Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Godinu dana od embarga: Manje srpske robe na Kosovu    

Objavljeno : 01.10.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Godinu dana nakon završetka dvomesečnog embarga na uvoz srpske robe na Kosovo, plasman proizvoda iz Srbije na tom tržištu je pao gotovo za petinu što su iskoristili makedonski i albanski izvoznici, ali i kosovski proizvođači hrane, tvrde za EurAktiv kosovske institucije i privredna udruženja. Tvrdnje o padu izvoza potkrepljuju kako ovdašnja tako i prištinska zvanična statistika. Srbija je i dalje treće uvozno tržište Kosova, dok je Kosovo tek 10. izvozno tržište Srbije. Analitičari procenjuju da ima potencijala za rast izvoza, ali tek ako se uklone političke prepreke poput necarinskih barijera i problema na administrativnim prelazima koje gotovo svakog meseca otežavaju plasman srpskih proizvoda na kosovskom tržištu.

 

U supermarketu Toni u Prištini, ukusno uređenom prodajnom prostoru, danas dominira strana roba. Tu su sokovi iz Slovenije i Grčke, ali i iz kosovskih pogona. Kupci mogu da biraju između kosovskog i turskog keksa, a od srpskih slatkiša najzastupljeniji je Bambi iz Požarevca.

 

U odeljku sa kućnom hemijom „vladaju“ deterdženti iz Slovenije, nešto albanskih proizvoda, ali ipak je najveća ponuda praška meriks (Merix) iz Kruševca. U frižiderima sa mlekom i mlečnim proizvodima skoro da nema nijednog proizvoda iz Srbije.

 

U poređenju sa periodom od pre godinu dana kada je Kosovo uvelo embargo na uvoz srpske robe, nacionalno poreklo robe na kosovskim rafovima se značajno promenilo. Dvomesečna zabrana ulaska robe proizvedene u Srbiji uticala je tako da se u poslednjih godinu dana za skoro petinu smanjila ponuda te robe na kosovskom tržištu.

 

I srpska i prištinska statistika ukazuju na trend pada uvoza iz Srbije u poređenju sa periodom pre blokade. Međutim, primetno je da se po okončanju blokade mesečni uvoz iz Srbije na Kosovo oporavio, iako se nije vratio na nivo pre krize. Oporavak izvoza je argument više ovdašnjih zastupnika interesa Srbije na tom tržištu da se kvalitetna roba ne može tako lako zameniti.

 

Informacije koje Privredna komora Srbije dobija od kompanija pokazuju da trenutno nema nikakvih problema u plasmanu robe na Kosovu, iako je u aprilu i maju bilo zastoja. O trenutnoj zastupljenosti domaćih proizvođača na tržištu Kosova ni PKS nema istraživanja, osim posredno preko distributera.

 

U kosovskim marketima navode za EurAktiv da je srpska roba zamenjena robom iz regiona, najviše makedonskom, što potvrđuju izveštaji Statističkog zavoda Kosova.

 

Kosovska vlada odlučila je 16. jula 2011. da uvede zabranu uvoza robe iz Srbije i tako primeni mere reciprociteta zbog odluke Beograda da ne prizna kosovski carinski pečat. Mere reciprociteta su ukinute nakon sporazuma u Briselu 2. septembra. Tada su pregovarački timovi Beograda i Prištine postigli sporazum o carinskom pečatu, na kome će pisati "Carina Kosova" bez ikakvih državnih obeležja čime je formalno završen uzajamni trgovinski embargo.

 

Kosovske vlasti su prvi ulaz kamionima sa srpskom robom dozvolile 16. septembra 2011.

 

Predstavnici Privredne komore Kosova, carine i Ministarstva trgovine Kosova procenjuju za EurAktiv da je primena prošlogodišnjeg embarga u značajnoj meri doprinela izlasku ovih roba sa kosovskog tržišta i rastu uvoza iz regiona i Turske, ali nemaju tačne podatke koliko je manje srpske robe u ponudi.

 

”Iako nemamo konkretnih istraživanja, iz informacija koje imamo roba koja je tokom primene mera reciprociteta iz drugih država ušla na Kosovo i dalje je ovde prisutna. Radi se o oko 20% roba koje su zamenile robu iz Srbije”, kaže za EurAktiv generalni sekretar privredne komore Berat Rukići.

 

On ističe da je zbog dugogodišnjeg tradicionalnog prisustva robe iz Srbije na Kosovu, ali i navika kupaca i kvaliteta robe, do uvođenja embarga ona bila dominantna na kosovskom tržištu. Međutim, uvođenjem sankcija polovinom jula 2011. srpska roba zamenjena je proizvodima iz Makedonije, a pravu ekspanziju kosovskom tržištu imala je roba iz Turske.

