Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU traži promenu ustava kao deo reforme pravosuđa
|
|
|
Objavljeno : 20.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ministar pravde i državne uprave u Vladi Srbije Nikola Selaković izjavio je 20. marta da su iz Evropske unije stigle sugestije na nacrt strategije reforme pravosuđa, koje ukazuju na to da treba načiniti promene u Ustavu Srbije. Na javnoj raspravi o nacrtu strategije rečeno je da će osnovni indikatori u reformi pravosuđa, koje će pratiti Ministarstvo, biti dužina trajanja sudskog procesa, cena koštanja postupka i broj rešenih predmeta.
"EU je zahtevala od svih zemalja koje su postale članice da promene ustav. Sve zemlje su prošle kroz to, i to je preduslov koji moramo da ispunimo", rekao je Selaković u Palati Srbije, na javnoj raspravi o radnoj verziji Nacionalne strategije reforme pravosuđa za period od 2013. do 2018. godine.
Selaković je dodao da ova strategija treba da "premosti jaz" koji je nastao između "neuspele reforme pravosuđa 2009. godine i ideala uspešnog i kvalitetnog pravosuđa". On je rekao da se strategija ne zasniva na "grubim rezovima", već na praćenju i analizi situacije.
"Sprovedena analiza pokazuje da je strategija most sa pet nosećih stubova, odnosno načela. A to su nezavisno, nepristrasno, pravedno, stručno i efikasno pravosuđe koje će pravdu činiti dostupnom svim građanima", rekao je ministar.
On je dodao da je neophodno nadzirati proces sprovođenja strategije i istakao da njena izrada i implementacija treba da budu transparentne.
Francuski ambasador u Srbiji Fransoa-Gzavije Denio pozdravio je izjavu ministra pravde Srbije Nikole Selakovića da će Srbija na putu ka EU morati da promeni sadašnji Ustav.
"Neophodno je obezbediti nezavisnost sudija i tužilaca i ključno je staviti tačku na izbor sudija i tužilaca u parlamentu, zbog čega će biti potrebno promeniti Ustav" rekao je Denio na javnoj raspravi o nacrtu Nacionalne strategije reforme pravosuđa u Palati Srbije.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da se nada da će mišljenje Evropske komisije o nacrtu strategije "biti uzeto u obzir", dodajući da je nezavisno, efikasno, odgovorno i stručno pravosuđe "princip na kom mora da insistira svaka zemlja".
"Mi imamo običaj da kažemo da je spora pravda uskraćena pravda. Srbiji je neophodna efikasnost pravosuđa, odnosno da sudije donose brze ali pravične odluke", rekao je Dežer.
Dežer i francuski ambasador posebno su istakli značaj rada Pravosudne akademije u Beogradu, koja sprovodi programe stalne obuke sudija i tužilaca.
Zemanica šefa Misije OEBS-a u Srbiji Pola Tide rekla je da se nada da će konačan predlog strategije obezbediti pošteno pravosuđe, koje je "moćan instrument za borbu protiv korupcije i kriminala, i koje će vratiti poverenje građana, ali i investitora".
Dežer, Denio i Tide saglasili su se da bi sudije i tužioci morali da prođu kroz obuku na Pravosudnoj akademiji pre nego što preuzmu funkcije jer je to, prema njihovoj oceni, "jedan od načina da se eliminiše politički uticaj na njihov rad".
Kriterijumi za ocenu reforme
Pomoćnik ministra pravde Srbije Čedomir Backović izjavio je da je radna verzija nacionalne strategije reforme pravosuđa "spisak lepih želja" koju tek treba primeniti. Backović je na javnoj raspravi o reformi pravosuđa rekao da je odlučeno da se prvo preciziraju ključna načela, a kasnije detalji koje treba rešiti.
Obrazlažući nacrt strategije za reformu pravosuđa, Backović je rekao da se ona zasniva na pet ključnih načela - nezavisnost, odgovornost, stručnost, nepristrasnost i kvalitet.
"Da ova strategija kao i mnoge pre nje ne bi ostala samo slovo na papiru u njoj se nalaze indikatori kojima će se meriti primena i napredak u reformi", rekao je on.
Kao osnovne indikatore koje će Ministarstvo pratiti u reformi pravosuđa, Backović je naveo dužinu trajanja sudskog procesa, cenu koštanja postupka i broj rešenih predmeta.
Pomoćnik ministra je rekao da će finansijska sredstva za primenu strategije biti obezbeđena kroz donacije, pretpristupne fondove Evropske unije i budžet Srbije.
Backović je rekao i da strategija o reformi pravosuđa "definiše institucionalizaciju odgovornosti".
"To znači da njena implementacija neće zavisiti od novog šefa već će neko ko dođe morati da ponaša odgovorno i kako je to normativno uređeno", rekao je Backović.
Pomoćnik ministra je rekao da je pravna predvidljivost uslov za efikasnije i pravično pravosuđe. Prema njegovim rečima, pravna predvidljivost znači uniformisanu primenu zakona, odnosno da se za isto ili slično činjenično stanje primenjuje ista pravna norma.
U javnoj raspravi o nacrtu strategije za reformu pravosuđa učestvovali su predstavnici ministarstva, pravosudnih institucija, advokatskih komora i udruženja tužilaca.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|