Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sanino: Reforme i Kosovo ključni za pregovore
|
|
|
Objavljeno : 04.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srbiju nakon dodeljivanja statusa kandidata očekuje ispunjavanje uslova za otvaranje pregovora o članstvu u EU a za to će biti potrebno da nastavi reforme i unapredi odnose sa Prištinom. To je u Beogradu 4. aprila potvrdio zvaničnik Evropske komisije Stefano Sanino na sastanku na kome su razmotreni izazovi i novi koraci koji Srbiju očekuju u pridruživanju. On je poručio da Srbija nije sama u tom procesu već da je reč o "zajedničkom putovanju", u kome može da računa na podršku EU. Predsednik Srbije Boris Tadić je na sastanku rekao da bi pregovori mogli da traju pet do sedam godina.
Na sastanku stručne grupe Koordinacionog tela za proces pristupanja EU u Beogradu Sanino je rekao da će za otvaranje pristupnih pregovora Srbije i EU biti neophodno da Srbija nastavi reforme i da unapredi odnose sa Prištinom. "Potrebni su dalji napori ka vidljivom i održivom poboljšanju odnosa sa Kosovom", rekao je on.
On je rekao i da treba očuvati zamah reformi, ocenivši da "još u mnogim oblastima" treba dalje raditi. Posebno je naveo reformu državne administracije i završetak reforme sudstva.
Sanino koji je generalni dirketor Generalnog direktorata Evropske komisije za proširenje kazao je da je dodeljivanje statusa kandidata za članstvo u EU važan korak u pridruživanju Srbije koji otvara novu fazu integracija.
On je istakao da je to zajedničko putovanje u kome Srbija ima podršku evropskih institucija. "Dodeljivanje statusa kandidata je snažan signal Srbiji da je za građane i vlade zemalja EU ona dobrodošla", rekao j on i dodao da je ta odluka, koja je doneta u martu, rezultat napora koji je Srbija učinila proteklih godina i postignutih rezultata.
Srbija je napravila neke dobre izbore proteklih meseci, poput saradnje sa Haškim tribunlom, rekao je Sanino i naveo da je "taj politički napor da se zatvore poglavlja iz prošlosti i problemi nasleđeni iz vremena Miloševića, nešto što treba da se uradi".
Sanino je posebno istakao ekonomske koristi pridruživanja i kandidature za članstvo, pre svega kao podsticaj investicijama i otvaranju radnih mesta. On je naveo da približavanje EU predstavlja podstrek za trgovinu i dodao da se trgovinska razmena izmejdu starih i novih clanica EU povećala za tri puta u poslednjih deset godina.
Status kandidata omogućiće Srbiji i da prisustvuje nekim sastancima tela EU koji se tiču zemalja kandidata, uključujući i sastanak ministara finansija i ekonomije 15. maja, dodao je Sanino i podsetio da će zahvaljujući statusu kandidata sada imati pristup svim komponentama pretpristupnih fondova EU (IPA).
Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević je rekla da Srbija već ima strukturu za pregovore o članstvu koja je formirana posle potpisivanja Sporazuma o stabilizacije i pridruživanju. Ona je već korišćena i pri izradi Nacionalnog plana za integraciju u EU i u pripremi odogovora na Upitnik Evropske komisije. Delević je ponovila da je Nacionalni plan za integraciju u protekle četiri godine ispunjen 80%, a na nivou zakona 89%.
Predsednik Srbije Boris Tadić je rekao da bi proces pristupnih pregovora Srbije sa EU mogao trajati pet do sedam godina, i naglasio da pitanje vremena nije suštinsko u procesu približavanja EU. "Koliko vremena - to nije suštinsko pitanje, već je to koliko kvalitetno će se osposobiti svaki deo društva", kazao je Tadić.
Tadić je ocenio da Srbija danas nije "društvo konfliktnih potencijala" kao pre četiri godine. "Danas je srpsko društvo drugačije društvo, a to je posledica reformi koje su rezultirale statusom kandidata" za članstvo u EU, kazao je Tadić.
On je ocenio da je put koji je Srbije prošla prethodnih godina bio "bremenit iskušenjima" i da je pred zemljom rešavanje još kompleksnih problema i novih iskušenja, ali je izrazio optimizam u pogledu budućnosti. "Veliki sam optimista zbog postignutog. Pregovori sa EU obavljaće s u kompleksnim okolnostima, pored ostalog zbog specifičnosti kosovskog izazova", kazao je Tadić i dodao da se problem Kosova mora rešavati sa "drugačijom kreativnošću".
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|