 

”Prehrambeni proizvodi su jednim manjim delom zamenjeni kosovskim proizvodima, ali su na Kosovo ušli proizvodi iz Albanije, Makedonije i Turske”, kaže Rukići.

 

Pad u izvozu hrane

Background

Kosovo poslednjih godina beleži konstantan spoljnotrgovinski deficit koji u proseku iznosi oko dve milijarde evra, ali izvoz ipak raste. Izvoz Kosova je 2011. iznosio 312 miliona evra, a uvoz 2,479 milijardi evra.

 

Prema podacima Narodne banke Kosova, Kosovo više od 70% trgovinske razmene realizuje sa zemljama EU i članicama CEFTA. Glavna izvozna tržišta za kosovske proizvode su Italija i Nemačka. Kad je reč o uvozu, zemlje CEFTA su glavni trgovinski partneri.

 

Uvoz iz EU je na kraju prošle godine dostigao 941,7 miliona evra što predstavlja godišnji porast od 14,7% u poređenju sa prethodnom godinom. Najveći deo uvezene robe iz EU dolazi iz Nemačke (11,8% ukupnog uvoza) i Italije (6,3% uvoza).

 

Od zemalja CEFTA, najveći deo uvezene robe je iz Makedonije i Srbije, koje imaju učešće od 14,7% odnosno 10,9 % ukupnog uvoza Kosova. U poslednjih šest godina Kosovo je iz Srbije uvezlo robu koja je činila oko 12,1% ukupnog izvoza, a čak i nakon donošenja Deklaracije o nezavisnosti 2008. rast uvoza se nastavlja. Udeo Srbije u ukupnom kosovskom izvozu od oko 11% nije se, međutim, mnogo menjao.

 

Statistika pokazuje da je Srbija treće uvozno tržiše Kosova, posle Makedonije i Nemačke, sa udelom od oko 11% u ukupnom uvozu. Sve do uvođenja embarga, uvoz iz Srbije je beležio veliki mesečno rast, u junu čak 24%, da bi već u julu 2011. značajno usporio na 2,9%, pokazuju podaci Narodne banke Kosova (NBK).

 

U slabljenju pozicija srpskih kompanija, šansu su videle Makedonija, Albanija i Hrvatska. Uvoz iz Makedonije je za dva meseca toliko skočio da je ova zemlja zauzela dominantnu poziciju u uvozu Kosova sa 16%. Skoro se duplirao i uvoz robe iz Albanije i Hrvatske, ako se porede drugo i treće tromesečje 2011.

 

Na primer, u junu 2011. Kosovo je uvezlo hranu iz Srbije za 6,2 miliona evra, mesec dana kasnije se vrednost uvoza gotovo prepolovila na 3,7 miliona, da bi u avgustu na tržište ušla hrana vrednosti od samo 1,3 miliona evra, pokazuje godišnji izveštaj Narodne banke Kosova za 2011.

 

U istom periodu jun - avgust 2011. uvoz hrane iz Makedonije se više nego duplirao, sa 2,1 miliona evra u junu na 5,3 miliona u avgustu. Slični trendovi važe i za uvoz robe iz Albanije.

 

Prema oceni NBK, embargo prema srpskoj robi nije uticao na ukupnu vrednost uvoza na Kosovo, već je samo roba poput hrane, povrća i minerala zamenjena robom iz Makedonije i Albanije.

 

U Ministarstvu za trgovinu i industriju Kosova ocenjuju da je zabrana ulaska srpske robe dala i značajne rezultate u omogućavanju izvoza kosovske robe na tržište Srbije odnosno da je u mnogome smanjila troškove transporta robe koja se preko Srbije tranzitno šalje u druge države. U tom ministarstvu, međutim, nemaju tačne podatke o tome koliko je na kosovskom tržištu sada manje robe iz Srbije u odnosu na period pre uvođenje mere reciprociteta.

 

Statistika potvrđuje pad

 

Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), Srbija je u 2011. isporučila na Kosovo robu u vrednosti 369, 8 miliona dolara što je u odnosu na 2010. manje za 5,5%. Međutim, ako je ukupan izvoz Srbije u tom periodu bio 20% veći, dolazimo do zaključka da je pad izvoza na Kosovo bio još veći, istakao je za EurAktiv savetnik u Birou za regionalnu saradnju PKS Mitar Pržulj.

 

Srbija je prošle godine put Kosova najviše izvozila struju, crep, teška ulja, butan, prehrambene proizvode, dizel, pšenicu i lekove. Najznačajniji isporučioci robe na Kosovo, prema podacima PKS su EPS, Potisje Kanjiža, Dijamant, Linzer agro trejd (Trade), Konzul Novi Sad, Žitosrem, Taksi petrol, Nenkel, Holcim, NIS, Tetra Pak i tako dalje.

