Projekat podržali
Sponzori mreže
|
MMF dao preporuke budućoj Vladi Srbije
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Buduća Vlada Srbije će bez odlaganja morati da sprovede "giljotinu" propisa, izmene zakona o radu i reformu penzijskog sistema, kao i da smanji broj zaposlenih u javnom sektoru, preporučio je Međunarodni monetarni fond nakon posete Srbiji od 2. do 9. februara. Republičke vlasti će, ako žele da održe poverenje tržišta u Srbiju i pored činjenice da je zamrznut aranžman sa MMF-om, morati do juna da smanje diskrecione rashode i(li) da ne izdaju garancije javnim preduzećima preko iznosa definisanog u programu. U preporukama ove finansijske institucije objavljenim na sajtu Narodne banke Srbije (NBS) stoji i da nastavak aranžmana iz predostrožnosti od 1,1 milijarde evra zavisi od dogovora MMF-a i nove vlade o merama koje će eliminisati dodatnu potrošnju i povećanje duga.
Preliminarno je dogovoreno da će se misija MMF-a vratiti u Beograd sredinom 2012. da bi razgovarala sa novom vladom o koracima potrebnim da se nastave revizije programa.
Aranžman sa MMF-om je zamrznut jer je Vlada budžetom za 2012. predvidela fiskalni deficit najmanje za 1% BDP veći nego što je dogovoreno tokom revizije aranžmana krajem 2011. Kako je precizirano, MMF očekuje da će fiskalni deficit u ovoj godini dostići najmanje 5,25% BDP umesto 4,25% BDP koliko je predviđeno fiskalnim programom iz novembra prošle godine. Uz to, postoji dodatni rizik da deficit bude veći i od 5,25%, piše u preporukama MMF-a, objavljenim posle nedavne posete misije Srbiji.
MMF je istakao da su preveliki broj propisa kao i brojne takse na lokalnom i centralnom nivou opterećenje za privatni sektor zbog čega ih treba smanjiti.
MMF smatra da Srbija odmah posle izbora treba da donese plan srednjoročnih reformi kako bi se dug spustio na održiv nivo ispod zakonom propisane granice od 45% BDP. MMF ocenjuje da su već sada potrebe Srbije za otplatom duga visoke zbog čega finansiranje višeg deficita od planiranog predstavlja problem. Ako želi da poveća deficit za ovu godinu, Vlada će morati da donese program srednjoročnih reformi.
To znači da će Vlada morati da smanji subvencije i transfere, kao i da smanji zarade u onim državnim sektorima gde one nisu u skladu sa pravilima o indeksaciji.
Uz to, MMF preporučuje povećanje stope poreza na dodatu vrednost "koja je i dalje jedna od najnižih u regionu" i proširenje poreske osnovice poreza na dobit preduzeća, zakona o imovini i na dohodak građana. Preporučuje se i reforma zaposlenosti u javnom sektoru, uključujući zdravstvo i obrazovanje, racionalizaciju državnih i društvenih preduzeća i penzionu reformu.
S obzirom da su izdvajanja iz budžeta za penzije velika, i da je stanovništvo Srbije sve starije, buduća Vlada ima dve opcije: ili će drastično smanjiti odnos između poslednje plate i prve penzije koju penzioner primi, ili će podići starosnu granicu za penzionisanje kako bi se broj zaposlenih na jednog penzionera povećao.
Ipak, kako se navodi, druga opcija se smatra poželjnijom, pošto bi prva opcija možda podrazumevala veliko smanjenje penzija što nije socijalno prihvatljivo.
Sledeća vlada bi trebalo da razmotri sveobuhvatnu poresku reformu koja obuhvata smanjenja socijalnih doprinosa i povećanje indirektnih poreza i poreza na imovinu.
Dugovi javnih preduzeća takođe opterećuju budžet zbog čega treba nastaviti privatizaciju društvenih preduzeća i prodaju sporednih delatnosti. Naročito se ističe da treba poboljšati transparentnost u radu javnih preduzeća tako što će se redovno objavljivati finansijski izveštaji a direktori birati isključivo na osnovu profesionalnih kriterijuma.
Prvi korak nove vlade u oblasti rada treba da bude usvajanje ranije dogovorenih izmena zakona o radu tako da se ubuduće otpremnine računaju samo na osnovu staža kod poslednjeg poslodavca i da se ugovor o radu na određeno vreme produži sa jedne na tri godine.
MMF je upozorio i na visoku nezaposlenost u Srbiji. "Stopa nezaposlenosti je porasla na preko 24% i predstavlja jedan od ključnih razloga za zabrinutost u narednom periodu", ukazao je MMF.
MMF je naveo i da se, i pored pogoršanja globalnog ekonomskog i finansijskog okruženja, poverenje investitora u Srbiju uglavnom održalo.
MMF očekuje da će se inflacija koja je početkom 2011. dostigla najviši nivo od skoro 15%, približiti ciljanoj stopi Narodne banke Srbije, uz dozvoljeno odstupanje početkom 2012. godine.
"S obzirom na to da se očekuje da će se evro zona opet naći u recesiji, očekuje se da će BDP Srbije zabeležiti rast od samo jednog procenta ove godine", navodi MMF, uz napomenu da se njegovo predviđanje poklapa sa prognozom Narodne banke Srbije.
Prema oceni MMF-a, ekonomska aktivnost u Srbiji je i dalje ugrožena zbog velikih ukupnih potreba za finansiranjem platnog bilansa i javnog sektora. "Mada su devizne rezerve i državni depoziti Srbije značajni, pokrivanje potreba za finansiranjem u slučaju ozbiljnog poremećaja na tržištu, predstavljalo bi izazov", ukazao je MMF.
Izvor: Euractiv.rs, Beta
Foto: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|