Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ešton: Srbija ispunila uslove za pregovore
|
|
|
Objavljeno : 16.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Visoka predstavnica Evropske unije Ketrin Ešton je 16. decembra vladama članica EU dostavila izveštaj o Srbiji u kojem naglašava da vlasti u Beogradu zaslužuju da u januaru počnu pregovore o članstvu u EU, jer su ispunile sve uslove, posebno kad je reč o primeni aprilskog sporazuma o sređivanju odnosa s Prištinom, potvrdili su zvaničnici EU u Briselu. U izveštaju se navodi da na tom planu nije sve dovršeno, ali da jeste u toku i da traži vremena. Eštonova će izveštaj 17. decembra obrazložiti šefovima diplomatija EU koji treba da usvoje pregovarački okvir i utvrde datum početka pregovora s Beogradom.
Zvaničnici EU u Briselu su rekli da će 16. decembra uveče o Srbiji najpre biti vođena rasprava u ravni ambasadora stalnih predstavnika zemalja EU, a da će potom "politički" i šefovi diplomatija Unije razmotriti predlog pregovaračkog okvira i utvrđivanje datuma za početak pregovora sa Srbijom.
Prema diplomatskim izvorima nekih članica EU, Ketrin Ešton je posebno ukazala na niz dogovora u dijalogu Beograd-Priština od kojih su mnogi uspešno sprovedeni poput integrisanog upravljanja prelazima, policije, carinske službe.
Posebno je istaknuto održavanje lokalnih izbora što je, navodi se u izveštaju, od bitne važnosti za formiranje zajednice srpskih opština i uključivanje takođe severa Kosova sa srpskom većinom u jedinstveni sistem institucija Prištine.
U izveštaju koji će visoka predstavnica Ešton 17. decembra popodne obrazložiti šefovima diplomatija EU, jer oni tada treba da usvoje "pregovarački okvir" i utvrde i datum početka pregovora s Beogradom, navodi se da nije sve dovršeno, ali jeste u toku i traži vremena.
Prema diplomatama u EU, dosta posla je, kako kaže Ketrin Ešton, ostalo još oko nalaženja rešenja za pravosuđe, "naročito kad je u pitanju sud na području Mitrovice".
Moglo bi se reći, dodali su ovi izvori, da je visoka predstavnica Ešton ipak zadovoljna i nastojanjima vlasti u Beogradu i Prištini da, uprkos još uvek postojećim razlikama, nađu rešenja i za pravosuđe.
Pa se tako u izveštaju Ketrin Ešton navodi da će, pored vrhovnog i apelacionog suda Kosova, "u Mitrovici delovati jedan osnovni sud i tužilac", a sudije i tužioci kosovskih Srba uključujući sever će biti ugrađeni u kosovsko pravosuđe.
Zamoljeni da objasne da li se u izveštaju navodi koje će opštine kosovskih Srba obuhvatiti taj "jedan osnovni sud u Mitrovici" i da li je reč o četiri opštine na severu Kosova, sagovornici u Briselu su rekli da to nije precizirano.
Oni su dodali da bi naknadni razgovori to možda mogli razjasniti, uključujući razgovore stručnjaka dve strane koji su zasedali 14. i 15. decembra u Briselu.
Veoma važno za stav Saveta ministara EU o Srbiji će biti obrazloženje koje će dati Ketrin Ešton, imajući u vidu da Nemačka i Velika Britanija traže jasniji dogovor o pravosuđu da bi prihvatile da daju "zeleno svetlo" za pregovore sa Srbijom.
Prema izvorima EU, članice evropske dvadesetosmorice još nisu sasvim usaglasile mišljenja o pregovaračkom okviru za Srbiju i razlike su se odnosile na to da li pitanje normalizacije odnosa s Prištinom treba da bude obuhvaćeno samo jednim ili mora biti uključeno u sva poglavlja pregovora o članstvu s Beogradom.
Stav je Evropske komisije da sređivanje odnosa Beograda i Prištine treba da bude obuhvaćeno jednim poglavljem - 35, ali i da se o tome pregovara u slučajevima kad to neka tema i oblast nameću same po sebi, ali ne automatski kroz sva poglavlja.
Savet ministara EU će stav o Srbiji, koji usvoji 17. decembra, proslediti vođama Evropske unije, koji zasedaju 19. i 20. decembrta, a koji treba da daju saglasnost za datum pregovora i, na čemu je posebno insistirala Nemačka na samitu EU u junu, sadržinu pregovaračkog okvira.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|