 

Prema podacima PKS, u 2012. je došlo do pada izvoza cele republike od 8%, dok je pad isporuka na Kosovo nešto veći -13,8% u odnosu na prvih šest meseci 2011. Razlog su, smatra Pržulj, necarinske barijere i problemi na administrativnim prelazima.

 

Međutim, osnovni razlog pada je embargo kosovskih vlasti za uvoz srpske robe u julu 2011.

 

Pržulj je istakao da su mogućnosti isporuke robe na Kosovo znatno veće nego što je stanje na terenu. Ako bi se otklonile postojeće necarinske barijere i problemi oko deklaracija i pečata srpske robe, mogućnosti plasmana domaće robe na Kosovo bile bi dva puta veće, ocenio je Pržulj.

 

„Ako znamo da imamo suficit sa Kosovom od oko 390 miliona dolara u 2010, otklanjanjem prepreka to tržište bi moglo da skoči sa trenutno desetog na četvrto, peto mesto po vrednosti domaćeg izvoza što bi bio ogroman podsticaj za srpsku privredu“, ocenio je Pržulj. Kako je rekao, postoje realne šanse za povećanje, ali se moraju eliminisati problemi političke prirode.

 

On smatra da je srpska roba na Kosovu je tradicinonalno prisutna i da je potrošači neće tako lako zameniti robom turskog i hrvatskog porekla. „Kad se kaže ulje, oni odmah pomisle na Dijamant koji je najzastupljeniji na tržištu“, ilustruje Prželj.

 

Prema podacima kosovskog zavoda za statistiku pad je veći nego što se procenjuje u Srbiji. Za prvih pet meseci ove godine Kosovo je iz Srbije uvezlo robu u vrednosti 94,3 miliona evra (oko 121,5 miliona dolara), što je 24% manje u odnosu na isti period 2011. godine, pokazuju podaci kosovskog zavoda.

 

Šansa za kosovske proizvođače

 

Srpskim proizvodima niko ne spori kvalitet, ali dvomesečna blokada je otvorila prostor za robu iz regiona, Turske ali i onu proizvedenu u pogonima na Kosovu. Primera radi, Kosovska alijansa za biznis vodi već dve godine unazad akciju čiji je cilj da građani Kosova više koriste robu sa Kosova.

 

Predsednik Alijanse Agim Šahini kaže da su postignuti značajni rezultati i da je tome doprinela i mera reciprociteta koja je prošle godine preduzeta u odnosu na robu iz Srbije. On ocenjuje da je sada na kosovskom tržištu sigurno do 25% manje robe poreklom iz Srbije.

 

Vlasnik preduzeća za proizvodnju keksova ”Ljiri” u Prizrenu, Ismet Kalenderi kaže da je zaustavljanje srpskih kamiona na administrativnim prelazima uticalo na povećanje proizvodnje ali i prometa tih proizvoda. ”U vreme mera mi smo imali za 20% veću proizvodnju i promet. Taj trend nije zadržan, ali je i sada promet naših proizvoda veći u odnosu na period od preduzimanja mera reciprociteta”, kaže Kalanderi.

 

Vlasnik trgovinske radnje ”Olti” u Prištini potvrđuje da je potražnja za proizvodima u Srbiji pre uvođenja mera reciprociteta bila veća za 10 do 15% u poređenju sa sadašnjim periodom.

 

”Najviše od prozvoda iz Srbije prodajemo prehrambenu robu i deterdžente. Taj procenat je manji u odnosu na period pre uvođenja mera”, kaže on.

 

Iako su konditorski proizvodi Bambija iz Požarevca među najzastupljenijim proizvodima u korpama kosovskih potrošača, direktor kompanije Miroslav Miletić priznaje da je embargo naneo štetu njegovoj kompaniji.

 

Tokom dva meseca trajanja embarga isporuke su bile obustavljene, neke pozicije ova kompanija je izgubila i bilo je potrebno određeno vreme da se situacija normalizuje.

 

Uz zabranu ulaska, ta i druge kompanije koje izvoze na Kosovo protiv sebe su imale i nekoliko kampanja Pokreta Samoopredeljenje Albina Kurtija kojima su potrošači pozivani da ne kupuju srpsku robu. Međutim, te kampanje do odluke o reciprocitetu nisu davale neke značajnije rezultate, ali je uvođenje mera iskorišćeno za kampanju protiv ovih proizvoda.

 

“Bez obzira na sve te prepreke, tržište priznaje samo kvalitet, a potrošači veruju i dalje svom višegodišnjem pozitivnom iskustvu čak i kad neko negira javno vaš kvalitet,” smatra direktor Bambija.

 

„Plazma kao brend broj jedan sa ovih prostora, i najvoljeniji proizvod godinama unazad, može da nestane sa polica na par meseci, ali se jako brzo vraća jer ga tržište previše dobro poznaje i traži“, zaključuje Miletić.

 

Pišu: Ivana Pavlović i Gzim Badžaku

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA