Projekat podržali
Sponzori mreže
|
File: Pregovori na dohvat ruke, potrebna reforma pravosuđa
|
|
|
Objavljeno : 26.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Štefan File rekao je 26. aprila u Beogradu da je otvaranje pregovora o pristupanju Srbije EU "na dohvat ruke", ali da je potreban napredak u reformama, pre svega u pravosuđu i borbi protiv korupcije. File je ponovio i da je za pozitivnu odluku o otvaranju pregvora potrebno da Srbija sprovede sporazum sa Prištinom. Srpski zvaničnici su rekli da očekuju da će EU prepoznati napredak koji je Srbija ostvarila i dodeliti joj datum i potvrđuju opredeljenje za primenu sporazuma. Istovremeno u Briselu, timovi Beograda i Prištine, uz podršku predstavnika EU, trebalo bi da 26. aprila utvrde odrednice i tačke akcionog plana za primenu sporazuma o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.
Na konferenciji posvećenoj jačanju kapaciteta policije i pravosuđa za borbu protiv korupcije u Beogradu, File je istakao značaj ta dva reformska procesa. "Ova dva reformska procesa idu ruku pod ruku. Reforma ravosuđa bez obraćanja pažnje na korupciju recept je za propast", rekao je on.
Evropski komesar za proširenje je dodao da Srbija treba da sprovede sporazum s Prištinom kako bi države članice EU u junu odlučile o bezuslovnom otvaranju pregovora o pristupanju Srbije EU.
Na konferenciji kojom je označen početak projekat "Jačanje kapaciteta sprovođenja zakona i pravosuđa u borbi protiv korupcije u Srbiji", File je istakao da je taj projekat dokaz opredeljenja EU da ojača vladavinu prava u Srbiji. On je dodao će ovaj događaj "uspostaviti osnovu za otvaranje pregovora i novog pristupa poglavljima 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava".
"Neophodno je da čujemo da će doći do poboljšanja u pogledu zaštite svedoka, obezbeđivanja viška resursa, finansijskih obaveštajnih podataka i jačanje specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal", rekao je File.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je na skupu izrazio očekivanje da će Srbija po stepenu i nivou vladavine prava, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala biti na nivou evropskih zemalja.
Background Projekat "Jačanje kapaciteta sprovođenja zakona i pravosuđa u borbi protiv korupcije u Srbiji" zajednički je projekat EU i Saveta Evrope. Cilj projekta, u čijem finansiranju je EU učestvovala 89,29%, a Savet Evrope 10,71%, jeste jacanje kapaciteta tela za primenu zakona i pravosuđa u otkrivanju, istraživanju, gonjenju i presudama za slučajeve korupcije.
Tokom 28 meseci trajanja, projekat će obuhvatiti specijalnu obuku za sudije, tužioce i policijace, predstaviće nova IT sredstva za istraživanje korupcije i finansijskih malverzacija, a u okviru njega će biti sprovedene i analize rizika i izdate preporuke za poboljšanje efikasnosti krivičnih istraga i suđenja.
Vučić je rekao da će do 15. juna biti završena strategija za borbu protiv korupcije i da se nada da posle toga "niko neće moći nešto o tome da prigovori Srbiji". On je naveo da je Srbija dobila neke primedbe na zakon o organizaciji sudova i da će te primedbe biti razmotrene.
Na značaj uspostavljanja vladavine prava i nezavisnosti institucija ukazao je 26. aprila izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin na konferenciji "Srbija u bezbednosnim i ekonomskim izazovima evroatlantskog prostora" u Beogradu.
"Prva poglavlja koja će biti otvorena tokom pregovora biće ona o pravosuđu i Srbija treba da radi na istinskom uspostavljanju vladavine prava", kazao je Kacin.
On je istakao da je manje važno da li će Srbija dobiti datum o otpočinjanju pregovora u junu ove ili martu iduće godine, već da se treba fokusirati na kvalitet reformi.
Srbija očekuje datum u junu
Srbija očekuje da joj Savet EU u junu odobri datum za početak pregovora o članstvu u Uniji, izjavio je premijer Srbije Ivica Dačić 25. aprila uoči sastanka sa Fileom, dok je Vučić 26. aprila na skupu o reformama u oblasti vladavine prava zamolio EU da Srbija ne bude kažnjena, već nagrađena za ono što je uradila, jer to njeni građani zaslužuju.
"Ako Srbija dobije datum za početak pregovora sa EU, a mi smatramo da su se stekli uslovi za tako nešto, biće to nova era u odnosima sa EU", rekao je Dačić 25. aprila i dodao da je Vlada Srbije preduzela niz hrabrih, rizičnih i mudrih poteza, rukovodeći se interesima cele zemlje i naroda.
Premijer Srbije je 26. aprila na skupu "Srbija u bezbednosnim i ekonomskim izazovima evroatlantskog prostora" rekao da je za Srbiju je od strateškog značaja da počne primena sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, jer će to dopirneti i povoljnijoj investicionoj klimi.
Timovi Beograda i Prištine, uz podršku predstavnika Evropske unije, od 25. aprila "na radnom sastanku" u Briselu razmatraju odrednice i tačke akcionog plana za primenu Sporazuma o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, koji 26. aprila treba da bude dovršen.
Sastanak se odvija bilateralnim konsultacijama i trojnim razmatranjima svega što bi moralo da se jasno utanači da bi sporazum mogao što pre i delotvorno da se sprovodi, što je očekivanje Evropske komisije i Saveta ministara EU koji će u junu ponovo raspravljati o tome da li je sporazum sproveden.
Takođe, Skupština Srbije razmatra 26. aprila izveštaj Vlade Srbije o dijalogu sa Prištinom u koji je uključen i parafirani sporazum Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa. Poslanici bi treblao da se krajem dana izjasne o izveštaju, a očekuje se da će sednica trajati ceo dan. Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović rekao je da očekuje većinsku podršku poslanika.
Istovremeno, vanparlamentarni pokret Dveri je organizovao protest ispred Skupštine Srbije na kome se okupilo nekoliko stotina građana. Skup su podržali poslanici opozicione Demokratske stranke Srbije koja se takođe protivi briselskom sporazumu.
Srbi s Kosova nisu, nakon razgovora sa zvaničnicima u Beogradu, prihvatili sporazum Srbije i Kosova postignut u Briselu, i najavili proteste, između ostalog i u Beogradu.
Vučić: Vlada spremna da razmotri referendum o Kosovu
Vučić je izjavio 25. aprila da je Vlada Srbije spremna da raspiše referendum o briselskom sporazumu o Kosovu, ali samo pod uslovom da kosovski Srbi prihvate njegove rezultate i učestvuju u primeni sporazuma.
"Imaju vremena do utorka da to kažu. Referendum će biti raspisan ako kosovski Srbi saopšte da su spremni da prihvate rezultate referenduma i ako kažu da će zajedno s nama učestvovati u primeni sporazuma. Vlada može da padne, ali odluku o sporazumu nećemo menjati, jer je to jedina moguća odluka", rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
Vučić je izrazio nadu da će Vlada i kosovski Srbi postići dogovor, ali da će, ako oni zatraže referendum, to biti završeno u roku od 15 dana.
"Ako građani odbiju sporazum na referendumu, onda nema Vlade i nema ko da sprovodi sporazum koji će u tom slučaju pasti, a ja sam spreman da podnesem ostavku", rekao je Vučić.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|