Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministari EU o pregovorima sa Srbijom
|
|
|
Objavljeno : 16.12.2013. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi diplomatija zemalja Evropske unije 16. decembra će u Briselu razmotriti pregovarački okvir i mogućnost da pregovori sa Srbijom o članstvu u EU počnu u januaru, a konačan stav će zauzeti 17. decembra, kada dobiju izveštaj visoke predstavnice EU Ketrin Ešton o napretku u dijalogu Beograd-Priština. Srpski zvaničnici očekuju pozitivan izveštaj Eštonove, kao i da ministri preporuče liderima EU da pregovori počnu najkasnije u januaru, ali ostaje da se vidi koliki će uticaj imati pitanje formiranja suda na severu Kosova. To pitanje Beograd i Priština nisu uspeli da reše uoči sastanka ministara EU, ali su nastavili pregovore o tome na tehničkom nivou.
Veoma važno za stav Saveta ministara EU će biti obrazloženje koje će dati Ketrin Ešton, uključujući očigledan spor Beograda i Prištine oko formiranja suda na severu Kosova. Na rešenju za pravosuđe i za taj sud - tvrde evropske diplomate - insistiraju Nemačka i Velika Britanija da bi prihvatile "davanje zelenog svetla" za pregovore sa Srbijom.
S druge strane, vlasti u Prištini su već u oktobru dobile ono što im je bilo najbitnije - početak pregovora s EU o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Po izvorima EU, članice evropske dvadesetosmorice još nisu sasvim usaglasile mišljenja o pregovaračkom okviru za Srbiju. Razlike se odnose na to da li pitanje normalizacije odnosa s Prištinom treba da bude obuhvaćeno samo jednim, ili mora biti uključeno u sva poglavlja pregovora s Beogradom o članstvu u EU.
Na tom drugom insistiraju Nemačka i Velika Britanija, ali su se mišljenja većine članica EU izgleda u poslednje vreme približila onome što Evropska komisija smatra da ima najbolje izglede za dogovor i primenu.
A to je da uređivanje odnosa Srbije s Kosovom bude obuhvaćeno pregoračkim poglavljem 35, ali i da se i o tome pregovara u slučajevima kada to neka tema i oblast nameću same po sebi, mada ne da se to automatski kroz sva poglavlja.
Upućeni izvori u Briselu kažu da tu ostaje nedoumica u kojoj meri je moguće da Srbija kroz pregovore usvaja i primenjuje zakone koji se odnose isključivo na samu Srbiju, a ne i na Kosovo, imajući u vidu da srpski ustav kaže da Kosovo jeste deo Srbije.
Međunarodno pravno bi to moglo podvesti pod činjenicu da je Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN iz 1999. godine i dalje na snazi i da Kosovom "privremeno i dalje upravljaju UN", ali cilj, ne samo Prištine, već i članica EU i SAD - koji su priznali nezavisnost Kosova, je upravo da se to bar ostavi po strani.
Savet ministara EU će stav o Srbiji koji budu utvrdili 17. decembra, proslediti vođama Evropske unije koje zasedaju 19. i 20. decembra. Oni treba da daju saglasnost za datum pregovora i za sadržinu pregovaračkog okvira - na čemu je na junskom samitu EU posebno insistirala Nemačka.
Ministri EU će 17. decembra u formatu "opšti poslovi" koji je nadležan za pravne odluke o politici pridruživanja i prijema novih članica, dobiti izveštaj Ketrin Ešton i oceniti da li je u uređivanju odnosa Beograd-Priština došlo i do dovoljnog napretka u pravosuđu što bitnim smatraju neke zemlje, poput Nemačke i Velike Britanije.
Jedan visoki zvaničnik Litvanije koja do 31. decembra predsedava EU, novinarima je potvrdio da pregovori sa Srbijom treba da počnu najkasnije januara 2014.
Na pitanje ima li naznaka da neka članica EU traži odlaganje početka pregovora, taj zvaničnik je rekao da se ne vidi bilo koji razlog za to, a naveo je i da je na junskom samitu EU januar 2014. zvanično već utvrđen kao datum.
Savet ministara EU razmotriće izveštaje i strategiju proširivanja koju je Evropska komisija objavila oktobra, uključujući i prilike u Albaniji, Bosni, Crnoj Gori i Makedoniji.
Po dokumentima pripremljenim za zasedanje, očekuje se da Savet ministara potvrdi predanost politici proširivanja i pozdravi to što je Evropska komisija u središte pregovora o članstvu stavila reforme u pravosuđu, temeljnim pravima, slobodama i bezbednosti.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik Agencije Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|