Stampa
Stanje ljudskih prava u 2011. pogoršano  

Objavljeno : 02.04.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Stanje ljudskih prava u Srbiji u 2011. i pored određenog pomaka na zakonodavnom planu objektivno je gore nego u 2010. godini, a glavni razlog za to su ekonomska kriza i ponašanje vlasti, rečeno je 2. aprila na predstavljanju izveštaja Beogradskog centra za ljudska prava. U izveštaju se navodi da je Parada ponosa zabranjena bez legitimnog razloga. Kao zabrinjavajuće pojave izdvojen je i trend jačanja nacionalističe desnice zbog socijalnog nezadovoljstva i vrlo malo poverenje građanja u pravosuđe.

 

"Negativni trend u društvu je zabrana Parade ponos koja je 2. oktobra 2011. trebalo da se održi u Beogradu. To je jedan od najupadljivijih primera popuštanja takozvanim patriotskim snagama", kazala je izvršna direktorka Beogradskog fonda za ljudska prava Vesna Petrović na predstavljanju izveštaja "Ljudska prava u Srbiji u 2011".

 

U izveštaju se navodi da je Parada ponosa zabranjena bez legitimnog razloga i da je time Srbija povredila pravo građana na slobodu mirnog okupljanja.

 

Govoreći o reformi pravosuđa u Srbiji, Petrovićeva je kazala da je nažalost i u 2011. reforma nastavljena sa trendom velikih grešaka i propusta i stvoren je utisak da je reforma na krivom putu.

 

Petrovićeva je navela da zabrinjava nizak nivo poverenja građana u pravosuđe, kao i trend porasta predstavki Evropskom sudu za ljudska prava protiv Srbije u 2011. Ona je dodala da se Srbija nalazi na sedmom mestu po broju predstavki tom sudu iza Rusije, Turske, Ukrajine, Rumunije, Italije i Poljske, ali sve te države imaju mnogo veći broj stanovnika.

 

Prema njenim rečima, u 2011. Evropski sud za ljudska prava u odnosu na Srbiju doneo je 12 presuda, za naknadu nematerijalne štete isplaćeno je iz budžeta blizu 300.000 evra, a najveći broj predstavki podnosi se zbog dugog trajanja postupka i neizvršenja pravosnažnih presuda sudova u Srbiji.

 

Ona je upozorila da zabrinjava i što je socijalno nezadovoljstvo usmereno ka jačanju nacionalističke desnice.

 

Petrovićeva je navela da je problem što je procenat nezaposlenih u Srbiji među najvišima u svetu, što se broj građana koji žive ispod linije siromaštva popeo i do trećine, kao i što se širi sistemska korupcija.

 

Novinar Ivan Protić kazao je da su u 2011. napadi i pristisci na novinara nastavljeni bez odgovarajućeg odgovora vlasti. Prema njegovim rečima, građanska svest i akcija su na skromnom niovu, ali svest građana o pravima koja imaju pokazuje tendenciju blagog rasta.

 

Objavljivanje izveštaja za 2011, u kojem se takođe navodi da su Romi najugroženija etnička grupa, podržala je Ambasada Holandije.

 

Izvor: Beta

Foto: Beta

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar