolazak Merkelove u Hrvatsku i Srbiju predstavlja, ipak, pozitivan signal za region. Nemačka kancelarka je stavila do znanja da sve zemlje jugoistočne Evrope mogu postati članice EU, ali da moraju da sprovedu reforme i unaprede svoje odnose.
Najviše pažnje su, međutim, privukle poruke koje je iznela u Beogradu o Kosovu, a koje su potvrdile da Beograd ima obavezu da ostvari što bolje odnose sa Kosovom da bi napredovao i integraciji u EU. Poruke Merkelove su naišle na odobravanje u Prištini, dok su nemački mediji u prvim izveštajima o poseti i razgovorima kancelarke sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem istakli se da razmimoilaženja u vezi sa Kosovom nisu prevaziđena. S tim se slažu i pojedini srpski analitičari koji ocenjuju i da je poseta nemačke kancelarke pokazala da proces evropskih integracija Srbije nije odvojen od rešavanja kosovskog pitanja.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je da je nakon posete Merkelove jasno da je Kosovo tačka sporenja za Berlin i Beograd i da je pitanje kako će te razlike biti prevaziđene. "Da bi se ove jasne razlike prevazišle potrebno je veliko političko i diplomatsko umeće Beograda", kazao je Stanković. On smatra da Beograd može da se nada statusu kandidata za članstvo u EU, ali da od pregovaračkog procesa sa Prištinom zavisi to kada će Beograd dobiti datum početka pregovora o pristupanju Evropskoj uniji.
Profesor na beogradskom Fakultetu političkih nauka Predrag Simić ocenio je da je prihvatanje Ahtisarijevog plana najvažnija poruka nemačke kancelarke i da je jasno da će posledica odbijanja tog plana biti blokada puta u Evropsku uniju. Simić je podsetio da Ahtisarijev plan predviđa neku vrstu autonomije za sever Kosova i dodao da će prihvatanje tog plana biti uslov da Beograd nastavi borbu za datum početka pregovora sa EU.
Dok se Srbija priprema za obnavljanje dijaloga sa Prištinom u okviru koga bi trebalo da bude rešeno pitanje carinskog pečata, koje je bilo povod za krizu i zaoštravanja na severu Kosova, hrvatska premijerka Jadranka Kosor 24. avgusta boravi u poseti Prištini gde će sa kosovskim zvaničnicima razgovarati, kako je najavljeno, pre svega o privrednoj saradnji.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|